Reklama

Niedziela Świdnicka

Śmierć kapłana diecezji świdnickiej

Nagła śmierć częstym losem kapłana - Kaczorów pożegnał ks. Piotra Mycana

W sobotnie przedpołudnie 7 listopada wierni par. św. Mikołaja w Kaczorowie (dekanat Bolków) pożegnali ks. Piotra Mycana, który przez ostatnie dwa lata zarządzał miejscową parafią.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

pogrzeb kapłana

Kaczorów

ks. Piotr Mycan

Archiwum prywatne

Mszy św. żałobnej w Kaczorowie przewodniczył bp Ignacy Dec

Mszy św. żałobnej w Kaczorowie przewodniczył bp Ignacy Dec

Mszy św. żałobnej przewodniczył bp senior Ignacy Dec. W wygłoszonej homilii w kościele parafialnym w pierwszy biskup świdnicki przypominał, że każdy kapłan posługujący w duszpasterstwie spełnia trzy podstawowe zadania.

Podstawowe zadania kapłana

Kapłan jest najpierw siewcą Bożego słowa, głosi homilie i kazania, a wielu księży, zwłaszcza młodszych, prowadzi w szkołach katechezę. Drugim zadaniem zleconym kapłanowi jest sprawowanie świętych sakramentów, przede wszystkim sprawowanie codziennie a szczególnie w niedziele i święta Mszy św. Natomiast trzecim głównym zadaniem kapłana jest posługa miłości, troska o chorych, o biednych i potrzebujących.

Reklama

- Te właśnie zadania wypełniał wasz pasterz przez dwa lata wśród was. Dzisiaj jest już w wieczności. Pan Bóg nie pozwolił mu doczekać sędziwej starości. Jakby z marszu powołał go już do Siebie. Pan Bóg wybrał mu czas poczęcia i narodzin, wybrał mu także czas odejścia z tej ziemi do wieczności - mówił bp Dec. 

Archiwum prywatne

Niech Bóg da ci pić, ze źródła wody życia - mówił bp Dec nad trumną ks. Mycana

Niech Bóg da ci pić, ze źródła wody życia - mówił bp Dec nad trumną ks. Mycana

W dalszej części homilii, biskup przedstawił drogę życiową jaką przebył ks. Piotr. (Życiorys zmarłego kapłana można przeczytać w artykule: Zmarł ks. Piotr Mycan, miał 47 lat)

Słowa pożegnania

- Drogi Księże Piotrze, wierzymy, że żyjesz, że odszedłeś do lepszego świata. Oto przychodzi godzina pożegnania się z Tobą. Dziękujemy dziś Bogu za Ciebie, za to wszystko, co Bóg przekazał ludziom i nam przez twoją posługę, przez Twoje kapłańskie życie, na wszystkich placówkach twego kapłańskiego posługiwania. Żegnają Cię koledzy kursowi, wdzięczni ci za przyjaźń, za modlitwy. Żegnają Cię tutejsi parafianie, którym służyłeś przez ostatnie dwa lata. Spoczywaj w pokoju Boży, dobry kapłanie. My się dziś wstawiamy za tobą przed Panem. 

Archiwum prywatne

Trumnę z ciałem zmarłego księdza wynieśli z kościoła strażacy z miejscowej OSP

Trumnę z ciałem zmarłego księdza wynieśli z kościoła strażacy z miejscowej OSP

Reklama

Do zobaczenia w wieczności - tymi słowami pożegnał bp Ignacy Dec zmarłego kapłana, którego ciało przewieziono następnie do Lubomierza, gdzie odbył się pogrzeb i złożenie ciała do grobu.

Słowa pożegnania wypowiedzieli: burmistrz Bolkowa i mieszkaniec parafii w Kaczorowie - Grzegorz Kucab, a także ks. Marek Kruk, wicedziekan i proboszcz parafii Kwietniki, ks. Jan Gargasewicz, pochodzący ze Świdnika w par. Kaczorów, proboszcz par. Podwyższenia Krzyża Św. w Wałbrzychu, a także przedstawiciele parafian. 

2020-11-07 21:43

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Piotr Mycan, miał 47 lat

[ TEMATY ]

śmierć księdza

Kaczorów

par. Wojcieszów

ś.p. ks. Piotr Mycan

ś.p. ks. Piotr Mycan

Świdnicka Kuria Biskupia poinformowała, że dziś 4 listopada br. zmarł ks. Piotr Mycan dotychczasowy administrator parafii pw. św. Mikołaja w Kaczorowie (dekanat Bolków).

W nadziei życia wiecznego zawiadamiamy, że 4 XI br. odszedł do wieczności śp. ks. Piotr Mycan, administrator parafii pw. św. Mikołaja w Kaczorowie (dekanat Bolków). Zmarłego Kapłana polecamy Miłosierdziu Bożemu! Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie - brzmi komunikat kurialny.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Wystawa inna niż wszystkie

2021-06-17 17:45

Anna Bandura

Historia Bożego Grobu w fascynującym filmie

Historia Bożego Grobu w fascynującym filmie

„Śladami Jezusa” to niezwykła multimedialna wystawa, która przenosi widza do Jerozolimy z 33 roku. Ekspozycja została właśnie otwarta w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie.

Kilkadziesiąt osób przez rok pracowało nad tym, aby widzowie mogli udać się w wyjątkową podróż do Ziemi Świętej. „Wystawa, którą się przeżywa”’ – niemal wszystkimi zmysłami – pomaga jeszcze lepiej zrozumieć głębię męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Ekspozycję otworzył 17 czerwca metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski – patron honorowy inicjatywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję