USA/ Rozpoczęło się głosowanie Kolegium Elektorów ostatecznie wybierającego prezydenta

W poniedziałek rozpoczęło się głosowanie Kolegium Elektorów, które ostatecznie wybiera prezydenta USA. Jako pierwsze odbyło się głosowanie w stanie Vermont, którego trzech elektorów opowiedziało się za Demokratą Joe Bidenem.

Wraz z upływem dnia głosować będą kolejne stany. Elektorzy - wybrani już wcześniej - zbierają się najczęściej w stanowych parlamentach. Następnie głosują, podpisują certyfikaty wyborcze i przesyłają je do władz stanowych. Jako ostatni zbiorą się elektorzy na Hawajach - o godzinie 1 w nocy z wtorku na środę czasu polskiego.

Większość stanów prawnie zobowiązuje swoich elektorów do opowiedzenia się za zwycięzcą głosowania powszechnego w danym stanie. W historii USA zdarzały się przypadki "wiarołomstwa" elektorów, ale nigdy nie miały wpływu na ostateczny rezultat. W 2016 roku wyłamało się siedmiu elektorów.

Podziel się cytatem

Proces głosowania elektorów przewidziany jest w amerykańskiej konstytucji, po głosowaniu powszechnym z 3 listopada uznawany jest za formalność. Biden może liczyć na 306 z 538 głosów elektorskie, a urzędujący prezydent, Republikanin Donald Trump - na 232. By wygrać, potrzeba 270.

Każdy stan ma tyle samo elektorów, co łącznie swoich przedstawicieli w Izbie Reprezentantów i Senacie. Najwięcej ma zamieszkana przez blisko 40 mln ludzi Kalifornia - 55. Trzy głosy elektorskie w 1961 roku przyznano Dystryktowi Kolumbii, który w Kongresie nie ma swoich przedstawicieli z prawem głosu.

6 stycznia Kongres zatwierdzi wyniki głosowania Kolegium Elektorów, a dwa tygodnie później Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.

Jak informuje otoczenie Demokraty, z uwagi na epidemię koronawirusa ceremonia inauguracji zostanie ograniczona w porównaniu z poprzednimi.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ mal/

2020-12-14 16:54

Ocena: +1 0

Lekarz Donalda Trumpa: prezydent z negatywnym wynikiem testu na Covid-19

Prezydent USA Donald Trump nie ma koronawirusa; jego test dał wynik negatywny - przekazał w sobotę wieczorem czasu miejscowego lekarz amerykańskiego przywódcy, Sean P. Conley.

"Tydzień po obiedzie z brazylijską delegacją w Mar-a-Lago prezydent nie ma żadnych symptomów" - zapewnił w oświadczeniu Conley.

Vatican News

Biskupi z Irlandii Północnej wyrazili sprzeciw wobec decyzji brytyjskiego rządu nakazującej liberalizację aborcji w ich kraju. Opublikowali oświadczenie, w którym wzywają wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli do protestów przeciwko dyrektywie władz. Londyn nakazał rządowi w Belfaście wprowadzenie reformy aborcyjnej do 21 marca przyszłego roku.

W oświadczeniu biskupi stwierdzili, że dyrektywa sekretarza stanu ds. Irlandii Północnej Brandona Lewisa to decyzja, która nie tylko narusza prawo do życia, przysługujące każdemu człowiekowi, ale także zagraża kruchej równowadze politycznej zagwarantowanej dzięki porozumieniu wielkopiątkowemu z 1998 r., które zakończyło trzydziestoletnią wojnę domową.

Remis we Wrocławiu daje awans do III rundy el. LKE

2021-07-29 23:03

ks. Łukasz Romańczuk

Herb WKS Śląsk Wrocław

Śląsk Wrocław w rewanżowym meczu zremisował u siebie z Araratem Erywań 3:3 i dzięki zwycięstwu w pierwszym meczu 4:2 awansował do III rundy.

Dwie bramki dla gospodarzy strzelił Róbert Pich, jedną Szymon Lewkot. Natomiast dla gości dwa gole zdobył Mory Koné, a jedną bramkę w ostatnich minutach strzelił Yacouba Silue. Śląsk Wrocław wyśmienicie rozpoczął mecz. W drugiej minucie bramkę strzelił Robert Pich i wydawać by się mogło, że wrocławianie spokojnie rozegrają ten mecz. W kolejnych minutach mecz stał się wyrównany, a pod jej koniec dwa ciosy zadali goście. Najpierw w 40. minucie piłkę stracił Wojciech Golla. Jego błąd wykorzystał Golle Deble. Następnie piłkę zgrał do Edgara Malakjana. Po prostopadłym podaniu piłka znalazła się pod nogami Kone, który nie miał problemu z pokonaniem Michała Szromnika. Dwie minuty później na prowadzenie wyszli goście. Po odbiorze Juana Bravo i podaniu futbolówki do Deble, do pustej bramki trafił po raz drugi Kone. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Araratu 2:1