Reklama

Kościół

Bp Milewski do młodych: niespokojny czas w Kościele to próba wiary

- Niespokojny czas w Kościele, to próba wiary dla całej wspólnoty ludzi wierzących. Pozostańcie dalej w Kościele i współtwórzcie ewangeliczny Kościół – poprosił bp Mirosław Milewski młodzież w parafii Żuromin w diecezji płockiej. W II niedzielę Adwentu zachęcił też wiernych, aby postarali się „wyprostować” pewne sprawy w swym życiu.

[ TEMATY ]

bp Mirosław Milewski

nowaewangelizacja.com.pl

Bp Milewski zwrócił uwagę, że Jan Chrzciciel, który uczy przeżywania Adwentu, wiedział, że ma do wypełnienia misję. Jednak nie przygotowywał się do niej w wielkomiejskim gwarze, wśród rozstawionych stolików restauracyjnych czy w galerii handlowej - ale na pustyni. Tam miał czas na przemyślenie wielu spraw, poukładanie ich, nabranie dystansu do problemów dnia codziennego.

Kaznodzieja podkreślił, że w Adwencie chodzi o to, aby „nie popłynąć z nurtem konsumpcji”, która sprowadza przygotowanie do Bożego Narodzenie do korzystania z „wielkiego targowiska próżności”. O to też, aby mimo nawału pracy, absorbującej czasowo zdalnej nauki przez internet znaleźć okazję, aby jak Jan Chrzciciel udać się na pustynię - nie tę rzeczywistą, daleką, ale na „pustynię swojego serca”.

Podziel się cytatem

Zaznaczył, że „kategoryczny w opiniach pustelnik potrafił skupić wokół siebie tłumy”. Każdy „ciągnie” do miejsc, które z jakiegoś powodu są atrakcyjne. U początków ery Chrystusowej tłumy ciągnęły do tego proroka, Bożego gwałtownika, który nie przebierał w słowach, ale ludzie czuli, że w jego słowach jest prawda. Jego głos był „jak grzmot”, poruszał ludzkie sumienia. Jego wołanie „realnie przemieniało ludzkie serca”.

Reklama

Biskup z Płocka zwrócił uwagę, że główny apel proroka znad Jordanu zawierał się w słowach: „Prostujcie ścieżki na przyjście Pana”. Człowiek woli poruszać się drogą prostą, jasno wyznaczoną. Adwentowa zachęta do prostowania ścieżek, to wezwanie do przemiany, do metanoi. Janowe nawoływanie jest wymagające, domaga się rewizji życia i w jakimś sensie „uwiera” sumienia. Każdy ma coś do wyprostowania, do naprawienia. Pan przyjdzie „nie w słodkim i kiczowatym bożonarodzeniowym obrazku, ale rzeczywiście i z mocą”. Warto do tego czasu kilka rzeczy w swoim życiu „wyprostować”.

Zwrócił się też do młodzieży, której podczas Mszy św. miał udzielić sakramentu bierzmowania: oni tego dnia przyjmą „chrzest Duchem Świętym”. W sakramencie przyjdzie do nich realny Bóg: „Ten niespokojny czas w Kościele, to swoista próba waszej wiary. Wiedzcie jednak, że to próba nie tylko dla was, ale całej wspólnoty ludzi wierzących. Pozostańcie dalej w Kościele i współtwórzcie ewangeliczny Kościół” – poprosił młodych ludzi z parafii św. Antoniego w Żurominie.

2020-12-07 08:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: Wierzę, że wyjdziemy z grupy i kibicuję

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa

bp Mirosław Milewski

twitter.com/BpMMilewski

Michał Plewka (Stacja7): – Na rozgrzewkę zagadka: Polacy proszą Matkę Bożą Częstochowską, Portugalczycy Panią z Fatimy, Niemcy Czarną Madonnę z Altötting, a Brazylijczycy Maryję z Aparecidy. Kto wygra mundial?

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję