Reklama

Ministrancka spartakiada

Jeżeli dziś mówimy o formacji młodego człowieka, o różnych formach dotarcia do młodzieży, to jedną z form jest właśnie sport. Także dzięki takim przedsięwzięciom mamy młodych na boisku, a nie przy budce z piwem - powiedział podczas 9. edycji spartakiady ministrantów diecezjalny duszpasterz LSO ks. dr Sławomir Zawada

Sportowa impreza odbyła się 26 czerwca na stadionie MOSiR w Zabrzegu. Zmagania poprzedziła Eucharystia w kościele św. Józefa, którą celebrowali księża opiekunowie parafialnych reprezentacji na czele z diecezjalnym duszpasterzem LSO. Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się na pobliski obiekt sportowy, gdzie rozegrano poszczególne konkurencje. Ministranci rywalizowali m.in. w pchnięciu kulą, skoku w dał czy biegach. Na płycie obiektu sportowego i na bieżni o zwycięstwo w poszczególnych konkurencjach rozgrywanych w różnych kategoriach wiekowych walczyło ok. 200 ministrantów z blisko 20 parafii. Głównym sędzią zawodów był Dariusz Janko.
Ks. Zawada podkreśla, że sport jest zabawą i świętem młodych ludzi oraz okazją do formacji młodego człowieka. - My chcemy pokazać, że można łączyć sport z wartościami i dlatego spartakiadę zaczynamy od Eucharystii. Można uczyć rywalizacji w dobrym stylu, opartym na fair play, można uczyć szacunku do drugiego człowieka, także tego pokonanego. Tu jest okazja, by podkreślić, że także ci, którzy zajęli ostatnie miejsca są również ważni - tłumaczy duszpasterz.
O licznych zaletach podejmowania sportowych inicjatyw wśród ministrantów przekonuje także ks. Piotr Wróbel z parafii Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach, który na spartakiadę wystawił 17-osobową reprezentację. - Bierzemy udział w każdych sportowych zawodach dla ministrantów. Pokazujemy się we wszystkich konkurencjach. Zawsze jednak tłumaczę chłopakom, że najważniejsza jest Msza św., potem jest zabawa, a dopiero na końcu liczy się zwycięstwo - tłumaczy ks. Wróbel, zaznaczając, że sport bardzo pomaga w pracy z ministrantami i integruje grupę. - Można powiedzieć, że tworzymy drużynę. Wystarczy jedno słowo i chłopcy są przy i przy ołtarzu, i na boisku - dodaje. Z kolei podopieczni duszpasterza z Buczkowic podkreślają, że ksiądz zawsze wspiera ich duchowo podczas wszystkich zawodów. - W przygotowaniach do udziału w tej spartakiadzie sporo pomógł nam nauczyciel wf-u, ale wsparcie księdza jest nieodzowne - powiedział Kacper Przybyła, który razem z Jakubem Tarnawą osiągnął najlepszy wynik w konkursie pchnięcia kulą w kategorii klas gimnazjalnych. - Zdobycie miejsca na podium daje ogromną satysfakcję. Jesteśmy dumni, że mogliśmy reprezentować naszą parafię - przyznają lektorzy z Buczkowic.
Spartakiada służby liturgicznej poświęcona była pamięci Henryka Puzonia, jednego z pomysłodawców zawodów. Był on długoletnim nauczycielem wf w Zabrzegu, trenerem i prezesem Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego. Zmarł nagle w 2006 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Polskie wydanie szwajcarskiego podręcznika do starej ministrantury

2021-09-22 09:44

[ TEMATY ]

podręcznik

liturgia trydencka

ministrantura

tłumaczenie

Dawid Makowski

Ostatnimi czasy na łamach polskiego rynku wydawniczego ukazało się polskie tłumaczenie podręcznika do ministrantury, autorstwa ks. Martina Ramma FSSP, które zawiera wskazania i ogólne zasady funkcji ministranckich w starym obrządku rzymskim, zwanym umownie ,,liturgią trydencką”.

Tłumaczenia dzieła dokonał Dawid Makowski, ministrant z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który od ponad roku prowadzi ogólnopolski projekt o tematyce liturgicznej ,,Z pasji do liturgii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję