Reklama

Niedziela Świdnicka

Wymowny symbol oczekiwania

Takimi słowami określił wieniec adwentowy bp Marek Mendyk, podczas uroczystych nieszporów I Niedzieli Adwentu.

[ TEMATY ]

adwent

bp Marek Mendyk

Katedra Świdnicka

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk zapala pierwszą świecę na adwentowym wieńcu

Bp Marek Mendyk zapala pierwszą świecę na adwentowym wieńcu

Wspólna modlitwa Liturgią Godzin w katedrze świdnickiej w sobotni wieczór tradycyjnie rozpoczęła Adwent w diecezji świdnickiej. Przewodniczący im Biskup Świdnicki pobłogosławił wieniec i zapalił na nim pierwszą świecę: - Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęk i dale poczucie bezpieczeństwa. Przy świetle gromadzą się rodziny i inne ludzkie wspólnoty. Światło jest również symbole Chrystusa – światłości świata. Zielone gałązki wieńca adwentowego są symbolem nadziei zwycięstwa światła nad ciemnością i życia nad śmiercią – mówił biskup ordynariusz w słowie wstępu.

Życie wielkim Adwentem

Reklama

W homiletycznych rozważaniach biskup wezwał do gotowości i czujności, która ma nam pomóc przeżyć ten świąteczny czas, pamiątkę wcielenia Syna Bożego. - Tak przeżywany Adwent ma nam przypomnieć, ze Bóg przyszedł na ziemię, aby być Emmanuelem z nami. Nasze życie powinno być jednym wielkim Adwentem, czasem wytrwałego oczekiwania na Jezusa, który jest wcieloną mądrością Boga – mówił bp Mendyk.

Bóg rozbija namiot

- Stworzony świat jest miejscem, w którym rozgrywa się cała historia miłości Boga i jego stworzenia. Świat, do którego przychodzi Syn Boży, nie jest „gdzieś”, a ciało, które przyjmuje nie jest „czymś”. Tym światem i tym ciałem jest człowiek i jego otwarte serce. Święty Augustyn powiedział kiedyś o Maryi, szczególnej patronce adwentowego oczekiwania, słowa, które możemy odnieść do samych sobie: „Ten, który stworzył ciebie bez ciebie, nie chciał zbawić cię bez ciebie” – cytował biskup ojca Kościoła, dodając, że wielokrotnie maryjne „tak” przypominane podczas adwentowego oczekiwania (Niech mi się stanie według słowa Twego), otwiera w ten sposób przestrzeń, w której Bóg rozbija swój namiot pośród ludzi. A Maryja staje się dla Boga takim namiotem, w którym On zamieszkuje. – W ten sposób Maryja staje się początkiem Kościoła świętego – dodał.

Program duszpasterski

Tego dnia w wieczornej modlitwie Kościoła uczestniczył również bp senior, kapłani parafii katedralnej, mieszkańcy domu księży emerytów, alumni świdnickiego seminarium w wraz z ojcami duchowymi, bractwo św. Józefa oraz grupka pozostałych wiernych. Nowy rok kościelny, to również nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce. „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” – to tytuł programu, którego mottem są słowa: „Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J. 6,32). Rok ten będzie drugim etapem trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jego zasadniczym celem jest pogłębienie wśród wiernych znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego, rozumienia symboliki celebracji eucharystycznych i częstego uczestnictwa w nich.

2020-11-29 23:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja świdnicka ma 4 nowych diakonów

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Katedra Świdnicka

wsd świdnica

Archiwum prywatne

Grzegorz Wołoch ślubuje cześć i posłuszeństwo biskupowi i jego następcom

Grzegorz Wołoch ślubuje cześć i posłuszeństwo biskupowi i jego następcom

W uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela w katedrze świdnickiej biskup Marek Mendyk udzielił czterem alumnom święceń diakonatu.

We Mszy św. wzięli udział przełożeni, wychowawcy świdnickiego seminarium, proboszczowie i wikariusze przyszłych diakonów, alumni oraz rodziny i ich przyjaciele. Po ewangelii rektor Wyższego Seminarium Duchownego, poprosił biskupa o udzielenie święceń diakonatu, zaświadczając o odpowiednim przygotowaniu kandydatów do tego urzędu. W homilii biskup świdnicki w słowach pouczenia wyjaśnił istotę posługiwania diakonów, która będzie polegała na pomocy prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

2021-06-24 09:00

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.rzeszow.pl

Od 2 sierpnia 2021 r. dwie parafie diecezji rzeszowskiej będą miały nowych proboszczów. Trzy tygodnie później ok. 50 księży wikariuszy rozpocznie pracę duszpasterską w nowych parafiach.

23 czerwca 2021 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów. Były to nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 2 sierpnia 2021 r., a nowi księża wikariusze – 21 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Regmunt został ukarany przez Stolicę Apostolską

2021-06-25 12:03

[ TEMATY ]

bp Stefan Regmunt

Ks. Adrian Put

Bp Stefan Regmunt

Bp Stefan Regmunt

Stolica Apostolska zakazała bp. Stefanowi Regmuntowi uczestniczenia w celebracjach w diecezji, udziału w gremiach KEP i nakazała mu finansowe uczestnictwo w wydatkach diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich.

Jak informuje abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży w przekazanym dziś KAI komunikacie, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję