Reklama

Niedziela Świdnicka

Wymowny symbol oczekiwania

Takimi słowami określił wieniec adwentowy bp Marek Mendyk, podczas uroczystych nieszporów I Niedzieli Adwentu.

[ TEMATY ]

adwent

bp Marek Mendyk

Katedra Świdnicka

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk zapala pierwszą świecę na adwentowym wieńcu

Bp Marek Mendyk zapala pierwszą świecę na adwentowym wieńcu

Wspólna modlitwa Liturgią Godzin w katedrze świdnickiej w sobotni wieczór tradycyjnie rozpoczęła Adwent w diecezji świdnickiej. Przewodniczący im Biskup Świdnicki pobłogosławił wieniec i zapalił na nim pierwszą świecę: - Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęk i dale poczucie bezpieczeństwa. Przy świetle gromadzą się rodziny i inne ludzkie wspólnoty. Światło jest również symbole Chrystusa – światłości świata. Zielone gałązki wieńca adwentowego są symbolem nadziei zwycięstwa światła nad ciemnością i życia nad śmiercią – mówił biskup ordynariusz w słowie wstępu.

Życie wielkim Adwentem

W homiletycznych rozważaniach biskup wezwał do gotowości i czujności, która ma nam pomóc przeżyć ten świąteczny czas, pamiątkę wcielenia Syna Bożego. - Tak przeżywany Adwent ma nam przypomnieć, ze Bóg przyszedł na ziemię, aby być Emmanuelem z nami. Nasze życie powinno być jednym wielkim Adwentem, czasem wytrwałego oczekiwania na Jezusa, który jest wcieloną mądrością Boga – mówił bp Mendyk.

Bóg rozbija namiot

- Stworzony świat jest miejscem, w którym rozgrywa się cała historia miłości Boga i jego stworzenia. Świat, do którego przychodzi Syn Boży, nie jest „gdzieś”, a ciało, które przyjmuje nie jest „czymś”. Tym światem i tym ciałem jest człowiek i jego otwarte serce. Święty Augustyn powiedział kiedyś o Maryi, szczególnej patronce adwentowego oczekiwania, słowa, które możemy odnieść do samych sobie: „Ten, który stworzył ciebie bez ciebie, nie chciał zbawić cię bez ciebie” – cytował biskup ojca Kościoła, dodając, że wielokrotnie maryjne „tak” przypominane podczas adwentowego oczekiwania (Niech mi się stanie według słowa Twego), otwiera w ten sposób przestrzeń, w której Bóg rozbija swój namiot pośród ludzi. A Maryja staje się dla Boga takim namiotem, w którym On zamieszkuje. – W ten sposób Maryja staje się początkiem Kościoła świętego – dodał.

Program duszpasterski

Tego dnia w wieczornej modlitwie Kościoła uczestniczył również bp senior, kapłani parafii katedralnej, mieszkańcy domu księży emerytów, alumni świdnickiego seminarium w wraz z ojcami duchowymi, bractwo św. Józefa oraz grupka pozostałych wiernych. Nowy rok kościelny, to również nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce. „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” – to tytuł programu, którego mottem są słowa: „Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J. 6,32). Rok ten będzie drugim etapem trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jego zasadniczym celem jest pogłębienie wśród wiernych znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego, rozumienia symboliki celebracji eucharystycznych i częstego uczestnictwa w nich.

2020-11-29 23:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: Tęsknota za wiecznością - 1 listopada z biskupami

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Świdnica

bp Marek Mendyk

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk

Procesja różańcowa za zmarłych na cmentarzu parafii katedralnej w Świdnicy

Procesja różańcowa za zmarłych na cmentarzu parafii katedralnej w Świdnicy

Temat świętości i pragnienie życia duchowego, to główne tematy rozważań podjętych przez naszych biskupów podczas liturgii sprawowanych na świdnickich nekropoliach.

Na cmentarzu parafii katedralnej przy al. Brzozowej w Świdnicy, 1 listopada, bp Marek Mendyk modlił się za spoczywających tam parafian i kapłanów naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Służą – strzegą – prowadzą

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

anioł

anioły

Anioł Stróż, XVIII wiek

Są jednymi z najbardziej tajemniczych istot pojawiających się na biblijnych kartach. Uczestniczą w najważniejszych momentach historii zbawienia. Interweniują w naszym życiu niczym agenci do zadań specjalnych i nie afiszują się ze swoją obecnością. Kim są, czym się zajmują i jak wyglądają?

Anioły znajdują się nie tylko w niebie, choć wydaje się, że jako dla istot czysto duchowych jest to dla nich naturalne miejsce. Ich najważniejszymi zadaniami są poznawanie, wielbienie, chwalenie i miłowanie Boga. Pełnią jeszcze jedną funkcję: opiekują się ludźmi. Poznajmy Bożych posłańców przez ich czyny na Ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Zawołać po imieniu

2022-10-02 12:15

Renata Czerwińska

W Toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się dziś doroczne uroczystości upamiętniające mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, zamordowanych przez hitlerowców.

Obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, wojska, harcerze, kombatanci i poczty sztandarowe. Podczas tegorocznego spotkania wspominano szczególnie dr Józefa Bednarza, wybitnego psychiatrę, dyrektora szpitala w Świeciu, który dobrowolnie poszedł na śmierć razem ze swoimi pacjentami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję