Reklama

Ściślejsza współpraca uczelni, większy prestiż dla Instytutu

Instytut Teologiczny im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej będzie ściślej współpracował z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

Studenci Instytutu Teologicznego w Bielsku-Białej będą prawnie studentami jednolitych 5-letnich studiów magisterskich na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Gwarantuje to podpisane 26 czerwca porozumienie między władzami papieskiej uczelni a Dyrektorem Instytutu i Ordynariuszem bielsko-żywieckim. Studenci bielskiej uczelni już od I roku otrzymają indeks krakowskiej uczelni, a z nim wszystkie prawa i obowiązkami studenta uniwersytetu, łącznie z możliwością otrzymywania stypendiów. Dotyczy to także studentów studiów podyplomowych.
Ze strony bielskiej uczelni porozumienie z Uniwersytetem podpisali bp Tadeusz Rakoczy oraz dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego, ks. prof. Tadeusz Borutka. Papieską uczelnię reprezentowali rektor ks. prof. Władysław Zuziak i dziekan ks. prof. Jan Szczurek.
Rektor UPJPII zwrócił uwagę, że porozumienie jest też próbą uporania się z problemem demograficznym, który dotyka wiele uczelni w Polsce. - Z demografią nikt nie wygra. W tych trudnych momentach musimy zintegrować siły, wzmocnić siebie nawzajem. Uniwersytet potrzebuje Instytutu i odwrotnie. Mam nadzieję, że współpraca ta nie ograniczy się jedynie do dziedziny dydaktyki, ale także dotyczyć będzie współpracy naukowej. Chciałbym, żeby profesorowie, którzy są w Instytucie wykładowcami, wchodzili we wspólne projekty badawcze - podkreślił ks. prof. Zuziak.
Z kolei Dziekan papieskiej uczelni przyznał, że dzięki porozumieniu Instytut zyskuje większą rangę i prestiż. - Dotąd tylko absolwenci Instytutu otrzymywali dyplomy papieskiej uczelni, teraz będą studentami Uniwersytetu od samego początku i będą realizować program studiów taki sam, jaki jest na naszym Wydziale Teologii. Ta więź będzie mocniejsza, choć nadal zajęcia dydaktyczne będą prowadzone na miejscu, w Bielsku-Białej - dodał duchowny, zaznaczając, że umowa o współpracy Instytutu z krakowskim Uniwersytetem funkcjonuje od wielu lat, jednak obecnie będzie ona jeszcze ściślejsza.
Instytut Teologiczny im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej powołał do istnienia Ordynariusz bielsko-żywiecki dekretem z 24 czerwca 1994 r. Dyrektorem uczelni został jej inicjator i założyciel, ks. prof. Borutka. Instytut jest afiliowany dekretem rzymskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Uczelnia umożliwia osobom świeckim studiowanie teologii i zdobycie w stolicy Podbeskidzia m.in. stopnia magistra na kierunku teologia, specjalności katechetyczno-pastoralnej. Stacjonarne studia teologiczne dają możliwość poznania innych dziedzin naukowych, m.in. filozofii, historii, prawa, socjologii.

PB

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję