Reklama

Za nami 13. edycja SacroExpo

Blisko 300 wystawców z kilkunastu krajów Europy, ok. 5 tys. gości, przyznanie „Per Artem ad Deum” po raz pierwszy twórcy spoza Polski - genialnemu kompozytorowi muzyki filmowej Ennio Morricone i - pośmiertnie - dla Stefana Stuligrosza, znamienici goście i bogata oferta wystawiennicza - od tajemniczych ikon po ultranowoczesną elektronikę. Targi SacroExpo 2012, czyli XIII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów trwały od 18 do 20 czerwca. Jest to największa w tej części kontynentu oferta skierowana wobec instytucji związanych z Kościołem

Na stoiskach targowych zorganizowanych przez wystawców m.in. z Niemiec, Włoch, Słowacji, Słowenii, Belgii, Czech, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Ukrainy, Węgier, Polski oraz po raz pierwszy z Turcji, można było poznać kompleksową ofertę towarów potrzebnych do budowy, wyposażenia i renowacji kościołów oraz do sprawowania w nich liturgii, jak również do sprawnego funkcjonowania współczesnych parafii. Jak co roku - duży wybór imprez towarzyszących skierowanych do środowiska muzealników, architektów, artystów i in. Prezentowane były także najnowsze technologie projektowania i utrzymania zieleni wokół kościołów, renowacji świątyń lub ich adaptacji w różnych warunkach przestrzennych. Ciekawa była także oferta biur podróży, np. Franciszkańskiego Biura Podróży „Patron Travel”, które proponuje pielgrzymki i wycieczki do wielu miejsc kultu na świecie.
Muzyka stanowiła ważną część tegorocznej edycji SacroExpo - wyjątkowym wydarzeniem było przyznanie medalu „Per Artem ad Deum” dwóm wybitnym muzykom sceny polskiej i światowej: Ennio Morricone i śp. Stefanowi Stuligroszowi. Targi SacroExpo mają wyłączność na przyznawanie medalu Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. Ennio Morricone został wyróżniony „za geniusz tworzenia kameralności nacechowanej liryzmem i prostotą przez wydobywanie dźwięków, które kocha cały świat”. Natomiast Stefan Stuligrosz otrzymał medal „za optymizm i konsekwencję na drodze do wolności dusz”.
Odczytanie werdyktu Kapituły nastąpiło podczas SacroExpo - dokonał tego bp Marian Florczyk, natomiast koncert z udziałem laureatów, podczas którego utwory Ennio Morricone zagra Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej oraz wystąpią Poznańskie Słowiki, odbędzie się 29 września w pawilonie E - najnowocześniejszej w Polsce hali wystawienniczej Targów Kielce.
Warto dodać, że spośród szesnastu artystów zgłoszonych do konkursu, m.in. przez czeskie Ministerstwo Kultury, Arcybiskupa Rijeki Ivana Devèića czy też Unię Teatrów Łotewskich - kapituła nominowała do medalu pięciu: Ennio Morricone, Stefana Stuligrosza, Otakáro Marię Schmidta - reżysera dokumentalistę z Czech, Stanisława Rodzińskiego - polskiego malarza oraz Leszka Sobeckiego - również malarza. Poczet dotychczasowych laureatów tworzą m.in. Leszek Mądzik, Stanisław Niemczyk, Wojciech Kilar czy Krzysztof Zanussi.
Gościem tegorocznej wystawy był kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który podkreślił, że przez piękno kultury i sztuki można chwalić Boga. Z kolei biskup kielecki Kazimierz Ryczan wyraził radość z tego, że „wystawa SacroExpo zaistniała w Kielcach. - To mocny głos, który idzie w świat - mówił podczas otwarcia targowej imprezy. Prawosławny biskup Paisjusz zwracał uwagę na ekumeniczny aspekt imprezy targowej oraz ogromny potencjał twórczy chrześcijaństwa, a także na prospołeczny charakter spotkania.
W otwarciu Targów, oprócz kard. Nycza i bp. Ryczana, uczestniczyli m.in. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i biskupi pomocniczy diecezji kieleckiej: Marian Florczyk i Kazimierz Gurda, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Sejmu, władz województwa świętokrzyskiego i Kielc, przedstawiciele różnych wyznań, wystawcy oraz uczestnicy konferencji towarzyszących targom.
Medal Honorowy Prymasa Seniora Józefa Kardynała Glempa otrzymał Dom Wydawniczy „Rafael” z Krakowa za całokształt tegorocznej oferty wydawniczej. Medal Honorowy Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka przyznano firmie Tat Electronic z Torunia za Organy Johannus Ecclesia T 250. Nagroda Honorowa Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana przypadła firmie ArtSakr z Łąck k. Płocka, za prace renowacyjne - konserwacje metali, złocenie, srebrzenie. Medalem Targów Kielce nagrodzono firmę HAIQ z Poznania za nowe wnętrze zabytkowego, drewnianego kościoła w stylu norweskim.
Wystawa SacroExpo to również wydarzenia kulturalne dla dzieci i młodzieży. W Kieleckim Centrum Kultury odbył się finał XII Festiwalu Piosenki Religijnej, natomiast w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach - spektakl pt. „Pan Bóg pisze prosto na krzywych liniach”, z udziałem wybitnych artystów. Na organach zagrał Krzysztof Zaręba, dyrektor muzyczny teatru Baj Pomorski w Toruniu, a poezję recytował Wiesław Komasa - wybitny aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Z kolei w hali targowej F prezentowana była wystawa ikon autorstwa Ewy Jaworskiej.
W ramach SacroExpo odbyły się trzy międzynarodowe konferencje: poświęcona architekturze - „Kościoły naszych czasów”, sztuce sakralnej - „Sacrum w kulturze”, oraz muzealnictwu - „Muzea naszych czasów”.
Patronat honorowy nad targami objęli: Papieska Rada Kultury, biskup kielecki Kazimierz Ryczan, Prymasi seniorzy kard. Józef Glemp i abp Henryk Muszyński, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa, prawosławny arcybiskup łódzki i poznański Szymon oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję