Reklama

Franciszek

Kard. Sako: przyjmujemy Papieża na ziemi Abrahama

„Zachęcam do wykorzystania wizyty Papieża, aby zmobilizować opinię publiczną do wsparcia chrześcijan na Wschodzie, aby nadal byli oni znakiem obecności miłości Chrystusa, powszechnego braterstwa oraz pokojowego współistnienia” – napisał kard. Luis Sako w przesłaniu Patriarchy Kościoła chaldejskiego.

[ TEMATY ]

wizyta

Irak

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek i kard. Luis Sako

Papież Franciszek i kard. Luis Sako

Zwrócił się w nim do chrześcijan w Iraku oraz wszystkich mieszkańców kraju w związku z wizytą Papieża Franciszka, przewidzianą na marzec 2021 roku. Zaznaczył, że będzie to pielgrzymka do ziemi Abrahama, nie wizyta turystyczna ani pokazowa.

Ojciec Święty przyniesie orędzie umocnienia dla wszystkich w czasach niepewności. Ta wizyta doda odwagi Irakijczykom do przezwyciężenia bolesnej przeszłości, do pojednania oraz leczenia ran, do budowania jedności i do rozwoju kraju. Będzie stanowiła okazję, aby powrócić do korzeni, do nawrócenia i umocnienia tożsamości chrześcijańskiej i irackiej.

Podziel się cytatem

Kard. Sako ma nadzieję, że pielgrzymka Franciszka ukaże nową wizję Kościoła w Iraku oraz w całym regionie, zapali entuzjazmem w powrocie do duchowego ewangelicznego radykalizmu, skłoni do bliskości wobec ludzi, aby służyć im z hojnością i radością.

Reklama

Patriarcha wspomniał także o wyzwaniach natury politycznej, ekonomicznej oraz społecznej oraz o skutkach pandemii koronawirusa, która bardzo utrudnia kontakty i pracę. Także pod tym względem wizyta papieska powinna być punktem zwrotnym w taki sposób, aby wiara i nadzieja stały się w trudnym czasie zobowiązaniem.

Czas przygotowania do pielgrzymki powinien skłonić do podjęcia odpowiedzialności za przyszłość Kościoła oraz kraju, a także do stawiania ważnych pytań: W czym wyraża się nasza obecność jako chrześcijan i jaki ma wpływ na społeczeństwo? Jaka jest nasza wizja przyszłości chrześcijaństwa i głoszenia go w Iraku oraz na Bliskim Wschodzie? Czy wiąże się to z decyzją o opuszczeniu kraju, czy pozostaniu w nim, podejmując wyzwania budowania jedności, dawania świadectwa w duchu otwartości z wiarą, nadzieją i radością?

Kard. Sako podkreślił, że Irak jest również ziemią chrześcijan, której nie powinni porzucać, czy wręcz myśleć o niej bez swojej obecności. Ona nie jest przypadkowa i nie powinna wiązać się z emigracją, ale z realizacją Bożego zamysłu. To jest powołanie i misja. „Trzeba tworzyć harmonię w życiu chrześcijańskim pomiędzy wyzwaniami czasów i zakorzenieniem we wschodniej identyczności” – dodał patriarcha.

2020-12-11 18:29

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irak: Kościół wzywa do modlitwy i mądrości w obliczu obecnych napięć

[ TEMATY ]

Irak

Radio Nederland Wereldomroep / photo on flickr

Iraccy hierarchowie katoliccy obrządków łacińskiego i wschodnich wezwali chrześcijan i muzułmanów na całym świecie do usilnej modlitwy o pokój oraz o mądrość dla światowych przywódców, by dogłębnie zrozumieli skutki swych czynów. W tym duchu wypowiedzieli się ostatnio m.in. chaldejski patriarcha Babilonii kard. Louis Raphaël Sako i łaciński metropolia Bagdadu abp Jean Benjamin Sleiman.

Zwierzchnik katolickiego Kościoła chaldejskiego podkreślił, że „trzeba wielkiej mądrości, by zapobiec erupcji wulkanu, który już wybucha”. Nawiązując do wzrostu przemocy, spowodowanej zabiciem przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, podkreślił, że sytuacja w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu jest obecnie krytyczna. Winą za to obarczył „emocjonalne i impulsywne decyzje, pozbawione mądrości i poczucia odpowiedzialności”. Kardynał zaapelował do „mądrych przywódców na całym świecie, aby zapobiegli wybuchowi wojny”, ponieważ - jak podkreślił - „benzyną tego ognia stanie się życie niewinnych ludzi”. Wskazał, że trzeba uczynić wszystko, by Irak nie stał się znów placem boju.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję