Reklama

Kościół

Belgia: księża zawiedzeni nieproporcjonalnymi ograniczeniami kultu

Grupa belgijskich księży katolickich wyraziła rozczarowanie decyzją Rady Stanu, która utrzymała w mocy rozporządzenie rządowe ograniczające liczbę wiernych w kościołach do 15 osób, niezależnie od powierzchni świątyni. Do głównych kompetencji Rady Stanu należy zawieszanie lub unieważnianie aktów administracyjnych (aktów indywidualnych i rozporządzeń) sprzecznych z obowiązującymi przepisami prawa.

[ TEMATY ]

Belgia

koronawirus

B.M. Sztajner/Niedziela

22 grudnia Rada Stanu odrzuciła wniosek grupy księży o poszerzenie liczby wiernych mogących brać udział w Eucharystii do więcej niż 15 osób, jak postanawia zarządzenie ministerialne z 11 grudnia. Zdaniem tego organu „wystarczająco wykazano, iż kwestionowane ograniczenie jest konieczne dla zachowania zdrowia publicznego w kontekście pandemii koronawirusa". Jednym z księży, który zaskarżył rządową decyzję jest proboszcz bazyliki w Koekelbergu, ks. Marc Leroy. „Do mojego kościoła, największego w kraju o powierzchni 10.000 metrów kwadratowych, może wejść tylko 15 osób. Normalnie jest 700 wierzących” – ubolewał duszpasterz. Na początku grudnia Rada Stanu określiła rządowy zakaz wszelkiej działalności związanej z kultem zbiorowym jako naruszenie wolności wyznania z powodu pandemii. W odpowiedzi rząd zezwolił na udział we Mszy św. do 15 osób.

Reklama

Zdaniem księży wyrok ten zatwierdza faktyczny zakaz sprawowania kultu. Ubolewają, że „nie możemy korzystać z naszego konstytucyjnego prawa do wolności wyznania, zwłaszcza w Boże Narodzenie... Umożliwienie frekwencji proporcjonalnej do wielkości budynku lub w plenerze pozwoliłoby każdemu praktykować swoją wiarę bez narażania nikogo na niebezpieczeństwo” – powiedzieli duchowni dziennikarzowi La Libre Beligique. Wyrazili zaniepokojenie brakiem troski władzy wykonawczej o wolności konstytucyjne, a zwłaszcza o wolność wyznania. Zauważyli, że „środek tak dokuczliwy i śmieszny jak limit 15 osób jest stosowany wbrew zdrowemu rozsądkowi zarówno do kaplic, jak i do obszernych katedr".

„W swoim orzeczeniu Rada Stanu zwyczajnie nie odpowiada na nasze argumenty, że konstytucja została naruszona, i daje rządowi szeroki margines uznaniowości w ocenie, czy należy poważnie ograniczyć wolność wyznania... Jest to poważna zmiana w ochronie praw człowieka, o którą powinien martwić się każdy obywatel tego kraju" - podsumowują belgijscy księża.

2020-12-23 09:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Belgii o przyszłości eutanazji: kto będzie zwlekał ze śmiercią, zostanie uznany za egoistę

[ TEMATY ]

eutanazja

Belgia

adurdin / foter / CC BY

Eutanazja dzieci to jeszcze nie koniec. Należy się spodziewać dalszego rozwoju prawa w tym zakresie – przewiduje prymas Belgii. Abp André-Joseph Léonard wziął udział w dyskusji na temat uśmiercania chorych. Ostatnio środowisko lekarzy wystąpiło z wnioskiem o stosowanie eutanazji bez zgody pacjenta, kiedy ten nie jest już w stanie w pełni świadomie o nią poprosić, a jakość jego życia jest niezadowalająca.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję