Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Wacław Depo o św. Janie Pawle II: dziś mocniej musimy stanąć po jego stronie

Jasnogórska Matko czuwająca z nami, nie możemy dziś zapomnieć o Świętym Janie Pawle II, który całym swoim życiem, posługiwaniem i cierpieniem zasłużył na pokolenia, na imię Ojca odzyskanej niepodległości - mówił podczas Apelu Jasnogórskiego abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maryjo, Jasnogórska Matko Kościoła i dróg niepodległości Polski, wskrzeszonej na mapach świata 102 lata temu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Matko, Przewodniczko naszych niezwykłych dróg rekolekcyjnych Episkopatu Polski i narodowych rekolekcji, które dzisiaj rozpoczęliśmy poprzez serię transmisji’

Tego listopadowego wieczoru złotej polskiej jesieni pragniemy podziękować Bogu za dar naszej wolnej Ojczyzny i za Twoje macierzyńskie wstawiennictwo w niebezpieczeństwach i wspieranie nas na drogach do niebieskiej Ojczyzny. To jednocześnie przychodzimy do Ciebie z sercami pełnymi niepokoju i troski o przyszłość tego domu, którym jest Polska i więź osobistą Polaków na drogach Kościoła. Albowiem wbrew nurtom ateistyczno-liberalnym, przed obliczem Twoim i Twojego Syna Zbawiciela człowieka i świata, potwierdzamy od pokoleń, że miłość Ojczyzny nie jest nacjonalistycznym zaślepieniem lecz powołaniem i misją odróżniającą nas wobec wartości innych narodów.

Dlatego prosimy Cię, uproś nam przywódców pełnych mądrości, żeby nie ustawali w zmaganiu o godność każdego bez wyjątku człowieka od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Przymnóż mądrości naszej młodzieży poczynając od uniwersytetów i szkół wyższych po średnie i podstawowe wykształcenie, żeby wszyscy chcieli uwierzyć, że wyrazem odpowiedzialności za przyszłość Polski jest także protest przeciwko złu i zakłamaniu. Wyproś nam też znalezienie nie tylko szczepionki przeciw pandemii koronawirusa, ale też odkrycia takiej kardiologii, która pozwoli z pomocą Ducha Świętego uzdrowić serca i sumienia ludzi mediów wszelkiego formatu, którzy w polskim krajobrazie sumień zaśmiecają nas półprawdami i zastępczymi manipulacjami, które sami określają praniem mózgu.

Reklama

Jasnogórska Matko czuwająca z nami, nie możemy dziś zapomnieć o Świętym Janie Pawle II, który całym swoim życiem, posługiwaniem i cierpieniem zasłużył na pokolenia na imię Ojca odzyskanej niepodległości. Już na progu pontyfikatu 22 października 1978 roku wołał: „Nie przestawajcie być z papieżem, który ma szczególne prawo do waszych serc. Proszę was: bądźcie ze mną na Jasnej Górze i wszędzie.”

Podziel się cytatem

Dziś mocniej niż wówczas, trzeba nam stanąć po jego stronie, zwłaszcza wobec wotum widomego znaku ocalonego życia przestrzelonego pasa papieskiej sutanny. Wierzymy, że wraz z Tobą, Matko, prosi o prawdę w naszej historii osobistej i społecznej, historii kościoła, o prawdę teraźniejszości i odwagę ku przyszłości. To on wskazał nam na postać Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w pamiętnym czerwcu 1979 roku ze słowami: „Sursum Corda” (W górę serca). To on wskazał nam na krzyż, postawiony na Giewoncie, który patrzy na Polskę. Brońcie go. Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy i gdzie są nasze korzenie.

Krzyż w życiu narodu zawsze był drogowskazem pośród dróg wojny, klęsk, zwycięstw i wolności. Dlatego modlimy się również w intencji Księdza Kardynała Stanisława,który w swoim posługiwaniu przejął to dziedzictwo krzyża „Sursum Corda”. I modlimy się o zwycięstwo prawdy wobec wulgaryzacji języka polskiego, fałszowania polskiej historii, niszczenia autorytetów poprzez chaos lansowanych kłamstw nazywanych półprawdami.Te ostatnie słowa i zadania pochodzą z listu Episkopatu Polski z 2009 roku o obronę i piękno języka polskiego.

Maryjo, Matko niezawodnej nadziei! Pragnę jeszcze wobec Twego niespokojnego spojrzenia przywołać dwa świadectwa dla naszego rachunku sumienia odpowiedzialności za Ojczyznę.

I postawmy teraz pierwsze świadectwo i pytanie: czy nas nie zawstydza wypowiedź włoskiego reżysera Renzo Martinellego, który na premierze swojego filmu „Bitwa pod Wiedniem” w Warszawie podzielił się motywami swojej pracy dziękując Polsce za wydarzenia historyczne, które uznał za dar dla Europy i świata. Pierwsze wydarzenie to 12 września 1683 roku, zwycięstwo wojsk dowodzonych przez króla Jana III Sobieskiego nad nawałnicą turecką pod Wiedniem. Drugie to 15 sierpnia 1920 roku, zwycięstwo nad bolszewickim najeźdźcą w bitwie pod Warszawą. Trzecie, to otwarcie drogi do wolności do Rzymu, miasta ocalonego m. in. zwycięstwem polskiego żołnierza 18 maja 1944 roku na Monte Cassino. I wreszcie czwarty motyw jego dziękczynienia Bogu i Polsce, to był wybór 16 października 1978 roku kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego misję w Kościele i w świecie. Czy mamy się uczyć historii od ludzi z innych narodów świata i Europy. I drugie świadectwo: głos Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego z dnia 25 maja 1972 roku: „Naród musi zachować swoją bogatą przeszłość i musi się nią szczycić, żeby być za nią odpowiedzialny”.

Maryjo, prowadź nas po drogach odzyskanej wolności.

2020-11-11 23:21

Ocena: +14 -9

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do kapłanów: jesteśmy powołani, by przekazywać ludziom nadzieję życia

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Grzegorz Gadacz

„Sprawując dzisiaj liturgię poświęcenia Krzyżma Świętego pragniemy na progu Triduum Paschalnego odnowić znak mocy Ducha Świętego, którą Kościół otrzymał od Chrystusa swojego Pana i Zbawiciela” - mówił w Wielki Czwartek do księży metropolita częstochowski. Abp Wacław Depo w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie celebrował wraz z diecezjalnym duchowieństwem Mszę Krzyżma.

Mszę św. wraz z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. abp senior Stanisław Nowak, bp senior Antoni Długosz, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, o. Arnold Chrapkowski – generał zakonu ojców paulinów, przedstawiciele kapituł archidiecezji częstochowskiej. Obecni byli również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego oraz osoby konsekrowane.

CZYTAJ DALEJ

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: nie idziemy w przeszłość, idziemy ku przyszłości

2024-04-20 14:59

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Słowami św. Jana Pawła II abp Wojciech Polak mówił w sobotę w Gnieźnie o Kościele jako wspólnocie pamięci, która powraca do korzeni, ale nie ucieka w przeszłość. Kościele, który jest jednego serca i ducha, prosty, jasny, kiedy trzeba odważny we wzajemnym upominaniu się, ale też gotowy, by się w drodze wspierać i sobie konkretnie pomagać.

Metropolita gnieźnieński modlił się wspólnie z pielgrzymami z diecezji bydgoskiej, przybyłymi 20 kwietnia do grobu i relikwii św. Wojciecha, by podziękować za 20-lecie diecezji bydgoskiej. Dziękczynnej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk, który rozpoczynając liturgię podkreślił, że w tym miejscu, przy św. Wojciechu, wielkim ewangelizatorze „chcemy prosić o potrzebne łaski ku odrodzeniu duchowemu, byśmy ciągle byli na drodze wiary i w Chrystusie pokładali całą nadzieję”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję