Reklama

Kościół

Intensywne przygotowania do Bożego Narodzenia także na Jasnej Górze

Intensywne przygotowania do Bożego Narodzenia trwają także na Jasnej Górze. Wciąż przybywa tu świątecznych ozdób. Przed wejściem do sanktuarium stoi już 16 metrowa choinka. Kończą się prace przy budowie składającej się z dwóch części - szopki.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok /BPJG

- Hasłem „Betlejemki” tradycyjnie będą słowa tematu roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce czyli „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”- zapowiada o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

Dolna szopka, umieszczona na tzw. fosach to szopka ruchoma. Wzbogaciła się w tym roku o nowe figurki, jakie o. Bronisław nie zdradza. W specjalnie zbudowanej chacie przedstawiono tam jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród ponad 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych. Są postaci bardzo precyzyjnie przedstawiające codzienne życie - kowal, piekarz, rybak, praczki, ludzie zbierający drewno, krzątający się przy swoich domach czy pasterze opiekujący się zwierzętami.

Reklama

W szopce są też lalki ubrane w regionalne polskie stroje, a także postaci paulinów, poruszające się na specjalnym mechanizmie.

Jasnogórski dekorator podkreśla, że w szopce, w dużej części plenerowej, nie zabraknie żywych zwierząt. - To dla uciechy dzieci. Będzie nasza emerytka, oślica Amelka i w tym roku dołączy do niej mama-oślica ze swym źrebięciem. Będzie dużo ptaków. Zwierzęta też chwalą Pana Boga i będą dopełniać wystroju naszej jasnogórskiej szopki - powiedział o. Kraszewski.

Druga część „Betlejemki” tzw. szopka górna to tradycyjna chata ustawiona na dziedzińcu Jasnej Góry. Tam umieszczone są dużych rozmiarów figury św. Rodziny i ci, którzy oddają pokłon Jezusowi. Złożyli ją, jak zwykle, górale z paulińskiej parafii w Czerwiennym. W niej w wigilię po pasterce o 24.00 przełożony generalny Zakonu Paulinów tradycyjnie złoży figurę Dzieciątka Jezus.

Reklama

Jasnogórski dekorator informuje, że nawiedzać szopkę, z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnego bezpieczeństwa, można będzie od Bożego Narodzenia, ale krócej niż zwykle, bo od godziny 9.00 do 18.00.

Podziel się cytatem

Na placu przed głównym wejściem do sanktuarium stanęła już ogromna choinka. 16 metrową jodłę podarowało Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

- Z ziemi Świętego Krzyża, z najstarszego sanktuarium, gdzie się znajduje kawałek Drzewa Krzyża Świętego podjęliśmy inicjatywę, żeby taką piękną jodłę przywieźć na Jasną Górę, jako dar leśników - powiedział nadleśniczy Adam Podsiadło z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Jak podkreślił „wszyscy, którzy uczestniczą przy ścinaniu, przywiezieniu jej tutaj traktują to jak swego rodzaju dar dla Matki Bożej a dla nas, którzy tu przyjechaliśmy, jest to pielgrzymka”.

Przekazanie choinki poprzedziła w sobotę Msza św. w kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Jak podkreślał „w naszej tradycji polskiej choinka jest symbolem Narodzenia Bożego, dlatego zawsze cieszymy się i kiedy przyjmujemy tę choinkę od Lasów Państwowych, bo widzimy zbliżające się święta i wchodzimy w czas bezpośredniego przygotowania do Bożego Narodzenia”.

Na Jasnej Górze zewnętrzne przygotowania do świąt rozłożone są na kilka etapów, bo przystrajanych miejsc w klasztorze jest wiele. Stoją już choinki w kaplicy Matki Bożej, w bazylice i bocznych kaplicach.

Ponad 4 metrowe drzewko jest już też na dziedzińcu przed bazyliką. Dziś udekorują je jasnogórscy mnisi wraz z delegacją dzieci, a to w ramach XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę. W tym roku nie było możliwe zorganizowanie „zmagań” w tradycyjnej formie czyli ubranie 40 świerków ozdobami wykonanymi przez najmłodszych w szkołach i przedszkolach, ale ze zwyczaju nie zrezygnowano. Dzieci przygotowywały w swych domach, pojedyncze ozdoby, nawiązujące do roku jubileuszowego Zakonu Paulinów w 750.rocznicę śmierci ich założyciela bł. Euzebiusza. Tą, która reprezentuje daną placówkę (wyłonioną w szkolnych i przedszkolnych „zmaganiach”), jej przedstawiciele przynieśli do Radia Jasna Góra. To tymi wyjątkowymi i unikalnymi „bombkami” zostanie ozdobiona choinka na głównym dziedzińcu Jasnej Góry. Zwykle to pielgrzymi nawiedzający Sanktuarium w święta, przez wrzucenie specjalnej kartki do urny, wybierali najpiękniej ich zdaniem udekorowane drzewko. W tym roku głosowanie będzie online na najpiękniejszą ozdobę.

W odpowiedzi na potrzeby duszpasterskie związane z epidemicznymi ograniczeniami na Jasnej Górze sprawowane będą w tym roku trzy pasterskie Msze Św. uroczystości Narodzenia Pańskiego: o godz. 21.30 i dwie o północy, w bazylice i w kaplicy św. Józefa na Halach.

Dodatkowe Msze Święte celebrowane będą także w pierwszy i drugi dzień świąt w jasnogórskiej bazylice o godz. 14.00, 15.00 i 16.00.

- Dla tych, którzy jednak nie będą mogli z różnych przyczyn przybyć do Sanktuarium, a chcieliby uczestniczyć w modlitwie, mogą to uczynić poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe - podkreśla o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium.

Transmisja wszystkich Mszy św. i nabożeństw z kaplicy Matki Bożej: platforma VOD TVP, kanał YouToube Jasnej Góry, strony internetowe - www.jasnagora.pl, www.jasnagora.com, www.niedziela.pl

Zwiększona została także liczba dyżurów w konfesjonałach, aby wszyscy, którzy przybędą w tych dniach na Jasną Górę, mimo obostrzeń, oczywiście przy stosowaniu wszystkich koniecznych zasad, „mogli uradować się tajemnicą świąt”.

Podziel się cytatem

Aktualne ograniczenia liczby wiernych na Jasnej Górze wynoszą: w kaplicy Matki Bożej 27 osób, w bazylice 70 osób i w kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź, 15 osób.

2020-12-21 09:25

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Nie ma życia poza Chrystusem w Duchu Świętym

– Nie ma życia poza Chrystusem w Duchu Świętym – powiedział w niedzielę Zesłania Ducha Świętego abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św.

– „Nie jesteście już przychodniami, ale współobywatelami świętych i domownikami Boga” – powtarzam te słowa ze św. Pawłem z jego Listu do Efezjan, aby każdy z nas na nowo usłyszał, że nasze życie nie dzieje się poza Bogiem, ale wprost w Jego domu, którym jest Kościół, bo On sam w nas przebywa i przez swego Ducha mówi do głębi naszych serc. To „w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” – powiedział w homilii metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: pasterskie serce nie może się zamknąć

2021-09-18 15:39

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

„Pasterskie serce nie może się zamknąć. Pasterskie serce nie może nie odczuwać bólu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak nawiązując do odejść z Kościoła wskutek zgorszenia czy rozczarowania. „Musi być w nas gotowość Dobrego Pasterza, który szuka, który się troszczy” – dodał.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 18 września w południe Mszy św. stanowiącej centralny punkt dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „ojca, pasterza i biskupa”, w którym – jak podkreślił –„widzieliśmy i wciąż widzimy dobrego pasterza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję