Reklama

Niedziela Częstochowska

Ojczyzna młodych

Konkurs „Wdzięczni Bohaterom 1920”, zorganizowany w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, był częścią projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

[ TEMATY ]

konkurs

Anna Cichobłazińska

Laureaci konkursu z organizatorami

Laureaci konkursu z organizatorami

Jak mówić o miłości ojczyzny, jakim językiem, jakich słów dobrać, by oddać siłę wartości, którym nasi ojcowie poświęcali życie? Takie zadanie postawili organizatorzy konkursu literackiego „Wdzięczni Bohaterom 1920”, podając za temat słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich”.

Adresatem konkursu była młodzież ze szkół regionu częstochowskiego. Młodzi pisali o poczuciu dumy z bycia Polakiem, pięknie ojczystej ziemi i wdzięczności tym, którzy oddali za Polskę życie. Nie brakowało definicji patriotyzmu dziś, troski o postawy obywatelskie, środowisko lokalne i środowisko życia. Młodzi podkreślali wagę jedności i zgody w ważnych dla Polski chwilach. Rozumieją doskonale, jaką rolę przychodzi im pełnić w sztafecie pokoleń. „To od nas w dużej mierze zależy – pisze Maja Organa z LO im. Kopernika w Częstochowie – czy marzenia tamtych pokoleń o lepszej i sprawiedliwszej Polsce będą spełnione, bo to my ją «urządzamy»”.

Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater”. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem abp. Wacława Depo i posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego. Nagrodzone i wyróżnione prace zostały wydane w publikacji Młodzi strażnicy pamięci pod redakcją i ze wstępem Lidii Dudkiewicz, która była również przewodniczącą jury konkursu.

Na uroczystość wręczenia nagród laureatom zaprosił do kościoła akademickiego w Częstochowie ks. Michał Krawczyk, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza.

Uroczystość poprzedził koncert pieśni skomponowanych przez Siergieja Wowkotruba i Tomasza Łękawę do wierszy Tadeusza Szymy w wykonaniu Katarzyny Suskiej-Zagórskiej (śpiew), Siergieja Wowkotruba (skrzypce), Olgi Wowkotrub (klawisze). Koncert poświęcony był słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II, którym zawdzięczamy, że na tym skrawku ziemi w środku Europy „zawsze byliśmy wolni”. O roli duchowego testamentu, jaki pozostawili nam ci dwaj wielcy Polacy i mężowie stanu, mówił w czasie uroczystości poseł Szymon Giżyński.

Reklama

Uroczystość miała miejsce 13 grudnia. Przed kościołem akademickim parkował mobilny konfesjonał i kaplica. Pamiętna rocznica i pamiętny rok. W sztafecie pokoleń młodzi piszą: „To, że żyjemy w czasach pokoju, nie zwalnia nas z obowiązków wobec ojczyzny. Mimo że każdy z nas jest inny, każdy żyje swoim życiem, ma inne poglądy, zainteresowania, to wszyscy mamy jedną cechę wspólną. Jesteśmy Polakami. Kłócimy się ze sobą, nie zgadzamy się w różnych kwestiach, ale jeśli chodzi o dobro ojczyzny, powinniśmy mówić jednym głosem”.

W czasie uroczystości podkreślano rolę prezesa Stowarzyszenia Wspólnota „Gaude Mater” Romana Krysty i wiceprezesa Jana Szymy w pielęgnowaniu postaw patriotycznych młodzieży. Konkurs literacki „Wdzięczni Bohaterom 1920” to jeden z wielu projektów realizowanych przez stowarzyszenie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Katolicki Niedziela.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie „Wdzięczni Bohaterom 1920”

I miejsce - Maja Organa (LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie),

II miejsce - Magdalena Barchan (Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie)

III miejsce - Karolina Cupriak (LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie).

Wyróżnienia: Łukasz Wolański (LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie), Marta Suliga (Zespół Szkół w Koniecpolu), Beata Pleszyniak (Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie), Julia Cieśla (Zespół Szkół Ekonomicznych w Częstochowie), Miłosz Smejda (III LO im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie), Martyna Ślęzak (LO im. C. K. Norwida w Częstochowie), Daria Borszcz (LO im. Zbigniewa Religi w CKZiU w Lublińcu), Maksymilian Grzywaczewski (Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie).

Lidia Dudkiewicz Młodzi strażnicy pamięci i, Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, Częstochowa 2020

2020-12-21 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fundacja „Pro Arte Christiana” zaprasza do udziału w Konkursie Artystycznym

[ TEMATY ]

konkurs

Materiał prasowy

Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 21 lat. Jego celem jest inspirowanie dzieci i młodzieży do twórczości artystycznej oraz promowanie dorobku poetyckiego i postaci Włodzimierza Pietrzaka, zapomnianego poety, krytyka literackiego, żołnierza Powstania Warszawskiego.

Organizatorem i pomysłodawcą wszystkich edycji konkursu jest Maciej Konieczny.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi Kongijczycy poruszeni przesłaniem Franciszka

2023-02-03 16:27

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

Kongo

PAP/CIRO FUSCO

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Niezwykle ważne jest wezwanie, abyśmy oparli się korupcji i oddawali samych siebie na służbę innym – wskazuje Hervé, jeden z uczestników wczorajszego spotkania papieża z młodymi Kongijczykami. To przesłanie poruszyło wielu zebranych, na co wskazały krótkie wywiady udzielone Radiu Watykańskiemu tuż po wydarzeniu. Ze słów tych ludzi płynie też wielka radość z przyjazdu Franciszka.

Jak wyznała Grace, jedna z obecnych na spotkaniu, niezwykle mocno zabrzmiało to, iż wypowiedzi Ojca Świętego razem z młodymi słuchali przedstawiciele państwa. „Bardzo się wzruszyłam, gdy mówił o nieuczciwości i korupcji, bo tam byli wszyscy odpowiedzialni [w naszym państwie] – zauważyła Grace. – Większość władz była na miejscu. Jestem mocno przekonana, że słyszeli te słowa. A potem wprowadzą je w życie na rzecz naszej społeczności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję