Reklama

Dziękczynna modlitwa jubileuszowa

Dzień odpustu diecezjalnego, przypadającego w uroczystość św. Piotra i Pawła, był w naszej diecezji okazją do uroczystych obchodów XXV-lecia przyjęcia sakry biskupiej przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka

Niedziela legnicka 28/2012

Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości. Uczestniczyli w niej: kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, bp świdnicki Ignacy Dec z bp. pomocniczym Adamem Bałabuchem, bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt wraz z bp. Adamem Dyczkowskim i bp. Pawłem Sochą, legnicki bp pomocniczy Marek Mendyk, rektor PWT z Wrocławia ks. prof. dr hab. Waldemar Irek wraz z prorektorem ks. prof. dr. hab. Stanisławem Araszczukiem, przedstawiciele kapituły katedralnej, prezbiterzy diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, przedstawiciele stowarzyszeń i wspólnot katolickich oraz wierni przybyli z terenu diecezji.
Mszy św. przewodniczył bp Stefan Cichy. Witając dostojnego Jubilata i wszystkich przybyłych na uroczystość, przypomniał, że bp Tadeusz Rybak, 28 IV 1977 r. został powołany przez Pawła VI biskupem tytularnym Benepoty i ustanowiony biskupem pomocniczym ówczesnego abp. Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego. Sakrę biskupią otrzymał 24 VI 1977 r. w katedrze wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza, a współkonsekratorami byli bp Wincenty Urban i bp Jerzy Modzelewski.
Homilię wygłosił pierwszy biskup pomocniczy diecezji legnickiej Adam Dyczkowski, obecnie także już biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przypomniał, że z radością przyjął fakt ustanowienia nowej diecezji i podjęcia współpracy z jej pierwszym biskupem. „Budowałeś diecezję od zera, od początku. Nie było tu nic. Podziwiałem twoje zdolności organizacyjne. Gdy odchodziłem z Legnicy do Zielonej Góry po roku mojej służby biskupa pomocniczego, praktycznie diecezja funkcjonowała już normalnie. Ubogaciłeś nas wszystkich swoją osobą: wiarą i wytrwałością. Dziękujemy za twoje posługiwanie” - mówił bp Dyczkowski.
Swoje życzenia skierował pod adresem Jubilata bp Stefan Cichy. „Niech dobry Bóg hojnie obdarza Cię swoimi łaskami i udziela dobrego zdrowia oraz sił do realizowania zawołania biskupiego: Przez Chrystusa, w Duchu, do Ojca”.
Jubilat skierował także do wszystkich obecnych swoje słowo. Mówił: „Mogę dzisiaj powiedzieć, że wszystko w życiu zawdzięczam Kościołowi. Kościołowi, który jest sakramentem, znakiem i narzędziem naszego zjednoczenia z Ojcem przez Syna w Duchu Świętym. Dziś szczególnie chcę wspomnieć wszystkich, których Pan Bóg postawił na mojej drodze życia. Wielką wdzięczność pragnę wyrazić Ojcu Świętemu Pawłowi VI, który zechciał mnie powołać do godności biskupa, a także naszemu umiłowanemu bł. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który ustanowił mnie pierwszym biskupem diecezji legnickiej, a dnia 2 VI 1997 r. umocnił naszą diecezję legnicką swoją wizytą apostolską i koronacją Ikony Matki Bożej z Krzeszowa. Bardzo często wspominamy Ojca Świętego Jana Pawła II. To pięknie, że obecny biskup legnicki Stefan Cichy sprowadził tu relikwie Ojca Świętego. To wszystko przypomina nam tego wielkiego człowieka, świętego, który był z nami związany. Uczucia wdzięczności kieruję do Piotra naszych czasów, Benedykta XVI, wdzięczny za troskę o naszych wiernych i okazywaną nam życzliwość. Jest potrzebą mojego serca, by wyrazić wdzięczność Tobie Eminencjo, najdostojniejszy Księże Kardynale. Bo przecież Ksiądz Kardynał udzielił mi święceń biskupich, ustanowił mnie swoim wikariuszem generalnym, uczył jak być biskupem, służyć ludziom, a dziś zechciał przybyć i obdarzyć darem swej modlitwy. Jestem za to bardzo wdzięczny.”
Podziękowania popłynęły też pod adresem wszystkich przybyłych biskupów, duchowieństwa, sióstr zakonnych, pracowników Caritas, osób które okazują swoją pomoc Księdzu Biskupowi w obecnym czasie, a także wszystkim wiernym w diecezji, z którymi w ciągu tych lat Ksiądz Biskup współpracował i mógł cieszyć się ich pomocą w tworzeniu struktur nowej diecezji. Zapewnił też o swojej codziennej modlitwie w intencji wszystkich tych osób i diecezji.

(Obszerna relacja z uroczystości na www.legnica.fm)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję