Reklama

Bp Piotrowski rodziny stanowią piękny i godny szacunku świat

„Rodziny naszej Ojczyzny, a w niej rodziny diecezji kieleckiej, stanowią piękny i godny najwyższego szacunku świat osób, gdzie wokół ojca i matki gromadzą się dzieci, owoc ich małżeńskiej miłości, realizującej się przez macierzyństwo i ojcostwo, aby trwać w rodzicielstwie” – pisze biskup kielecki w Słowie do diecezjan na niedzielę Świętej Rodziny.

[ TEMATY ]

rodzina

bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Słowo bp. Jana Piotrowskiego będzie odczytane w kościołach i kaplicach diecezji kieleckiej w najbliższą niedzielę 27 grudnia, gry przypada święto Świętej Rodziny.

Biskup przypomina w nim prawo Boże odnośnie rodziny, uświęcone łaską sakramentów, wskazuje ideał dla rodzin – Świętą Rodzinę, przestrzega przed współczesnymi zagrożeniami, stawia za wzór św. Józefa.

Przypomina, że rodzina jest „odpowiedzialnym zadaniem obojga rodziców”.

„Taka wspólnota została zamierzona i chciana przez Boga Stwórcę. „Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2,24)” – zaznacza. Natomiast „dalsza pedagogia o małżeństwie to nauczanie Pana Jezusa, który małżeństwo obdarował godnością i łaską sakramentu, aby było czytelnym i wiernym znakiem miłości kobiety i mężczyzny” – podkreśla biskup kielecki.

Ta prawda, która stała się „nowością w antycznym świecie”, została wzmocniona nauczaniem św. Pawła Apostoła, a św. Jan Chryzostom komentując ten fragment miłość małżeńską „sprowadza do heroizmu”, gdy zaleca: „Posłuchajcie więc o granicy miłości (…). Troszcz się więc o nią, jak i Chrystus troszczy się o Kościół. Gdyby trzeba było ofiarować za nią wszystko, gdyby należało tysiąc razy zostać posiekanym lub też cierpieć i stracić wszystko, to nie rezygnuj z niej (…)”.

Biskup zaznacza, jak ważna na drodze życia małżeńskiego i rodzinnego jest „wzajemna miłość, która zaprawiona smakiem Ewangelii jest wierna i nie zazdrości, jest cierpliwa i łaskawa, nie szuka swego, nie unosi się gniewem i obca jest jej pycha”.

Tak pojmowana miłość ma swój obraz w Jezusie, Maryi i Józefie. „Aby ten ideał był nadal obecny w życiu małżeńskim i rodzinnym Kościół musi zanieść w te środowiska niezmienną, a zawsze nową Ewangelię Jezusa Chrystusa. To właśnie rodziny powołane są do przyjęcia i przeżywania planu Bożego wobec nich” – przypomina bp Piotrowski.

Reklama

Zauważa także, że Kościół jako wspólnota wiary musi wnikliwie przyglądać się rodzinie, „również poprzez życiowe sytuacje, nurtujące pytania, niepokoje i nadzieje młodzieży, małżonków i rodziców żyjących dzisiaj”.

A współczesny świat i media oferują rodzinie „liczne i kuszące propozycje, które w różny sposób zdradzają prawdę i godność osoby ludzkiej, a tym samym narażają na niebezpieczeństwo wolność i zdolność obiektywnej oceny rzeczywistości godności ludzkiej” – zauważa biskup kielecki, powołując się na Jana Pawła II, Familiaris consortio.

Przypomina także, że Bóg Ojciec, który dla Jezusa Chrystusa Bożego Syna wybrał misję Odkupiciela, nie „szukał nadzwyczajnych sposobów Jego obecności wśród ludzi” i nadal „Bóg nie obala swoich odwiecznych praw i pragnie, aby człowiek przychodził na świat, gdzie czeka na niego miłość matki i ojca, ciepło rodzinnego domu oraz bezpieczna przyszłość”. Piękny przykład rodziny i domu daje świadectwo św. Beretty Molla i jej najbliższych.

Biskup nawiązuje także do ogłoszenia przez Ojca Świętego Franciszka Roku św. Józefa i Listu apostolskiego Patris Corde oraz przywileju zyskiwania w tym czasie przez wiernych odpustów.

Podziel się cytatem

Reklama

Kreśli obraz św. Józefa, który na kartach Ewangelii „jawi się jako osoba bardzo skromna, określana mianem męża sprawiedliwego (por. Mt 1,19), który był cieślą, a więc człowiekiem pracy”.

„Litania do św. Józefa wymienia kilkanaście przymiotów Świętego z Nazaretu, a Ojciec Święty Franciszek wskazuje na jego miłość, czułość, posłuszeństwo, twórczą odwagę oraz pracowitość” – pisze bisku podkreślając zarazem, że św. Józef jest „wzorem mężczyzny i ojca. Z godnością przyjmuje nowe wyzwania i nie żyje przeszłością, ale prawdziwą miłością. Józef potrafił kochać w sposób niezwykle wolny i nigdy nie stawiał siebie w centrum” (…), a jego osobiste szczęście nie polega wcale na logice ofiary z siebie, ale daru z siebie (por. Patris Corde, 7).

„Od św. Józefa - opiekuna Kościoła i patrona Rodzin - musimy nauczyć się tej samej wiernej troski i odpowiedzialności. Kochać Jezusa i Jego Matkę Maryję, aby taką samą miłością w odwadze męża i ojca, dziadka i przyjaciela kochać swoją żonę i dzieci, i tę najpiękniejszą wspólnotę życia jaką jest rodzina” – zachęca diecezjan bp Jan Piotrowski.

2020-12-23 16:14

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół żywy

Niedziela sandomierska 8/2019, str. VI-VII

[ TEMATY ]

rodzina

spotkanie

Ks. Adam Stachowicz

Dla dzieci organizowane były dopasowane do wieku zajęcia...

Dla dzieci organizowane były dopasowane do wieku zajęcia...

Pod tajemniczym tytułem Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin pierwszego stopnia kryje się spotkanie rodzin, których celem jest budowanie żywych wspólnot Kościoła. Małżeństwa, które przybyły do Sandomierza na spotkanie modlitewno-formacyjne, próbowały w „nowy” sposób spojrzeć na swoją rodzinę i jej miejsce w Kościele

Odpowiedzialni w naszej diecezji za Domowy Kościół, rodzinną gałąź Ruchu Światło-Życie, zorganizowali rekolekcje skierowane do małżeństw i rodzin. Do ośrodka rekolekcyjnego „Quo vadis” w Sandomierzu w dniach od 8 do 12 lutego przybyło 24 małżeństw z całej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję