Reklama

Kościół

Pamiątki stanu wojennego na Jasnej Górze

- Jasna Góra to żywa lekcja historii także tej najnowszej - przypominają w 39.rocznicę wprowadzenia stanu wojennego częstochowscy opozycjoniści. To tu znajduje się wiele niezwykłych pamiątek tamtych tragicznych dni a sprawowana codziennie o godz.15.30 w kaplicy Matki Bożej Msza Św. za Ojczyznę to swoisty ślad 1981 r.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Solidarność

stan wojenny

vaticannews.va

To na Jasnej Górze zredagowana została pierwsza podziemna ulotka. Była nią modlitwa o uwolnienie aresztowanych.

W muzeach są transparenty, druki, ulotki, symboliczne oporniki, fotografie, sztandary, pamiątki internowanych: koszule z autografami, rzeźby, krzyże, korespondencja czy podziemna prasa.

Reklama

Szczególnie wymownym wotum jest obraz Matki Bożej namalowany na więziennym kocu.

- Znaków stanu wojennego na Jasnej Górze jest o wiele więcej - wylicza Zbigniew Bonarski, działacz opozycyjny z Częstochowy. - Jest znak Solidarności z 1980r., jest nasza pierwsza odznaka - trzy krzyże z napisem region Częstochowa, to pierwsze zawierzenie z 1980r., talerz więzienny, tablica Solidarności, w kaplicy Pamięci Narodu są prochy górników z kopalni Wujek – przypomina przedstawiciel Solidarności.

Podziel się cytatem

Ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej Solidarności przypomina o podtrzymywanym dla uczczenia ofiar stanu wojennego zwyczaju układania na placu jasnogórskim krzyża ze zniczy i kwiatów. - Symbolicznie, od figurki Matki Bożej Niepokalanej, tak jak to bywało w czasie stanu wojennego, układamy krzyż symbolizujący, że pamiętamy, że nie zgadzamy się z tym co było w Polsce. My to powtarzamy, żeby pamiętać - mówił ks. Umański.

Reklama

Krzyż i dziś zostanie ułożony a to po Mszy Św. celebrowanej o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej, której przewodniczyć będzie ks. Umański.

14 grudnia 1981r. paulini odprawili specjalną Mszę za Ojczyznę. Od tej pory codziennie o 15.30 w kaplicy Matki Bożej w tej intencji sprawowane są Eucharystie.

Przez cały stan wojenny ludzie „Solidarności” przybywali do Sanktuarium, szukając tu umocnienia i nadziei. W grudniu najbardziej poszukiwani działacze opozycyjni znaleźli schronienie np. w jasnogórskiej wieży, gdzie jedzenie przynosił im jeden z paulińskich braci. Dzięki tym działaniom uniknęli oni pierwszej fali aresztowań.

Wojciech Kilar, światowej sławy kompozytor, który także na Jasnej Górze znalazł schronienie, mówił po latach: „tu, przy ołtarzu i przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, poczułem się wolny, poczułem, że tak naprawdę wszystko to jest nieważne, że ten ciężki okres, który przeżywamy jest chwilowy, że Matka Boża nas nie opuści, pomoże nam i wyjdziemy z tego. Tutaj odnalazłem wolną Polskę”.

13 grudnia 1981 r. rano na Jasną Górę przyjechał prymas Polski, kard. Józef Glemp. W przemówieniach wygłoszonych tego dnia kardynał nie krył, jak boleśnie przeżywa wprowadzenie stanu wojennego. Wzywał jednak do rozważnego postępowania i zachowania spokoju. Przemawiał wtedy do modlącej się na Jasnej Górze młodzieży i studentów Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

O Jasnej Górze wspomniał także tego dnia papież Jan Paweł II. W Watykanie, nawołując do modlitwy w intencji Polski, Ojciec Święty powiedział: „polecam Polskę i wszystkich Polaków Tej, która dana jest narodowi ku obronie”.

2020-12-13 14:28

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz Milczenia

W 31. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, ulicami Stalowej Woli przeszedł Marsz Milczenia. Rozpoczął się przy bramie nr 3 HSW, przy krzyżu, który został tu postawiony w listopadzie 1980 r., w czasie kiedy powstawała „Solidarność”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję