Reklama

Złoty jubileusz kapłaństwa

Wierni świadkowie miłości

Niedziela lubelska 28/2012

Zgromadźmy się w domu Ojca, który jednoczy swoje dzieci - zapraszał ks. prał. Czesław Przech na uroczystości związane z jubileuszem 50-lecia przyjęcia święceń kapłańskich. Przyjaciół i parafian, wśród których pracował przez wiele lat, prosił o dar najpiękniejszy - dar obecności.
Na zaproszenie odpowiedziało czterech biskupów: abp Stanisław Budzik, abp senior Stanisław Wielgus, bp Stanisław Stefanek oraz bp Mieczysław Cisło, kilkudziesięciu kapłanów i rzesza wiernych. Wśród ogromnej liczby osób, które otoczyły ołtarz polowy na przykościelnym placu w Bełżycach, znaleźli się parafialnie oraz goście: rada duszpasterska, władze urzędu miasta i gminy, Bractwo Drzewa Krzyża Świętego, ministranci i lektorzy, wspólnoty maryjne i młodzieżowe, Akcja Katolicka z przedwojennym sztandarem, chóry i zespoły muzyczne, dzieci szkolne z nauczycielami i harcerze, kombatanci i weterani oraz służba zdrowia i straż pożarna. Wszyscy pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego dziękowali Bogu za dar kapłaństwa ks. prał. Cz. Przecha i tych, którzy „z ludu wzięci, dla ludu zostali ustanowieni”.
Witając zgromadzonych, proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach przypomniał, że patron dnia - św. Antoni, jest możnym orędownikiem nie tylko w sprawach rzeczy zagubionych, ale także „wskazuje na wartość Chrystusowego kapłaństwa i piękno kapłańskiej żertwy”. Ks. Prałat, który dzielił radość z kolegami kursowymi: abp. seniorem Stanisławem Wielgusem, ks. Władysławem Kowalikiem, ks. Janem Adamkiem, ks. Mieczysławem Kaczmarzykiem, ks. Czesławem Pacem, ks. Eugeniuszem Kościółko oraz ks. Ryszardem Sołtysem, podkreślał, że „ozdobą domu są ci, którzy go nawiedzają”. Mówiąc wszystkim: „dobrze, że jesteś”, pamiętał o każdym z wymienionych gości i przedstawił ich w serdecznych słowach. Przeżywając swoje święto, nie zapomniał o innych jubilatach, a szczególnie o abp. Stanisławie Budziku, który święcenia kapłańskie przyjął 35 lat temu. Spotkanie stało się również okazją do odczytania listu, jaki do abp. Wielgusa skierował Ojciec Święty Benedykt XVI. Papież podkreślił w nim wartość pracy biskupiej w diecezji płockiej oraz zasługi w szerzeniu filozofii chrześcijańskiej na KUL-u, a także udzielił pasterskiego błogosławieństwa adresatowi listu i tym, „którzy są z nim związani przyjaźnią”.
Jubilaci, a szczególnie ks. Przech, zostali obdarowani obecnością, modlitwą oraz niezliczonymi życzeniami. Przedstawiciele parafian oraz instytucji i urzędów dziękowali swojemu dawnemu, ale wciąż obecnemu wśród nich proboszczowi, za czytelne świadectwo wiary. Jak podkreślali przedstawiciele rady duszpasterskiej, taka osobowość kapłana ukształtowana została pod wpływem największych z Polaków: bł. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, a także ważnych dla Kościoła i ojczyzny wydarzeń, jak Sobór Watykański II, 1000-lecie chrztu Polski, czy uwięzienie na bełżyckiej ziemi obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przez służby bezpieczeństwa PRL. - W czas nieszporów kapłańskich, gdy ma się już ku wieczorowi życia, dziękujemy wam za nieugiętą postawę w obronie wiary. I prosimy: wciąż głoście Dobra Nowinę, szukacie zagubionych w wierze i pomagajcie im odnajdywać drogę do Boga - mówili parafianie. Swojemu proboszczowi dziękowali za Msze św., spowiedzi i płomienne kazania, za organizację życia duchowego i kulturalnego, za budowę kościołów i należyte dbanie o mienie Kościoła. Współbratu w kapłaństwie w imieniu prezbiterów z dekanatu bełżyckiego życzenia złożył dziekan ks. Jan Rębecki. Dziękował ks. Przechowi za trud codziennej pracy oraz za troskę o jedność we wspólnocie kapłańskiej. - Jesteście nam potrzebni. Jesteście wzorem kapłańskiej posługi oraz oddania Chrystusowi i Kościołowi - mówił do jubilatów ks. Dziekan. Z kolei bełżyccy wikariusze, podkreślając głęboką troskę proboszcza seniora o sprawy Kościoła i ojczyzny, ofiarowali mu stułę ozdobioną motywami papieskimi oraz flagę Polski. Przywołując słowa Adama Mickiewicza, opisali nimi życie jubilata: „Krzyż i orzeł nad życiem naszym Panie, niech króluje od chrztu aż po skonanie”.
Kapłański jubileusz stał się okazją do wyrażenia wdzięczności także przez Pasterza archidiecezji. Abp Stanisław Budzik dziękował złotym jubilatom za to, że wierni obranemu hasłu „Będziecie moimi świadkami”, rzeczywiście byli „świadkami Chrystusa i Jego Ewangelii; tej miłości, którą On do końca nas umiłował”. - Minęło 50 lat od czasu, kiedy przyjęliście święcenia z rąk bp. Piotra Kałwy i wraz z nim sprawowaliście swoją pierwszą Mszę św. Od tego czasu, wypowiadając słowa Chrystusa z Wieczernika, samych siebie składaliście w ofierze i dawaliście swoje życie innym - podkreślał ks. Arcybiskup. - Wierni Chrystusowi, przez pół wieku niezmordowanie głosiliście Dobrą Nowinę i oddaliście się posłudze uświęcania. Wprowadzaliście przez chrzest do Kościoła, jednaliście w pokucie, składali ofiarę dziękczynienia, błogosławili miłości małżeńskiej, prowadziliście na drogę wieczności. Wpatrując się we wzór Chrystusa Dobrego Pasterza kierowaliście lud Boży na drogi zbawienia, wskazując na Maryję jako najlepszą przewodniczkę - wymieniał Pasterz. Ks. Arcybiskup przypomniał rok 1956, gdy wraz z ks. Przechem formację kapłańską w lubelskim seminarium rozpoczęło 36 kleryków. Po 6 latach, 10 czerwca 1962 r., 21 spośród nich przyjęło święcenia prezbiteratu. - Chociaż czasy nie były łatwe, z radością podjęliście pracę w parafiach, zwłaszcza na polu katechezy. Mimo wielu szykan ze strony władz, troszczyliście się o to, by każdy człowiek poznał Boga. Budowaliście kościoły i kaplice, podejmowaliście pracę wśród Polonii. Są wśród was kapłani zakonni, artyści i duma roku, abp Stanisław Wielgus. Ośmiu spośród was odeszło już po nagrodę do domu Ojca - przypominał ks. Arcybiskup. Pasterz podkreślał, że niezależnie od miejsca i charakteru służby, wszyscy jubilaci przeżywali znaczną część kapłaństwa w blasku pontyfikatu bł. Jana Pawła II, dlatego w swoich rozważaniach chętnie odwoływał się do papieskiego nauczania oraz treści zawartych w ostatniej książce Ojca Świętego pt. „Wstańcie, chodźmy”. - Źródło życia znajduje się w jerozolimskim Wieczerniku, w eucharystycznej ofierze. Jeśli Kościół żyje Eucharystią, formuła konsekracji staje się formułą życia i każdy zostaje włączony w duchowy nurt całkowitego ofiarowania się Chrystusa - mówił ks. Arcybiskup.
Słowami hymnu „Gaude Mater Polonia”, abp Stanisław Budzik dziękował jubilatom za ich ciągłe wędrowanie do źródła: - Parafia bełżycka oraz cała diecezja śpiewa ten hymn i raduje się z was, synów tej ziemi i tego Kościoła, dziękując za dar i tajemnicę kapłaństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję