Reklama

Radosne świętowanie

Niedziela łódzka 28/2012

W uroczystość Trójcy Przenajświętszej 4 czerwca, w kościele w Kaszewicach, w dzień odpustu parafialnego odbyła się wizytacja parafii. Uroczystość miała miejsce w roku jubileuszu 400-lecia kościoła, 150-lecia parafii oraz 50-lecia obecności w parafii sióstr ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Podczas uroczystości został poświęcony nowy ołtarz i odnowione prezbiterium. Radosnemu świętowaniu przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki.

Powitanie

Ks. Zdzisław Kuropatwa, proboszcz parafii, witając Księdza Arcybiskupa przedstawił motywy i aspekty uroczystości, nawiązując do bogatej historii parafii, wspominając ofiarną pracę kapłanów i wiernych, którzy przewinęli się poprzez dzieje parafii. Podziękował też Komitetowi Organizacyjnemu obchodów jubileuszu za wsparcie. Główne uroczystości jubileuszu poprzedziły ośmiodniowe misje, które prowadził o. Marcin, paulin z Jasnej Góry. Ksiądz Proboszcz dziękował również swoim poprzednikom na urzędzie proboszcza, zwłaszcza ks. kan. Antoniemu Sawickiemu i ks. kan. Piotrowi Szubskiemu. Dziękował także siostrom karmelitankom, członkom rady parafialnej, dobroczyńcom i wszystkim wiernym za ich zaangażowanie i ofiarną współpracę. Przedstawił też sprawozdanie z działalności i stanu parafii od ostatniej wizytacji. Poprosił też o poświęcenie ołtarza i prezbiterium.

Poświęcenie ołtarza i prezbiterium

Reklama

W modlitwie poświęcenia ołtarza Ksiądz Arcybiskup modlił się, aby wierni gromadzący się wokół ołtarza i posilający się pokarmem eucharystycznym przez działanie Ducha Świętego przemieniali się w lud Bogu poświęcony. W kazaniu Ksiądz Arcybiskup wyraził radość z powodu poświęcenia ołtarza, na którym dokonuje się ofiara Chrystusa i Kościoła; to na nim składamy Bogu za wszystko dziękczynienie, które spełnia się przez sprawowanie Eucharystii. Eucharystia, która „Jest największym darem Boga dla nas; jest podstawowym punktem odniesienia dla całego ludzkiego życia; jest dla człowieka jedynym prawdziwie życiodajnym pokarmem. Człowiek potrzebuje Eucharystii, aby mógł żyć na wieki tym życiem, które jest z Boga samego. Eucharystia jest bowiem pokarmem na życie doczesne i wieczne. Z wielką radością poświęcam ten stół ofiarny, który - dzięki staraniom Księdza Proboszcza i wielu innych osób stanął w pięknie odnowionym prezbiterium - mówił Ksiądz Arcybiskup. Nowy ołtarz, zbudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami liturgicznymi i wymogami sztuki sakralnej, przemawia do nas swoją symboliką. Ołtarz jest miejscem, w którym uwidacznia się miłość Boga ku nam. Eucharystia jest naprawdę pokarmem dla każdego. Ciągle na nowo powinniśmy więc odkrywać nierozerwalną łączność między Eucharystią a naszym życiem codziennym. Gdy kończy się Eucharystia, jesteśmy posłani do świata - rozpoczyna się nasz czas: umocnieni słowem Chrystusa i Jego Ciałem mamy nieść światu dobrą nowinę o miłości i zbawieniu. Ta dobra nowina promieniuje z nas nie tyle przez słowa, ile przez dobroć i miłość, przez prawdę i sprawiedliwość, przez gotowość do służenia braciom, którzy przychodzą do nas jako potrzebujący pomocy materialnej czy duchowej” - mówił Pasterz archidiecezji.

Nominacja dla Księdza Proboszcza

Następnie przedstawiciele młodzieży i rodzin przekazali w procesji dary ołtarza. Do Komunii św. przystąpili prawie wszyscy uczestnicy uroczystości. Eucharystię zakończył śpiew uwielbienia: „Ciebie, Boga, wysławiamy”. Ksiądz Arcybiskup dziękując Księdzu Proboszczowi i wiernym za wzorowy stan parafii, który jest rezultatem ich ofiarnej postawy i zaangażowania, zgotował niespodziankę. Przy aplauzie i radości wiernych ogłosił nominację Księdza Proboszcza na kanonika honorowego. Z tej okazji Księdzu Kanonikowi serdecznie gratulujemy.
W uroczystości uczestniczyli licznie wierni. Przybyło też wielu kapłanów, wśród nich księża prałaci: Bartłomiej Rurarz, Jan Szadkowski, Janusz Krakowiak, księża kanonicy: Jan Ledziński, Tomasz Owczarek, Piotr Szubski, Krzysztof Wlazło, Jan Wolski, Władysław Staśkiewicz, Jan Furgała, Jan Bieda, księża: o. prof. Tomasz Gałkowski, pasjonista, Dariusz Mordaka, Ireneusz Sikora, Jan Cholewa, Krzysztof Nowak, Zbigniew Dyks, Rafał Mazurczyk, Ryszard Żurek, Grzegorz Boras. Przybyły także siostry karmelitanki z Łodzi Konstancina i Ksawerowa.

Wspólnota ożywiana wiarą

Wizytacja pokazała, że w parafii kaszewickiej rozkwita bogate życie religijne. Parafię ożywiają liczne grupy religijne: ministranci, schola dziecięca i młodzieżowa, chór, kółka różańcowe, asysta. Duże znaczenie w życiu parafialnym ma Komitet Organizacyjny jubileuszu, Rada Parafialna, grupa charytatywna, dziecięce grupy modlitewne. W parafii działa także zespół redakcyjny pisma parafialnego „Nasze Życie” oraz dobrze zaopatrzona biblioteka książek religijnych. Przedstawiając stan parafii Ksiądz Proboszcz podkreślił, iż parafia rozwija się, od ostatniej wizytacji powiększyła się o 350 osób. Parafię ożywia duch wzajemnej miłości, współpracy wypływający z bogatego życia religijnego i ducha wiary. W dziedzinie materialnej wśród licznych prac zrealizowano ogrzewanie kościoła, system alarmu przeciwpożarowego, kostkę granitową wokół kościoła, nowy ołtarz i prezbiterium, gruntowny remont plebanii i budynku sióstr. Wiele prac przeprowadzono także na cmentarzu. Jest dużo ambitnych zamierzeń, które zostaną zrealizowane w przyszłości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję