Reklama

Służą ludowi w Kościele Chrystusowym

Niedziela lubelska 28/2012

W niedzielę, 10 czerwca, wspólnota parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku przeżywała spotkanie z bp. Mieczysławem Cisło. Okazją do wspólnej modlitwy była uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania młodzieży z III klas gimnazjum oraz dziękczynienie Bogu za 30 lat kapłaństwa proboszcza ks. kan. Wiesława Szewczuka oraz jego kolegów kursowych, którzy przyjęli święcenia prezbiteratu 12 czerwca 1982 r. W uroczystościach wzięło udział ok. 50 kapłanów, m.in. z dekanatów kraśnickiego i urzędowskiego oraz wierni.
Na początku Mszy św. w imieniu rodziców młodzieży przystępującej do bierzmowania słowa powitania wypowiedzieli Anna i Janusz Genejowie. Następnie ks. Proboszcz, dziękując Bogu za dar kapłaństwa, wspominał dzień przyjęcia święceń z rąk bp. Bolesława Pylaka. Szczególne słowa wdzięczności skierował do obecnych na uroczystości rodziców - Marii i Tadeusza, dziękując im za dar życia oraz wychowanie w wierze i miłości do Boga i ludzi. Licznie zgromadzonym wiernym przedstawił swoich kolegów kursowych, wśród których obecni byli proboszczowie: ks. Tomasz Bomba z Komarowa, ks. Edmund Boryca z Zezulina, ks. Józef Chwalisz z Suchowoli Radzyńskiej, ks. Witold Czuba z Dąbrówki, ks. Eugeniusz Derdziuk z Krasnobrodu, ks. Stanisław Dworniczak z Brzeżnicy Bychawskiej, ks. Stanisław Małysz z Lipin, ks. Marian Oszust z Cześnik, ks. Andrzej Pyter z Kumowa, ks. Adam Siedlecki z Werbkowic, ks. Paweł Słonopas z Bondyrza, ks. Eugeniusz Ziajko z Huty Józefów oraz ks. Mirosław Kowalczyk, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dziękując biskupom za zaufanie, jakim kapłani zostali obdarzeni przez pasterzy archidiecezji lubelskiej, ks. Szewczuk wspominał zmarłego abp. Józefa Życińskiego, który wpisał się w historię parafii Miłosierdzia Bożego przez decyzję budowy kościoła, wmurowanie kamienia węgielnego oraz wizytację kanoniczną. Polecając Miłosierdziu Bożemu śp. Metropolitę, zgromadzeni modlili się również w intencji zmarłych kapłanów, wyświęconych w 1982 r.: ks. Stanisława Kozyrę, ks. Konrada Sawickiego oraz ks. Kazimierza Zająca.
Bp Mieczysław Cisło podkreślił, że „z perspektywy czasu dziękujemy Bogu za posługę tych kapłanów, którzy otaczają ołtarz”. - Starali się oni na co dzień wlewać nową nadzieję w ludzkie dusze, jednać z Bogiem zagubionych, żywo wskazywać Chrystusową prawdę i łaskę, budować Kościół duchowy i materialny - mówił ks. Biskup. Pasterz podziękował ks. Szewczukowi za trud wznoszenia kościoła parafialnego, a wszystkim jubilatom za wierną służbę Kościołowi w Lublinie, Sandomierzu i Zamościu. Okolicznościową homilię wygłosił ks. E. Boryca. Dziękował w niej ks. Biskupowi za przewodniczenie jubileuszowej Liturgii oraz za ponad 30-letnią troskę, życzliwość, serce i modlitwę. Młodzież przystępującą do bierzmowania prosił, by odważnie szła przez życie z Bogiem i na co dzień pomnażała dary Ducha Świętego.
Przed zakończeniem Mszy św. dzieci, młodzież, rada duszpasterska oraz grupy modlitewne złożyły jubilatom życzenia, a bp Mieczysław Cisło poświęcił krzyże, przyniesione przez przystępujących do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Młodzież, przygotowana przez wikariusza ks. Zbigniewa Cąkałę, bardzo odpowiedzialnie i świadomie przyjęła sakrament bierzmowania. Wszyscy uczestnicy liturgii otrzymali pamiątkowe obrazki i zostali zaproszeni przez proboszcza ks. Wiesława Szewczuka na pierwszą Eucharystię do nowego kościoła, wybudowanego w latach 2008-2012. Uroczystość odbędzie się w pierwszą niedzielę października o godz. 12.00 pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.
Druga stacja świętowania 30. rocznicy święceń kapłańskich znalazła swoje miejsce w Komarowie w diecezji zamojsko-lubaczowskiej u ks. Tomasza Bomby w czerwcowy wieczór, 13 czerwca.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję