Reklama

Jubileusz parafii w Łodzi-Retkini

Święto wspólnoty: parafianie wspominają pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Łodzi; odpust, w czasie którego słowa Papieża Polaka, wypowiedziane 25 lat temu na lotnisku Lublinek, nieopodal ich miejsca zamieszkania i lokalizacji ich świątyni, znów nabierają szczególnego znaczenia. Jubileusz parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi-Retkini to czas wyjątkowy - cała wspólnota może przed Pasterzem archidiecezji pokazać swoją miłość do Boga, przywiązanie do Kościoła i wspólną pracę na rzecz parafii

Owoce materialne i duchowe tej pracy są widoczne. Nie tylko wnętrze świątyni, którego centrum stanowi ołtarz z umieszczonym centralnie przepięknym tabernakulum, podarowanym niedawno parafii przez Halinę i Zenona Burskich, ale także udział we Mszach świętych, spotkaniach grup parafialnych i aktywność na rzecz wspólnoty, jest wielką radością dla proboszcza ks. Andrzeja Ścieszko i pracujących tu kapłanów, ale też dla samych parafian. Dlatego, jak podkreślał podczas uroczystej Eucharystii 13 czerwca abp Władysław Ziółek: „Tutejsza wspólnota ma powody, by dziękować za to wszystko, co wypełniło jej 25-letnią przestrzeń”, a szczególnie za pierwszego proboszcza ks. Bohdana Papiernika, który przez 22 lata podejmował trud budowy nie tylko domu Bożego i parafialnego, ale też wraz z ludźmi tworzenia od podstaw fundamentów tej parafii, i obecnego proboszcza, który kontynuując dzieło poprzednika, stara się jeszcze bardziej scalić parafian. Dzięki temu kult Eucharystii, o jakim wspominał przed 25 laty Jan Paweł II, jest tu tak bardzo żywy.

Przesłanie dla pokoleń

Reklama

- Parafia Najświętszej Eucharystii w Łodzi została erygowana 25 lat temu, w dniu wizyty w naszym mieście Ojca Świętego 13 czerwca 1987 r. Dokładnie tego dnia otrzymaliśmy zgodę na utworzenie w tym miejscu nowej parafii - przypomniał w homilii podczas jubileuszowej Mszy św. Ksiądz Arcybiskup. - Otrzymała wezwanie Najświętszej Eucharystii, o której tajemnicy i niezwykłości mówił nam na Lublinku Ojciec Święty.
Takie było pragnienie pierwszego proboszcza, śp. ks. Bohdana Papiernika, i taka też była wspólna myśl, by utrwalić tę wizytę, wypowiedziane słowo i skierowane do nas przesłanie - powiedział Ksiądz Arcybiskup.
Abp Władysław Ziółek powrócił do słów Papieża Polaka z Lublinka o znaczeniu i wadze Najświętszego Sakramentu, o jego roli w naszym życiu. Mówił o tym, że tamto spotkanie 25 lat temu było wielkim świętem rodzin, którym Jan Paweł II tłumaczył jak ważne jest wychowanie i kształtowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży i o tym, że dla wszystkich Eucharystia jest źródłem, z którego winni czerpać siłę i moc do przezwyciężania przeciwności i do właściwego wzrastania w wierze. Ksiądz Arcybiskup wspomniał śp. ks. Bohdana Papiernika, który całe serce włożył w budowę nowej wspólnoty i żył duchem Eucharystii. Podziękował także obecnemu proboszczowi za to, że wraz z parafianami idzie drogą modlitwy, dba o rozwój duchowy młodego pokolenia i troszczy się o świątynię.
Uroczystość 25-lecia parafii zgromadziła wielu wiernych, gości z innych rejonów miasta, Mszę św.pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka koncelebrowali m.in. ks. Andrzej Ścieszko i ks. dr Janusz Lewandowicz, a uczestniczyło w niej ponad 30 kapłanów. W jej trakcie Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim ofiarodawcom i osobom zaangażowanym w materialne upiększanie świątyni i dalszą jej budowę oraz wszystkim tym, którzy wspomagają duchowo.

Kapłan modlitwy i działania

Zgromadzeni przeszli w procesji wokół kościoła i modlili się przed Najświętszym Sakramentem Litanią do Serca Jezusowego. Na dzień jubileuszu wydano specjalną broszurkę, w której zamieszczono nie tylko historię parafii, ale także wspomnienia z papieskiej pielgrzymki do Łodzi czy biogram ks. Bohdana Papiernika, który - jak napisała jedna z parafianek - „Był księdzem czynów i działania. Był wszędzie, gdzie był potrzebny, zawsze miał przy sobie brewiarz i różaniec i zawsze znajdował dla każdego czas”. To dzięki jego staraniom na wieży kościoła znajduje się papieski krzyż z Lublinka. Parafianie wspominają swojego pierwszego proboszcza z miłością i łzą w oku, ale przywiązania i szacunku nie szczędzą także ks. Andrzejowi Ścieszko, który jest dla nich także autorytetem i podporą. Zjednał sobie ludzi pracą i działaniami na rzecz wszystkich - dzieci, młodzieży i starszych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję