Reklama

Wiadomości

Premier: UE powinna dążyć do solidarności w różnorodności i ochrony Europy ojczyzn

Unia Europejska powinna dążyć do solidarności w różnorodności i ochrony Europy ojczyzn; niezwykle ważne jest, by polski głos w sprawie nadchodzącego szczyt UE i mechanizmu tzw. praworządności był słyszany i eksponowany w jak największej ilości państw wspólnoty - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

facebook.com/MorawieckiPL

Szef polskiego rządu w opublikowanym na Facebooku wpisie podkreślił, że kryzys taki jak ten wywołany pandemią koronawirusa zdarza się raz na sto lat. "I chociaż już niedługo rozpoczną się szczepienia, to nasze problemy nie skończą się tak szybko" - zaznaczył.

"Pandemia COVID-19, to największy kryzys od czasów drugiej wojny światowej. Po raz pierwszy po 1989 r. zjednoczona Europa ma okazję solidarnie odpowiedzieć na to wielkie wyzwanie. Ale do tego potrzebny jest wzajemny szacunek i zrozumienie. Wierzę w poszanowanie litery i ducha traktatów europejskich. Unia Europejska powinna dążyć do solidarności w różnorodności i ochrony Europy ojczyzn" - oświadczył Morawiecki.

Jak dodał, niezwykle ważne jest, by polski głos w sprawie nadchodzącego szczytu Council of the European Union i mechanizmu tzw. "praworządności" był słyszany i eksponowany w jak największej ilości państw wspólnoty.

Reklama

"Sposób, w jaki warunkowość budżetowa w zakresie praworządności ma zostać włączona do rozporządzenia nie tylko budzi poważne obawy co do podstaw prawnych tego mechanizmu, ale także podważa zasady zaufania oraz lojalnej współpracy pomiędzy państwami członkowskimi i instytucjami Unii" - napisał premier.

"Dlatego od wczoraj (poniedziałku) w kilkunastu krajach i opiniotwórczych gazetach ukazują się, w formie elektronicznej i papierowej, artykuły, w których wyjaśniam stanowisko polskiego rządu dotyczące fundamentalnego sporu, który się toczy" - poinformował szef rządu.

Jak zaznaczył, "nie jest to wyłącznie spór o pieniądze - ale dyskusja o przyszłości i kształcie Unii Europejskiej".

Premier dołączył do wpisu teksy opublikowane w europejskich mediach i zachęcił do ich lektury, ale także przekazywania stanowiska Polski znajomym z zagranicy.(PAP)

mzd/ par/

2020-12-08 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: zwycięstwo sprzed 610 laty było możliwe dzięki bliskiej współpracy Polaków i Litwinów

Zwycięstwo sprzed 610 laty było możliwe dzięki bliskiej współpracy Polaków i Litwinów, rodzącego się wówczas sojuszu. Tamta współpraca zrodziła wielkie zwycięstwo i zdobyto wszystkie chorągwie nieprzyjaciela - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

- To zwycięstwo wykorzystane zostało w dużym stopniu, ale nie całkowicie. Ta lekcja łapania szans historii też powinna być z nami, ale w ślad za tym zwycięstwem zrodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów. Litwini, Polacy, Rusini, ale też Niemcy, Żydzi czy Tatarzy żyli tam we współpracy. Zbudowana została pierwsza wspólnota europejska, która pokazywała, że można żyć ze sobą w pokoju, tworzyć jedno państwo i wspólne instytucje - powiedział premier.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję