Reklama

Kościół

Betlejem: tegoroczne obchody Adwentu i Bożego Narodzenia w okrojonej formie

Uroczystości Adwentu i Bożego Narodzenia będą w tym roku obchodzone w Betlejem w okrojonej formie i z ograniczoną liczbą uczestników. Poinformował o tym palestyńską agencję PNN burmistrz Betlejem, Anton Salman.

[ TEMATY ]

Betlejem

BOŻENA SZTAJNER

Trwająca pandemia koronawirusa zmusza do tego, aby w okresie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia „zapewnić najwyższy stopień bezpieczeństwa i prewencji”, stwierdził Salman. Tak więc, zamiast różnorodnych wydarzeń na przestrzeni 60 dni poprzedzających Boże Narodzenie, uroczystości w tym roku zostaną zredukowane do „najważniejszych”, jak zapalenie świateł na choince, kiermasz świąteczny, czy procesyjne przejście patriarchów na Plac Żłóbka przed bazyliką Narodzenia Pańskiego. Ponieważ tym razem będzie mogło uczestniczyć tylko niewiele osób, centralne uroczystości będą transmitowane przez telewizję oraz media społecznościowe.

Burmistrz zapowiedział jednocześnie, że we wspólnej kampanii z ministerstwem zdrowia informują mieszkańców miasta o środkach ochronnych przeciwko koronawirusowi, z których jednym jest unikanie zgromadzeń. W ten sposób władze starają się uniknąć np. konieczności ograniczeń w ruchu ludności w okresie świątecznym. Choć nie będzie całkowitego zakazu przyjazdu dla gości z zagranicy w czasie świątecznym, to jednak ich liczba będzie ograniczona.

"Okres Bożego Narodzenia, to czas światła i nadziei, że ludzkości uda się pokonać pandemię koronawirusa i powrócić do normalnego życia", oświadczył burmistrz Betlejem.

Podziel się cytatem

Reklama

O przestrzeganie w okresie świątecznym środków ochronnych przeciwko COVID-19 zaapelował do chrześcijan w Ziemi Świętej także prezydent Izraela Reuven Rivlin. "Bezpieczeństwo wspólnoty chrześcijańskiej i miejsc świętych w Izraelu i na terenach palestyńskich, zwłaszcza w Betlejem, jest dla nas bardzo ważne”, powiedział prezydent Rivlin podczas spotkania ze zwierzchnikami Kościołów w Ziemi Świętej. Wolność religijną i jej wyznawanie określił jako „kluczowe wartości Państwa Izrael”, które zawsze należy chronić i ich bronić.

Nawiązując do projektu “Kraj klasztorów” w Dolinie Jordanu Rivlin zaapelował do Kościołów o dalszą współpracę. Podkreślił, że projekt jest dobra okazją do rozwijania dialogu między Izraelczykami i Palestyńczykami. “Byłbym wdzięczny, gdybyście pomogli nam w realizowaniu tej ważnej inicjatywy ze światem chrześcijańskim i krajami regionu”, powiedział prezydent Izraela.

Ideą Rivlina jest współpraca izraelsko-palestyńsko-jordańska w tradycyjnym miejscu chrztu Jezusa nad Jordanem. Niezamieszkane od dziesiątków lat klasztory i kościoły na izraelskim brzegu Jordanu mają stać się miejscem spotkania i dialogu. Rivlin wyraził nadzieję, że teren po obu stronach Jordanu może się stać w przyszłości ekumeniczną, jordańsko-izraelsko-palestyńską wyspą pokoju i współpracy, ma nadzieję.

W spotkaniu uczestniczył m.in. nowy Łaciński Patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa. Rivlin podziękował mu za wieloletni wkład na rzecz budowania mostów pomiędzy wyznaniami chrześcijańskimi w Izraelu. Wśród innych uczestników spotkania byli m.in. grecko-prawosławny patriarcha Teofil III i kustosz franciszkanów w Ziemi Świętej o. Francesco Patton.

2020-11-19 10:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włoska misjonarka: święta w Betlejem bez pielgrzymów

[ TEMATY ]

Betlejem

Boże Narodzenie

Magdalena Pijewska/Niedziela

Okolice Betlejem współcześnie

Okolice Betlejem współcześnie

Mieszkańcy Betlejem coraz częściej pukają do drzwi kościołów prosząc o konkretne wsparcie. Ograniczenia wywołane pandemią sprawiły, że wiele rodzin jest bez pracy i doświadcza coraz większej biedy. „Miejsce narodzenia Jezusa bez pielgrzymów zaczyna umierać. Potrzebujemy wsparcia chrześcijan z całego świata” – powiedziała w rozmowie z Radiem Watykańskim pracująca w tym mieście siostra Lucia Corradin.

Włoska misjonarka posługująca w jedynym szpitalu pediatrycznym w całej Palestynie zauważa, że nadchodzące Boże Narodzenie będzie jednym z najtrudniejszych w historii Betlejem. „Ludzi nie stać na podstawowe produkty żywnościowe, wprowadzone są ograniczenia co do sprawowania liturgii, obowiązuje godzina policyjna” – powiedziała papieskiej rozgłośni s. Corradin.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję