Reklama

Ingres bp. Antoniego Dziemianki

Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny 16 czerwca przejdzie do historii Kościoła katolickiego na Białorusi, bowiem tego dnia bp Antoni Dziemianko, dotychczasowy sufragan mińsko-mohylewski, uroczyście objął pasterską władzę nad diecezją pińską na Białorusi

Ingres zgromadził liczne grono przedstawicieli duchowieństwa oraz wiernych świeckich z Białorusi, Ukrainy oraz Polski. Przybyli nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti; abp Tadeusz Kondrusiewicz, dotychczasowy apostolski administrator diecezji pińskiej oraz ordynariusz diecezji mińsko-mohylewskiej; biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi; biskup witebski Władysław Blin, wiceprzewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi; sufragan piński Kazimierz Wielikosielec; abp Tomasz Peta, metropolita Astany w Kazachstanie, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Kazachstanu; abpp Stanisław Budzik, metropolita lubelski; bp Jerzy Mazur, ordynariusz ełcki. Diecezję drohiczyńską, która w swojej historii była połączona z diecezją pińską, w imieniu bp. Antoniego Dydycza reprezentowali wikariusz generalny ks. prał. Stanisław Ulaczyk, ks. prał. Zbigniew Karolak, ks. prał. Jerzy Cudny, ks. kan. Benedykt Karpiński, ks. Tomasz Szmurło i ks. Mariusz Boguszewski.
Nowy ordynariusz diecezji pińskiej został wprowadzony w progi katedry w asyście nuncjusza apostolskiego oraz dotychczasowego administratora apostolskiego, po ucałowaniu krzyża uroczyście przekroczył progi świątyni. W homilii wygłoszonej w językach białoruskim oraz polskim bp Dziemianko zarysował historię diecezji pińskiej, jej trudne dzieje i koleje losu. Wspomniał szczególnie dwie postaci - pierwszego ordynariusza diecezji, sługę Bożego bp. Zygmunta Łozińskiego oraz kard. Kazimierza Świątka, więźnia łagrów sowieckich, który w znaczącym stopniu przyczynił się do odbudowania Kościoła katolickiego na Białorusi. Na zakończenie Eucharystii głos zabrał abp Gugerotti, który powiedział o wielkiej odpowiedzialności za powierzoną owczarnię Chrystusową i wyraził przekonanie, że z modlitewnym wsparciem nowy ordynariusz będzie kontynuował dzieło swoich poprzedników. Następnie bp Kaszkiewicz podzielił się radością, że nowym ordynariuszem pozostał bp Dziemianko. Ponadto głos zabrał abp Kondrusiewicz, który powiedział, że dzień 16 czerwca jest historyczną datą w historii diecezji pińskiej, bowiem od 1946 r. do tego dnia diecezja nie miała swojego ordynariusza. Arcybiskup wyraził nadzieję, że w trudnych czasach dla Kościoła, panoszącego się sekularyzmu i relatywizmu bp Antoni będzie swoistym światłem. Ponadto głos zabrali jeszcze wizytator apostolski archimandryda Jan Sergiusz Gajek oraz przedstawiciel prawosławnego egzarchy białoruskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiceszef MSZ: rozmowy z Czechami w sprawie Turowa będą kontynuowane

2021-09-24 16:46

[ TEMATY ]

Czechy

rozmowa

Turów

PAP

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział po zakończonej w piątek w Pradze rundzie rokowań z Czechami w sprawie kopalni Turów, że osiągnięto pewien postęp. Czeski minister środowiska Richard Brabec zapowiedział, że w poniedziałek spotka się z polskim ministrem klimatu Michałem Kurtyką.

Wiceminister spraw zagranicznych był jedną z osób, które w piątek w czeskiej Pradze prowadziły rozmowy nt. kryzysu, jaki powstał wokół funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów. W przyszłym tygodniu rokowania będą prowadzone także na poziomie eksperckim.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

W czasie homilii arcybiskup zauważył, że Apostołowie nie zrozumieli zapowiedzi paschy Chrystusa. – Bali się pytać o cierpienie, o krzyż – mówił metropolita krakowski i dodawał, że krzyż i cierpienie od początku wpisały się w przepowiadanie Kościoła. Odwołując się do św. Pawła, który mówił, że „w swoim ciele dopełnia braki udręk Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24) wskazał, że cierpienia mają sens, mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Arcybiskup zaznaczył, że mogą one być przyjmowane dobrowolnie, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się je z cierpieniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję