Reklama

Niedziela Świdnicka

Czesi wyróżnili Polaka

Pochodzący z Nowej Rudy Julian Golak inicjator Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, został laureatem Nagrody „Gratias Agit” nadawanej przez Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

[ TEMATY ]

Julian Golak

Ambasada Czech

Ambasada Rep. Czeskiej w Polsce

Ambasador Republiki Czeskiej wręcza Julianowi Golakowi statuetkę symbolizującą kulę ziemską

Ambasador Republiki Czeskiej wręcza Julianowi Golakowi statuetkę symbolizującą kulę ziemską

Julian Golak jest polskim drukarzem, wydawcą, nauczycielem i samorządowcem, działaczem opozycji w okresie PRL. Na początku lat 90. założył i został prezesem Wydawnictwa Ziemia Kłodzka. W 1990 zajął się także organizacją Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Należał do organizatorów Euroregionu Glacensis. Jeszcze w okresie PRL związany z ruchem Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, od 1995 do 2005 stał na czele stowarzyszenia SPCzS. Został też członkiem zarządu fundacji o takiej samej nazwie. Z okazji czterdziestolecia SPCzS zainicjował upamiętnienie ruchu, jego działalności i osób z nim związanych poprzez nadanie skwerowi we Wrocławiu nazwy Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej w sierpniu 2020.

Ambasada Rep. Czeskiej w Polsce

Uroczystości w ambasadzie

Uroczystości w ambasadzie

Sześciu Polaków

Reklama

Uroczyste wręczenie tej nagrody odbyło się w Ambasadzie Republiki Czech w Warszawie. W imieniu ministra Tomasa Petricka aktu tego dokonał ambasador Czech w Polsce Ivan Jestřáb, który przypomniał, że nagroda Gratias Agit jest przyznawana już po raz dwudziesty czwarty. - Każdego roku odbiera ją wąskie grono osób, które przez wiele lat utrzymują przyjacielskie stosunki z Republiką Czeską i w sposób znaczący przyczynili się do budowania więzi między swoim krajem a Republiką Czeską – mówił ambasador. Do tej pory wśród wyróżnionych, szklane kule od Czechów odebrało sześciu Polaków. Mariusz Szczygieł (2009 r.) dziennikarz, Andrzej Jagodziński (2013 r.) tłumacz, Agnieszka Holland (2014 r.) reżyserka filmowa, Jacek Baluch (2015 r.) – slawista, literaturoznawca, Tomasz Dostatni (2017 r.) – dominikanin, duszpasterz inteligencji i w 2020 Julian Golak.

Ambasada Rep. Czeskiej w Polsce

Uroczystości w ambasadzie

Uroczystości w ambasadzie

Bądźmy Rodziną

Dziękując za przyznanie tej nagrody laureat podkreślił, że traktuje ją jako podziękowanie dla wszystkich działaczy społecznych, którzy od lat razem z nim organizują aktywne życie społeczne na długim pograniczu polsko-czeskim. - Mieszkam zaledwie kilka kilometrów od granicy z Czechami. Kiedyś za wstęp na obszary wzdłuż granicy były nakładane kary. Dzisiaj jest to miejsce codziennej współpracy: wspólnot parafialnych, samorządów, różnorodnych organizacji społecznych. To właśnie tam na pograniczu kształtują się prawdziwe i naturalne relacje wśród mieszkańców. Już od ponad 30 lat realizujemy w codziennym życiu nasze hasło „Bądźmy Rodziną” - akcentował tegoroczny laureat, dodając, że w ostatnich latach realizowany jest nowe zadanie turystyczno-edukacyjne przypominające św. Wojciecha, patrona nie tylko Polski i Czech, ale także jedności Europy. Międzynarodowy Szlak św. Wojciecha wiedzie on z Pragi przez Dolny Śląsk do Gdańska.

Tegoroczny laureat Nagrody „Gratias Agit” stwierdził, że nowy szlak będzie przypominał troszeczkę już zapomnianą historię naszego wspólnego patrona św. Wojciecha, który- jak podkreślił –jest także dzisiaj potrzebny jako Patron Jedności Europy.

2020-11-10 10:43

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polska sztafeta mieszana odebrała złote medale

2021-08-01 08:12

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, którzy pobiegli w finale, na Stadionie Olimpijskim w Tokio odebrali złote medale za sobotni triumf w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Po raz pierwszy w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

W Polsce była 4.58 nad ranem, gdy ubrani w dresy i w maseczkach na twarzy biało-czerwoni z tac trzymanych przez członków władz MKOl i światowej federacji lekkoatletycznej wzięli złote medale i kwiaty. Zgodnie z przepisami sanitarnymi w Tokio medale sportowcy zakładają sobie na szyję sami.

CZYTAJ DALEJ

W parafii w Toporowie

2021-08-01 17:50

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

parafia Przemienienia Pańskiego

sakrament bierzmowania

Toporów

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jeżeli chcecie przeżyć przemienienie, jeżeli chcecie być tu, w Toporowie, na górze Tabor, bo wróćcie do swoich domów z głosem z nieba, głosem Boga, który mówi: Jezus jest moim Synem umiłowanym, słuchajcie Jezusa. Tak Go odrzucicie, to stracicie największy skarb w życiu. Niech Duch Święty uświęca nas i umacnia w szukaniu tego, co najcenniejsze – mówił bp Andrzej Przybylski 1 sierpnia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie z racji odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję