Reklama

Pielgrzymka Dzieci do Miejsca Piastowego

Prawie 4, 5 tys. dzieci wzięło udział 31 maja w tegorocznym „Michaylandzie”, czyli w Pielgrzymce Dzieci do Miejsca Piastowego, organizowanej już od prawie trzydziestu lat przez siostry Michalitki. Spotkanie odbywa się z okazji Dnia Dziecka i składa się na nie wspólna modlitwa oraz wielka zabawa. W Pielgrzymce wzięły udział głównie dzieci z Podkarpacia, ale nie zabrakło też uczestników z Krakowa, Warszawy, Radomia i Częstochowy. Pielgrzymka dzieci od początku była szczególnie związana z osobą bł. ks. Bronisława Markiewicza, a w tym roku dodatkowym ku temu powodem jest setna rocznica jego przejścia do Domu Ojca w Niebie. „Tu stworzył dom” - tym hasłem przywoływano postać wielkiego wychowawcy, który jako proboszcz Miejsca Piastowego tworzył zakłady wychowawcze, szkoły i warsztaty, by kształcić ubogą młodzież i wychowywać osierocone dzieci.
Podczas „Michaylandu” atrakcji nie brakowało - ponad dwadzieścia sektorów przyciągało dzieci ciekawymi propozycjami zabaw i słodkimi upominkami. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły też w rozgrywkach sportowych, w zabawach integracyjnych, warsztatach artystycznych i sztuczkach cyrkowych. Z ciekawością siadały do policyjnych czy strażackich samochodów i ze smakiem zajadały darmowe posiłki - parówki i bigos. Atrakcją tegorocznego „Michaylandu” były niewątpliwie dwie „ciuchcie”, które obwoziły dzieci po drogach, którymi chodził bł. ks. Bronisław. Jechały pod kościół parafialny i pod klasztor sióstr Michalitek. Wiele grup odwiedzało także muzeum misyjne w domu sióstr. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym i konkursie na piosenkę o ks. Markiewiczu. Najlepsze prace plastyczne zostały opublikowane w książeczce pt. „Ten sposób rzadko zawodzi, czyli malinki bł. Bronisława”, wydanej z dodatkiem do kolorowania. Najlepsze piosenki zostały nagrodzone występem na scenie przed wszystkimi uczestnikami „Michaylandu”. Wszyscy laureaci otrzymali też upominki rzeczowe.
Na koniec wszyscy uczestnicy Michaylandu otrzymali „koszyk malin”. Ten upominek nawiązywał do wydarzenia z życia bł. ks. Bronisława, opisanego przez jednego z jego wychowanków. Otóż ks. Markiewicz pouczył wychowawcę, jak zdobyć miłością niesfornego wychowanka. Poradził wychowawcy, by uzbierał malin i poczęstował nimi swojego urwisa. Okazana chłopcu miłość zmieniła jego serce.
Postać bł. ks. Bronisława przybliżona została dzieciom w pięknej inscenizacji, napisanej przez Marcina Kobierskiego, wyreżyserowanej przez s. Robertę Prokopowicz, a przedstawionej na początku spotkania przez dzieci. Potem, podczas Mszy św., ks. Roman Tupaj - michalita, nawiązał do życia i działalności ks. Markiewicza. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Andrzejewski - wikariusz generalny CSMA. A całe spotkanie uświetnił koncert kleryckiego zespołu „Michael”.
„Michayland” zawdzięcza swój charakter organizatorce, s. Maksymilianie Ciepała CSSMA i wielkiemu gronu pomocników. Na ich czele, obok michalickich zgromadzeń, stoi Urząd Gminy Miejsce Piastowe oraz GOK, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie i Powiat Krośnieński. Imprezę dofinansowało, jak i wspomogło rzeczowo wiele firm. Dużą pomocą służyli również: Miejska Komenda Policji w Krośnie, Państwowa Straży Pożarna z Krosna, Grupa Bieszczadzka GOPR z Sanoka, wolontariat młodzieżowy z Państwowego Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury i Biliotekarstwa w Krośnie, Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym, LO przy NSD w Miejscu Piastowym, Zespołu Szkół nr 4 z Jasła oraz Liceum Plastycznego z Krosna. Patronat medialny oraz informacje na temat „Michaylandu” ofiarowali: TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Radio „Fara”, Radio „Via” oraz „Niedziela” - dodatek przemyski i rzeszowski.

Wykaz prowadzących turnusy Akcji Letniej Caritas 2012

Turnus dla Polonii - Ukraina, Mołdowa: 12.06 - 25.06. ks. Marek Dec (ośrodek w Rajskiem);
Turnus dla osób niepełnosprawnych: 26.06. - 1.07. - ks. Tomasz Kubas, dk. Witold Orzechowski (Rajskie);
Turnus I: 1-7.07. - ks. Marek Dec (Rajskie), ks. Damian Noga (ośrodek w Zboiskach);
Turnus II: 8-14.07. - ks. Marek Boratyn (Rajskie), ks. Kamil Gniwek (Zboiska);
Turnus III: 15-21.07. - ks. Andrzej Dec (Rajskie), ks. Adam Liwacz - turnus dla osób niepełnosprawnych (Zboiska);
Turnus IV: 22-28.07. - ks. Marek Dec (Rajskie), ks. Marek Duda, dk. Paweł Zając, dk. Piotr Porada (Zboiska);
Turnus V: 29.07. - 4.08. - ks. Krzysztof Zygar (Rajskie), ks. Grzegorz Łach, ks. Bartłomiej Brodziak (Zboiska);
Turnus VI: 5-11.08. - ks. Tomasz Czech (Rajskie), ks. Marek Kapłon (Zboiska);
Turnus VII: 12-18.08. ks. Mateusz Rutkowski, ks. Artur Drozd (Rajskie), ks. Kamil Gniwek (Zboiska);
Turnus VIII: 19-25.08. - ks. Piotr Obłaski, ks. Robert Rakoczy, dk. Wiktor Florek, dk. Damian Wierdak (Rajskie), ks. Marek Duda (Zboiska);
Turnus IX: 25-31.08. ks. Marek Dec (Rajskie), ks. Marek Duda (Zboiska).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

[ TEMATY ]

duchowość

egzorcyzmy

egzorcysta

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Ks. Rafał Główczyński w najnowszym odcinku swojego vloga rozmawia z egozrcystą Archidiecezji Warszawskiej - Ks. Jackiem Fijałkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję