Reklama

Niedziela Świdnicka

Wymowny symbol oczekiwania

Takimi słowami określił wieniec adwentowy bp Marek Mendyk, podczas uroczystych nieszporów I Niedzieli Adwentu.

[ TEMATY ]

adwent

bp Marek Mendyk

Katedra Świdnicka

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk zapala pierwszą świecę na adwentowym wieńcu

Bp Marek Mendyk zapala pierwszą świecę na adwentowym wieńcu

Wspólna modlitwa Liturgią Godzin w katedrze świdnickiej w sobotni wieczór tradycyjnie rozpoczęła Adwent w diecezji świdnickiej. Przewodniczący im Biskup Świdnicki pobłogosławił wieniec i zapalił na nim pierwszą świecę: - Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęk i dale poczucie bezpieczeństwa. Przy świetle gromadzą się rodziny i inne ludzkie wspólnoty. Światło jest również symbole Chrystusa – światłości świata. Zielone gałązki wieńca adwentowego są symbolem nadziei zwycięstwa światła nad ciemnością i życia nad śmiercią – mówił biskup ordynariusz w słowie wstępu.

Życie wielkim Adwentem

Reklama

W homiletycznych rozważaniach biskup wezwał do gotowości i czujności, która ma nam pomóc przeżyć ten świąteczny czas, pamiątkę wcielenia Syna Bożego. - Tak przeżywany Adwent ma nam przypomnieć, ze Bóg przyszedł na ziemię, aby być Emmanuelem z nami. Nasze życie powinno być jednym wielkim Adwentem, czasem wytrwałego oczekiwania na Jezusa, który jest wcieloną mądrością Boga – mówił bp Mendyk.

Bóg rozbija namiot

- Stworzony świat jest miejscem, w którym rozgrywa się cała historia miłości Boga i jego stworzenia. Świat, do którego przychodzi Syn Boży, nie jest „gdzieś”, a ciało, które przyjmuje nie jest „czymś”. Tym światem i tym ciałem jest człowiek i jego otwarte serce. Święty Augustyn powiedział kiedyś o Maryi, szczególnej patronce adwentowego oczekiwania, słowa, które możemy odnieść do samych sobie: „Ten, który stworzył ciebie bez ciebie, nie chciał zbawić cię bez ciebie” – cytował biskup ojca Kościoła, dodając, że wielokrotnie maryjne „tak” przypominane podczas adwentowego oczekiwania (Niech mi się stanie według słowa Twego), otwiera w ten sposób przestrzeń, w której Bóg rozbija swój namiot pośród ludzi. A Maryja staje się dla Boga takim namiotem, w którym On zamieszkuje. – W ten sposób Maryja staje się początkiem Kościoła świętego – dodał.

Program duszpasterski

Tego dnia w wieczornej modlitwie Kościoła uczestniczył również bp senior, kapłani parafii katedralnej, mieszkańcy domu księży emerytów, alumni świdnickiego seminarium w wraz z ojcami duchowymi, bractwo św. Józefa oraz grupka pozostałych wiernych. Nowy rok kościelny, to również nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce. „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” – to tytuł programu, którego mottem są słowa: „Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J. 6,32). Rok ten będzie drugim etapem trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jego zasadniczym celem jest pogłębienie wśród wiernych znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego, rozumienia symboliki celebracji eucharystycznych i częstego uczestnictwa w nich.

2020-11-29 23:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica poświęcenia katedry świdnickiej

[ TEMATY ]

Katedra Świdnicka

Kacper Bortkiewicz

Biskup Marek dziękował wszystkim, którzy zabiegają o piękno katedry świdnickiej

Biskup Marek dziękował wszystkim, którzy zabiegają o piękno katedry świdnickiej

30 stycznia to dzień, w którym wspominaliśmy oddanie na wieczną chwałę Bogu najważniejszej świątyni w diecezji.

Tego dnia wieczornej Eucharystii przewodniczył bp Marek Mendyk, przypominając rys historyczny gotyckiej budowli.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia będą dot. m.in. kościołów

2021-11-29 14:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

obostrzenia

Adam Niedzielski

twitter.com/MZ_GOV_PL

Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia do 75 proc. osób zostaną zmniejszone do 50 proc. - dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów, i obiektów sportowych. Limity te jednak nie dotyczą osób zaszczepionych - podał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej dotyczącej przywrócenia obostrzeń sanitarnych w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - Omikron.

Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny - od 8. dnia po teście PCR - poinformował szef MZ Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota św. Idziego: kara śmierci powinna zostać zniesiona

2021-11-30 15:25

[ TEMATY ]

kara śmierci

Sant’Egidio

Karol Porwich/Niedziela

W ponad dwóch tysiącach miast na całym świecie odbywają się dziś manifestacje przeciwko karze śmierci. To właśnie tego dnia w 1786 roku jako pierwsze państwo w Europie, Wielkie Księstwo Toskanii zabroniło jej wykonywania. „Dochodzimy do punktu zwrotnego ludzkości, dojrzewamy do zrozumienia, że ta kara jest nieludzka i nie powinna być stosowana za żadne przestępstwo” – powiedział koordynator kampanii przeciwko karze śmierci we Wspólnocie św. Idziego.

Mario Marazziti uważa, że ostatnie 20 lat miało decydujące znaczenie dla walki z karą śmierci. Ogromny wpływ na to, że jest ona dziś zakazana w większości krajów świata, miała działalność Kościoła katolickiego i Wspólnoty św. Idziego. „Dzięki tym staraniom od dwóch dekad systematycznie spada liczba egzekucji w Stanach Zjednoczonych, Iraku i Arabii Saudyjskiej” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim Mario Marazziti.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję