Reklama

Kościół

Belgia: księża zawiedzeni nieproporcjonalnymi ograniczeniami kultu

Grupa belgijskich księży katolickich wyraziła rozczarowanie decyzją Rady Stanu, która utrzymała w mocy rozporządzenie rządowe ograniczające liczbę wiernych w kościołach do 15 osób, niezależnie od powierzchni świątyni. Do głównych kompetencji Rady Stanu należy zawieszanie lub unieważnianie aktów administracyjnych (aktów indywidualnych i rozporządzeń) sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa.

[ TEMATY ]

Belgia

koronawirus

B.M. Sztajner/Niedziela

22 grudnia Rada Stanu odrzuciła wniosek grupy księży o poszerzenie liczby wiernych mogących brać udział w Eucharystii do więcej niż 15 osób, jak postanawia zarządzenie ministerialne z 11 grudnia. Zdaniem tego organu „wystarczająco wykazano, iż kwestionowane ograniczenie jest konieczne dla zachowania zdrowia publicznego w kontekście pandemii koronawirusa". Jednym z księży, który zaskarżył rządową decyzję jest proboszcz bazyliki w Koekelbergu, ks. Marc Leroy. „Do mojego kościoła, największego w kraju o powierzchni 10.000 metrów kwadratowych, może wejść tylko 15 osób. Normalnie jest 700 wierzących” – ubolewał duszpasterz. Na początku grudnia Rada Stanu określiła rządowy zakaz wszelkiej działalności związanej z kultem zbiorowym jako naruszenie wolności wyznania z powodu pandemii. W odpowiedzi rząd zezwolił na udział we Mszy św. do 15 osób.

Zdaniem księży wyrok ten zatwierdza faktyczny zakaz sprawowania kultu. Ubolewają, że „nie możemy korzystać z naszego konstytucyjnego prawa do wolności wyznania, zwłaszcza w Boże Narodzenie... Umożliwienie frekwencji proporcjonalnej do wielkości budynku lub w plenerze pozwoliłoby każdemu praktykować swoją wiarę bez narażania nikogo na niebezpieczeństwo” – powiedzieli duchowni dziennikarzowi La Libre Beligique. Wyrazili zaniepokojenie brakiem troski władzy wykonawczej o wolności konstytucyjne, a zwłaszcza o wolność wyznania. Zauważyli, że „środek tak dokuczliwy i śmieszny jak limit 15 osób jest stosowany wbrew zdrowemu rozsądkowi zarówno do kaplic, jak i do obszernych katedr".

„W swoim orzeczeniu Rada Stanu zwyczajnie nie odpowiada na nasze argumenty, że konstytucja została naruszona, i daje rządowi szeroki margines uznaniowości w ocenie, czy należy poważnie ograniczyć wolność wyznania... Jest to poważna zmiana w ochronie praw człowieka, o którą powinien martwić się każdy obywatel tego kraju" - podsumowują belgijscy księża.

2020-12-23 09:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowatorska metoda leczenia COVID-19 we wrocławskim szpitalu

[ TEMATY ]

koronawirus

COVID‑19

pandemia

arch. redakcji Niedzieli wrocławskiej

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu pacjentom w ciężkim stanie z COVID-19 będzie podawany lek amerykańskiej firmy Gilead. Firma Gilead produkuje remdesivir, który jest testowany w wielu krajach na świecie w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Z doniesień wynika, że wyraźnie przyśpiesza on zwalczenie choroby przez pacjenta. Na razie jednak dostępne są jedynie szczątkowe dane, a oficjalne wyniki badań klinicznych nad lekiem będą znane najwcześniej pod koniec kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: troska o dobro narodu musi iść w parze z troską o zbawienie każdej duszy

2022-09-29 20:57

[ TEMATY ]

Paulini

kard. Stanisław Dziwisz

Skałka

Karol Porwich/Niedziela

Kto uznaje prymat Boga w swoim sercu i życiu, ten przestrzega Jego przykazań: nie szerzy przemocy, zgorszenia i rozpusty, nie poniża człowieka w jego godności dziecka Bożego, nie rozbija małżeństw i nie niszczy rodzin, nie sprzyja zabijaniu dzieci i starców – mówił kard. Stanisław Dziwisz na Skałce w Krakowie. Krakowski metropolita senior przewodniczył w klasztorze paulinów Mszy św. odpustowej, wieńczącej obchody 550-lecia ich nieprzerwanej obecności w miejscu męczeństwa św. Stanisława.

Bazylika na Skałce nosi wezwanie św. Michała Archanioła i św. Stanisława, dlatego uroczystości odpustowe odbywają się tutaj w związku ze świętem świętych Michała, Gabriela i Rafała. W tym roku są one połączone z obchodami jubileuszu 550-lecia obecności paulinów w tym miejscu.

CZYTAJ DALEJ

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję