Reklama

Niedziela Świdnicka

Czesi wyróżnili Polaka

Pochodzący z Nowej Rudy Julian Golak inicjator Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, został laureatem Nagrody „Gratias Agit” nadawanej przez Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

[ TEMATY ]

Julian Golak

Ambasada Czech

Ambasada Rep. Czeskiej w Polsce

Ambasador Republiki Czeskiej wręcza Julianowi Golakowi statuetkę symbolizującą kulę ziemską

Ambasador Republiki Czeskiej wręcza Julianowi Golakowi statuetkę symbolizującą kulę ziemską

Julian Golak jest polskim drukarzem, wydawcą, nauczycielem i samorządowcem, działaczem opozycji w okresie PRL. Na początku lat 90. założył i został prezesem Wydawnictwa Ziemia Kłodzka. W 1990 zajął się także organizacją Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Należał do organizatorów Euroregionu Glacensis. Jeszcze w okresie PRL związany z ruchem Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, od 1995 do 2005 stał na czele stowarzyszenia SPCzS. Został też członkiem zarządu fundacji o takiej samej nazwie. Z okazji czterdziestolecia SPCzS zainicjował upamiętnienie ruchu, jego działalności i osób z nim związanych poprzez nadanie skwerowi we Wrocławiu nazwy Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej w sierpniu 2020.

Ambasada Rep. Czeskiej w Polsce

Uroczystości w ambasadzie

Uroczystości w ambasadzie

Sześciu Polaków

Reklama

Uroczyste wręczenie tej nagrody odbyło się w Ambasadzie Republiki Czech w Warszawie. W imieniu ministra Tomasa Petricka aktu tego dokonał ambasador Czech w Polsce Ivan Jestřáb, który przypomniał, że nagroda Gratias Agit jest przyznawana już po raz dwudziesty czwarty. - Każdego roku odbiera ją wąskie grono osób, które przez wiele lat utrzymują przyjacielskie stosunki z Republiką Czeską i w sposób znaczący przyczynili się do budowania więzi między swoim krajem a Republiką Czeską – mówił ambasador. Do tej pory wśród wyróżnionych, szklane kule od Czechów odebrało sześciu Polaków. Mariusz Szczygieł (2009 r.) dziennikarz, Andrzej Jagodziński (2013 r.) tłumacz, Agnieszka Holland (2014 r.) reżyserka filmowa, Jacek Baluch (2015 r.) – slawista, literaturoznawca, Tomasz Dostatni (2017 r.) – dominikanin, duszpasterz inteligencji i w 2020 Julian Golak.

Ambasada Rep. Czeskiej w Polsce

Uroczystości w ambasadzie

Uroczystości w ambasadzie

Bądźmy Rodziną

Dziękując za przyznanie tej nagrody laureat podkreślił, że traktuje ją jako podziękowanie dla wszystkich działaczy społecznych, którzy od lat razem z nim organizują aktywne życie społeczne na długim pograniczu polsko-czeskim. - Mieszkam zaledwie kilka kilometrów od granicy z Czechami. Kiedyś za wstęp na obszary wzdłuż granicy były nakładane kary. Dzisiaj jest to miejsce codziennej współpracy: wspólnot parafialnych, samorządów, różnorodnych organizacji społecznych. To właśnie tam na pograniczu kształtują się prawdziwe i naturalne relacje wśród mieszkańców. Już od ponad 30 lat realizujemy w codziennym życiu nasze hasło „Bądźmy Rodziną” - akcentował tegoroczny laureat, dodając, że w ostatnich latach realizowany jest nowe zadanie turystyczno-edukacyjne przypominające św. Wojciecha, patrona nie tylko Polski i Czech, ale także jedności Europy. Międzynarodowy Szlak św. Wojciecha wiedzie on z Pragi przez Dolny Śląsk do Gdańska.

Tegoroczny laureat Nagrody „Gratias Agit” stwierdził, że nowy szlak będzie przypominał troszeczkę już zapomnianą historię naszego wspólnego patrona św. Wojciecha, który- jak podkreślił –jest także dzisiaj potrzebny jako Patron Jedności Europy.

2020-11-10 10:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję