Reklama

Niedziela Świdnicka

Pierwsza sobota miesiąca

Bp Dec w Polanicy-Zdroju: Internet wychowuje wielu ludzi

O bluźnierstwach i Internecie, o młodym pokoleniu, a także o dwulicowości polityków, mówił w pierwszą sobotę miesiąca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju Sokołówce bp Ignacy Dec.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Polanica Sokołówka

Ks. Grzegorz Umiński

Emerytowany biskup świdnicki Ignacy Dec podczas homilii w polanickim sanktuarium MB Fatimskiej.

Emerytowany biskup świdnicki Ignacy Dec podczas homilii w polanickim sanktuarium MB Fatimskiej.

Tradycyjnie pierwszosobotnie nabożeństwo, odprawione było ze szczególną intencją wynagradzającą Matce Bożej za zniewagi, które w ostatnich tygodniach bardzo się nasiliły w naszym kraju.

Przychodzimy w trudnych chwilach

- Z serca matki dzieci otrzymują życie, pierwsze tchnienie, krew życiodajną, bicie serca, jak gdyby matka była sprężyną zegara, poruszającą jego wskazówki – mówił we wprowadzeniu na początku Eucharystii inaugurującej pierwszosobotnią listopadową Noc Fatimską kustosz miejsca o. Zdzisław Świniarski SSCC. Sercanin dodał, że patrząc na zależność dziecka w pierwszych tygodniach jego obecności w łonie matki, moglibyśmy powiedzieć, że serce matki jest niejako sercem dziecka. - Przychodzimy tutaj trudnych chwilach do Maryi i prosimy, aby nas przemieniała i prowadziła do Jezusa, w którym cała nasza nadzieja. Wynagradzamy za: obelgi, przez które usiłuje się wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść wobec nieskalanej Matki - podkreślił ojciec kustosz.

Ludzie pod wpływem złego anioła

Reklama

W homilii inicjator diecezjalnego sanktuarium bp Ignacy Dec wskazał na ostatnie wydarzenia tak bolą każdego z nas i dlatego należy przepraszać Matkę Bożą i wynagrodzić jej za te bluźnierstwa, które ją spotkały.

- Na murze pojawił się napis: „Szkoda, że Maryja nie zrobiła aborcji”. To jest bluźnierstwo! Jak tak można w ogóle napisać! To napisali ludzie będący pod wpływem złego anioła, pod wpływem diabła. Na marszach i protestach widzieliśmy dzieci i młodzież. Może wyszli oni z dobrych domów, ale potem diabeł się do nich dobrał i przekonał ich do siebie. Dzisiaj ten diabeł czasem siedzi w ludziach, którzy prowadzą media, portale internetowe. Są one w wielkiej mierze dobre, bo tam są dobre świadectwa, można się z nich wiele nauczyć, ale też przynoszą wiele zła – przestrzegał bp Dec. Jego zdaniem nie rodzice, nie szkoła, ale Internet wychowuje wielu ludzi. Tam jest też wiele zła, które jest bardziej krzykliwe, napastliwe i ono rani nam serca i umysły młodego pokolenia. - Jest to ważny dzisiaj problem, bo nam nie mieści się w głowie jak dziewczęta i chłopcy mogą się tak wulgarnie wyrażać - podkreślał kaznodzieja.

Nie można być dwulicowym

Bp senior wskazał w tym kontekście, że taka dwulicowość jest widoczna również u polityków. - Pamiętamy, jak był okres przedwyborczy, to były wielkie obietnice, wyznania wiary, związek z Kościołem, a potem się kombinuje, kłania się ludziom, którzy na pewno nie mają dobrych zamiarów, po to, żeby ich jakoś ułaskawić. Kto obserwuje życie publiczne, wie jakim ludziom można przypisać taką dwulicowość. Nie może być tak, że „Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek”. To jest hipokryzja, to jest obłuda. Pan Jezus z nią walczy i my tez starajmy się tą walkę podejmować każdego dnia, żeby być przejrzystym, żeby tak znaczyło tak, a nie znaczyło nie. Nie wolno kombinować, nie wolno po prostu udawać, że można być dobrym katolikiem i być też w dobrych stosunkach z diabłem. To się wyklucza - przestrzegał hierarcha.

2020-11-07 21:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy o uzdrowieniu relacji do ludzi w zasięgu naszych kontaktów

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Polanica Sokołówka

Ks. Grzegorz Umiński

Bp Dec w asyście kustosza o. Zdzisława Świnarskiego SSCC i ks. Marka Nowaka wikariusza Lądka -Zdroju

Bp Dec w asyście kustosza o. Zdzisława Świnarskiego SSCC i ks. Marka Nowaka wikariusza Lądka -Zdroju

W pierwszą sobotę grudnia w diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju Sokołówce bp Ignacy przewodniczył wieczornej Mszy św. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi.

Biskup senior w wygłoszonej homilii podkreślił, że czas Adwentu jest sposobnością do uzdrawiania naszych relacji i umacniania więzi, zarówno z Panem Bogiem, z drugim człowiekiem, a także z samym sobą.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

2021-01-19 10:28

FB parafii

Dziś, w godzinach porannych, w szpitalu we Wrocławiu zmarł ks. Jacek Wawrzyniak, salwatorianin, proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich.

Ks. Jacek urodził się 30 lipca 1971 roku w Poznaniu i wraz z rodzicami mieszkał w Stęszewie. Tam też przyjął pierwsze sakramenty.  W 1992 roku rozpoczął nowicjat w zgromadzeniu salwatorianów w Bagnie. 8 września 1993 r. złożył pierwszą profesję zakonną, a 8 września 1997 - wieczystą. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1999 roku w Trzebini, z rąk bpa Tadeusza Pieronka. Następnie został wikariuszem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach Śląskich. Następnie podjął studia doktoranckie z homiletyki na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i studia z retoryki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W kolejnych latach pełnił funkcje dyrektora Referatu Misji i Rekolekcji Parafialnych, superiora wspólnoty i wicerektora WSD Salwatorianów w Bagnie. Proboszczem parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich był od 2010 roku. Ks. Jacek Wawrzyniak trafił do szpitala pod koniec Adwentu. Wykryto u niego COVID-19.

CZYTAJ DALEJ

Mural na Solcu upamiętniający Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

W przypadającą dziś 100. rocznicę urodzin poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, tragicznie zmarłego w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego żołnierza batalionu „Parasol”, w Warszawie przy ul. Solec 85 w odsłonięto mural upamiętniający młodego twórcę  pokolenia „Kolumbów”.

Artystyczny mural, który odsłonił minister kultury i dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, powstał z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury. Odtworzono na nim wizerunek poety odwzorowany z fotografii portretowej z 1939 r. Była to sesja zrobiona dla potrzeb maturalnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję