Reklama

Najważniejsze jest dziecko

Klasy wyposażone w komputery i tablice interaktywne, indywidualny program nauczania dostosowany do możliwości i potrzeb ucznia, przyjazne szkolne dzwonki a przede wszystkim ogromna troska i życzliwość, jaką otoczeni są uczniowie przez personel tej wyjątkowej szkoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mowa o Katolickich Szkołach Specjalnych im. św. Antoniego z Padwy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich znajdujących się od września ub.r. w nowej siedzibie przy ul. Łukasińskiego 24 w Częstochowie. W skład placówki wchodzą: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz Szkoła Zawodowa, w których mogą kształcić się dzieci i młodzież upośledzona w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z więcej niż jedną niepełnosprawnością.
Szkoły Specjalne SPSK działają od 2001 r. Pierwsze - z inicjatywy rodziców czujących potrzebę powołania do życia takiej placówki - powstało Gimnazjum. W 2004 r. powstały Szkoła Przysposabiająca do Pracy i Szkoła Zawodowa, a w 2009 r. - jako ostatnia - Szkoła Podstawowa. W roku szkolnym 2007/2008 szkoły przyjęły imię św. Antoniego z Padwy. W swej historii szkoły zmieniały niejednokrotnie siedzibę - obecna, znajdująca się na Rakowie, jest jasna, przestronna i... można mieć nadzieję, już ostateczna.

Szkoła z sercem

Reklama

Kocham te dzieci - mówi dyrektor szkół Antonina Chmielewska. Że słowa te nie są frazesem przekonuję się podczas wizyty w dniu otwartym szkoły. Wychowankowie lgnący do „swojej pani”, wzajemne serdeczności na szkolnych korytarzach, doskonała znajomość każdego z uczniów, jego osiągnięć i problemów są potwierdzeniem słów pani Antoniny. I jeszcze jeden dowód na wyjątkową, rodzinną atmosferę szkoły. Naszą rozmowę w gabinecie dyrektor szkoły przerywa wizyta jednej z uczennic. Świętuje dziś imieniny i przyszła poczęstować panią dyrektor cukierkami. Życzenia są serdeczne i na pewno niesztampowe - raczej takie, jakie składają sobie najbliżsi, doskonale znający swoje marzenia i troski. W sekretariacie na dziewczynkę czeka przygotowany wcześniej prezent. To jeden z pięknych zwyczajów szkoły, która również w procesie dydaktycznym stawia na indywidualne podejście do swoich wychowanków. - W szkole szczególny nacisk kładziony jest na indywidualizację pracy z uczniem mówi Antonina Chmielewska. - Dla każdego z uczniów opracowany jest Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny. Dzięki temu dostosowuje się warunki i sposób nauczania dla każdego dziecka, aby jak najpełniej, na miarę swoich możliwości kształcił i usprawniał umiejętności oraz pogłębiał wiedzę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Latynoski dzwonek

Zwiedzając sale lekcyjne i podglądając odbywające się w nich lekcje nabieram przekonania, że to naprawdę wyjątkowa szkoła - taka, do której przychodzi się z radością. Klasy wyposażone są w nowoczesny sprzęt komputerowy oraz tablice interaktywne. Z tych ostatnich uczniowie korzystają z taką radością, że przestało być problemem wywoływanie do tablicy. Przyjazne w szkole są nawet dzwonki - te tradycyjne wprowadzają niepotrzebną nerwowość. Tutaj o przerwie czy kolejnej lekcji powiadamiają latynoskie rytmy, nic dziwnego, że uczniowie wchodzą do klas tanecznym krokiem. Nie jedyna to możliwość rozwoju ruchowego. Do dyspozycji uczniów udostępniona jest sala do ćwiczeń, wyposażona w sprzęt ze środków unijnych. Każdy uczeń szkoły uczestniczy w zajęciach rewalidacyjnych. Na podstawie skierowania lekarskiego uczniowie mają również możliwość korygowania wad postawy na zajęciach gimnastyki korekcyjnej. W szkole promowany jest zdrowy styl życia. Prowadzona jest także muzykoterapia, która jest doskonałą formą tak rozwijania wrażliwości muzycznej, jak i wyobraźni ucznia.

Same korzyści

Reklama

We wszystkich typach szkoły, od podstawowej po przysposabiającą do pracy, uczniowie zapewnioną mają: bezpłatną naukę; możliwość korzystania ze świetlicy i ośrodków szkolno-wychowawczych; transport pomiędzy szkołą i ośrodkami oraz internatem, w którym mieszkają; przygotowanie do życia w rodzinie i społeczeństwie, edukację w małych zespołach klasowych; atrakcyjne formy zajęć dydaktycznych prowadzonych w doskonale wyposażonych pracowniach: multimedialnej, komputerowej, technologicznej, logopedycznej i krawieckiej; konsultacje oraz zajęcia ze specjalistami: psychologiem, pedagogiem, surdopedagogiem, tyflopedagogiem, oligofrenopedagogiem, logopedą, doradcą zawodowym, muzykoterapeutą; współpracę z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi oraz wysoko wyspecjalizowaną i oddaną uczniom kadrę pedagogiczną.
Nie bez znaczenia jest fakt, iż szkoła przy ul. Łukasińskiego jest dla swych podopiecznych środowiskiem przyjaznym, w którym nie ma przemocy i agresji, a edukacja i wychowanie opiera się w niej na wartościach chrześcijańskich.

Podstawówka i Gimnazjum

Do Szkoły Podstawowej uczeń przyjmowany jest na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, a uczniowie kształceni są w klasach I-III i IV-VI. Oba typy szkół oferują swym uczniom zindywidualizowane procesy kształcenia, możliwość korzystania z porad interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, zajęcia specjalistyczne, a na uczniów Gimnazjum Specjalnego SPSK także zajęcia dodatkowe, m.in.: teatralne, taneczne, fotograficzne, przyrodnicze, logopedyczne, sportowe, wyrównawcze i rewalidacyjne. Warunkiem przyjęcia do Gimnazjum jest ukończenie VI klasy szkoły podstawowej oraz 15. roku życia a nie przekroczenie 18. roku życia do 31 sierpnia poprzedzającego nowy rok szkolny.

Szkoła Zawodowa

Reklama

Do Szkoły Zawodowej SPSK przyjmowani są uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej). Szkoła kształci w kierunkach: cukiernik, kucharz, piekarz, wędliniarz, betoniarz-zbrojarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, ogrodnik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej i rolnik.
Uczniowie szkoły mają zapewnione praktyki przygotowujące do wyuczonego zawodu. Zajęcia praktyczne dostosowane są do profilu edukacyjnego i odbywają się w zakładach o wysokim standardzie, m.in. w cukierniach - Jagoda, Jałowiec, Kozłowscy; w hotelach: Ibis, Mercure, Etap, Grand; w piekarniach: Górscy, Greenex; w restauracji Ecru; w firmie budowlanej Włodar Częstochowa; w Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych.
Poza praktykami w zakładach pracy, uczniowie nabywają praktycznych umiejętności w salach technologicznych na terenie szkoły, w której dwie spośród specjalistycznych pracowni uzyskały akredytację do przeprowadzania egzaminów zawodowych zewnętrznych.
Warunkiem przyjęcia do Szkoły Zawodowej jest ukończenie III klasy gimnazjum potwierdzone dokumentem stwierdzającym przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego, ukończenie 15. roku życia a nie przekroczenie 18. roku życia do 31 sierpnia poprzedzającego nowy rok szkolny.

Szkoła Przysposabiająca

Szkoła Przysposabiająca do Pracy SPSK kształci uczniów w kierunkach: kucharz, koszykarz-plecionkarz oraz pracownik gospodarstwa domowego. Program nauczania jest dostosowany indywidualnie dla każdego ucznia tak, by w jak największym zakresie umożliwić podopiecznym zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu życia codziennego.
SPdP posiada pracownię technologiczną, krawiecką oraz wikliniarską, dzięki którym uczniowie w praktyczny sposób mogą wykorzystać swoje umiejętności. W pracowni technologicznej uczniowie uczą się jak dbać o należyty porządek i organizację pracy w kuchni, a także jak przygotować i podawać potrawy. Sala wikliniarska jest prawdziwą pracownią artystyczną, w której uczniowie tworzą wiele przedmiotów użytku codziennego, np. kosze, rolety, lampki czy parawany. Prócz plecionek wikliniarskich podopieczni komponują bukiety, lepią z gliny na kole garncarskim, a ich prace podziwiać można na szkolnych korytarzach. W pracowni krawieckiej pod okiem specjalistki uczniowie próbują swoich sił w przyszywaniu, łataniu a nawet szyciu prostych elementów.
Warunki przyjęcia do SPdP są identyczne jak w przypadku Szkoły Zawodowej.

Teatr, taniec, aerobik

Reklama

Uczniowie wszystkich typów szkoły mają możliwość uczestniczenia w zajęciach specjalistycznych prowadzonych na jej terenie. Należą do nich: terapia przez ruch, gimnastyka korekcyjna, terapia przez szycie, logopedia, biblioterapia, muzykoterapia, arteterapia, informatyka, aerobik, zajęcia fotograficzne, zajęcia taneczne i zajęcia teatralne. W szkole działa Klub Jana Pawła II, którego głównym celem jest przybliżanie postaci Jana Pawła II, jego życia i świętości.
Co roku uczniowie uczestniczą w dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym w Mrzeżynie, gdzie czeka na nich ośrodek wczasowo-rehabilitacyjny położony w pobliżu morza. Podczas turnusu młodzież uczestniczy w zajęciach edukacyjnych, rehabilitacyjnych, rozgrywkach sportowych, imprezach integracyjnych i wycieczkach, dzięki którym poszerza swoje wiadomości.

Szkolne sukcesy

Specjalna nie znaczy gorsza. Szkoła przy ul. Łukasińskiego może poszczycić się wieloma sukcesami swoich uczniów. Choćby w dobiegającym końca roku szkolnym podopieczni szkoły zdobyli wiele laurów. W październiku 2011 r. I miejsce na I Festiwalu Piosenki Religijnej SPSK w Wieluniu zdobył Robert Mateusz. W listopadzie ub.r. uczniowie szkoły wzięli zajęli III miejsce w Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej a Adrian Stecu uznany został za najlepszego strzelca tego Turnieju. W marcu br. szkolna grupa teatralna „Oskary” zajęła II miejsce na III Festiwalu Teatrów SPSK w Teatrze im. S. Jaracza w Piotrkowie Trybunalskim, a w kwietniu uczniowie Szkoły Zawodowej o kierunku „Cukiernik” zajęli II i III miejsca w kategorii „Wielkanocna baba” w ramach konkursu „Święto Palmy Wielkanocnej”.

Święto Szkoły

13 czerwca Katolickie Szkoły Specjalne SPSK im. Św. Antoniego z Padwy, z racji dnia Patrona przeżywać będzie swoje jubileuszowe, 10. Święto Szkoły. Rozpocznie się ono o godz. 10 na dziedzińcu kościoła pw. św. Józefa przy ul. Okrzei 41. Po Mszy św., która rozpocznie Święto, w jego programie znajdą się: przedstawienie przygotowane przez młodzież na podstawie opowiadania A. Sterna - „O tym co jest najpiękniejsze na świecie”; finał akcji: „Cała Polska czyta dzieciom”; „Prezentacja prac i rozstrzygnięcie konkursu literackiego o tematyce ekologicznej: „Gdyby nie drzewo to co? …”; gry i zabawy sportowe; quizy i zagadki oraz wspólne grillowanie.
Dzień Święta, niezwykle ważny dla społeczności szkolnej, może być także doskonałą okazją dla rodziców poszukujących odpowiedniej placówki dydaktycznej dla swego dziecka do zapoznania się z atmosferą tej szczególnej częstochowskiej szkoły, w której dziecko, jego osiągnięcia i uśmiech są dla pedagogów celami nadrzędnymi.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska musi być wielka

2025-01-21 14:55

Niedziela Ogólnopolska 4/2025, str. 32-34

[ TEMATY ]

wywiad

Karol Nawrocki

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Wolność religijna jest podstawową wolnością człowieka i obywatela. To standard demokratycznego świata – mówi Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP.

Mateusz Wyrwich: Buduje Pan program na postawie postulatów usłyszanych podczas spotkań z ludźmi. Na ile są one zbieżne z Pana programem? Karol Nawrocki: Przede wszystkim to jest bój o Polskę, o jej przyszłość, o kwestie strategiczne, takie jak pozycja Polski w UE i NATO oraz na arenie międzynarodowej. Rola prezydenta to jednak także zaangażowanie w codzienne sprawy Polaków. Tu na pierwszym miejscu są rosnące koszty życia, drożejący prąd, podnoszone czynsze czy opłaty za media. Poważnym wyzwaniem jest opanowanie chaosu w służbie zdrowia. To są główne troski ludzi, z którymi się spotykam, i widzę, że te tematy się powtarzają, niezależnie od regionu Polski, w którym przebywam. Polaków martwi także oderwanie się rządzących od ich potrzeb, słyszę, że rząd zajmuje się wszystkim innym tylko nie sprawami Polaków. Właśnie tu będzie główna oś mojego programu – obywatelski kandydat musi mieć program oparty na potrzebach ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po kolędzie mimo zakazu

2025-01-22 20:17

[ TEMATY ]

kolęda

kara

zakaz

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Biskup sosnowiecki Artur Ważny wydał nakaz karny oraz udzielił upomnienia kanonicznego i nagany księdzu, który w miniony weekend w ramach kolędy odwiedzał domy jednej z parafii w Jaworznie, mimo ciążącego na nim zakazu pełnienia posługi duszpasterskiej.

Chodzi o duchownego, który jest podejrzany o przestępstwa seksualne na szkodę dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Daj świadectwo! Weź udział w akcji „Posyłam dziecko na religię”

2025-01-23 21:10

[ TEMATY ]

katecheza

religia

#posylamdzieckonareligię

Niech Twoje słowa i zaangażowanie będą inspiracją dla innych. Wspólnie pokażmy, że katecheza to coś więcej niż lekcja – to droga budowania wartości i wiary w przyszłość – zachęcają inicjatorzy akcji „Posyłam dziecko na religię”. Można wziąć w niej udział, publikując posty w mediach społecznościowych i udostępniając grafiki z hasztagiem #posylamdzieckonareligie.

„W niełatwych czasach warto przypomnieć, dlaczego wiara jest fundamentem naszego życia” – wyjaśniają.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję