Reklama

Relikwie bł. Jerzego Popiełuszki w diecezji

W uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela 24 czerwca bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. w parafii św. Marcina w Kopkach. Podczas tej uroczystości w progi kościoła parafialnego zostały wprowadzone uroczyście relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Relikwie te przedstawiciele parafii na czele z ks. proboszczem Wiesławem Stępniem odbierali w dzień imienin ks. Jerzego 23 kwietnia w kościele w Warszawie. Jak powiedział Ksiądz Proboszcz kopeckiej parafii było to szczególne wydarzenie, bo w tym samym dniu relikwie swojego błogosławionego Syna i Brata odbierała także rodzina ks. Jerzego.
Bp Nitkiewicz podkreślił w homilii pokorną postawę św. Jana Chrzciciela, który przygotowywał ludzi na przyjście Mesjasza, a kiedy rozpoznał go w Chrystusie, odsunął się na bok. - Podobnie postępował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Nie myślał o swoim bezpieczeństwie, o wygodnym życiu, odrzucał współpracę z komunistycznym reżimem, ale nie był również zakładnikiem frakcji opozycyjnych. On służył tylko Chrystusowi, ku Niemu prowadził ludzi. Jeżeli słuchacze jego kazań czuli się wolni, odnajdywali nadzieję, to dlatego, że głosił im Słowo Pana, a ono dokonywało cudów. My także winniśmy stale robić miejsce Chrystusowi i Jego Słowu w naszym życiu. Jeżeli to uczynimy, doświadczymy gruntownej przemiany, która będzie promieniowała na całe otoczenie - mówił bp Nitkiewicz.
Na zakończenie Mszy św. Ordynariusz Sandomierski poświęcił odnowione ołtarze boczne oraz ambonę. Wszyscy zebrani na znak oddania czci bł. ks. Jerzemu Popiełuszce ucałowali relikwie.
Kult bł. ks. Jerzego w parafii w Kopkach rozpoczął się wraz z jego tragiczną śmiercią. Parafianie znali ks. Popiełuszkę i pamiętali, że jako neoprezbiter sprawował w ich świątyni Mszę św. za tragicznie zmarłego kolegę. A kiedy poniósł śmierć męczeńską zaczęli prosić o wstawiennictwo ks. Jerzego w swoich potrzebach i niejednokrotnie otrzymywali potrzebne łaski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję