Reklama

W drugim domu

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego w świetlicy „Tabor”, działającej przy parafii św. Brata Alberta w Jaworznie-Pieczyskach, także zakończono rok. Uczestniczyło w nim 35 dzieci. Zakończenie roku oznacza rozpoczęcie wakacji, jednak w tutejszej świetlicy zajęcia wciąż trwają. Oznacza to także, że proboszcz parafii, twórca świetlicy, ks. Mariusz Lizończyk też raczej nie ma wakacji. Zwłaszcza, że spodziewa się prawdziwego szturmu dzieciaków, które przez lata bardzo polubiły to miejsce, bo czują się tutaj jak w domu

Co będą robiły? „Otóż, atrakcji cała moc, a wśród nich: zajęcia plastyczne - lepienie z gliny, plasteliny i masy solnej, malowanie witraży, rysunek na asfalcie, wydrapywanki i wydzieranki. Będą też: rajd pieszy na gorę Przygoń, na Zabnik, pielgrzymka rowerowa na odpust do Czernej. Poza tym - wyjazdy do kina, na basen, rozliczne zajęcia sportowe, a wśród nich piłka nożna, siatkowa, koszykówka, hokej na trawie, strzelanie z łuku, tor przeszkód, siłownia. Codziennie przewidziane jest słodkie dożywianie. Nie zabraknie konkursów, m.in. fotograficzny pt. «Świat wokół mnie» i plastyczny «Wakacje moich marzeń». Będzie także douczanie poprawkowiczów” - wylicza Proboszcz.

Priorytetem są dzieci

Reklama

W Pieczyskach przed II wojną światową istniała jedna z największych i najnowocześniejszych cementowni w Europie. W latach 70. zakład „Szczakowa” zaczął chylić się ku upadkowi, ostatecznie zaprzestając produkcji pod koniec ub. wieku. W efekcie zapanowało tu bezrobocie. Istnieje co prawda projekt rewitalizacji dzielnicy, ale na razie pozostaje on tylko na papierze. Jedynym miejscem, gdzie prowadzona jest działalność kulturalna, jest parafialna Świetlica Środowiskowa „Tabor”. „Nasza dzielnica od kilku lat niestety jest silnie zagrożona wpływami zjawisk patologicznych. To tutaj żyje wiele rodzin z problemem alkoholowym. Charakterystyczne dla dzieci z tych rodzin są negatywne stany emocjonalne (smutek, przygnębienie, złość) oraz wrogi stosunek do ludzi. Alkoholizm w rodzinie staje się główną siłą nadającą kierunek życiu dziecka. Priorytetem działalności naszej świetlicy stały się sprawy dzieci i młodzieży, aby te miały gdzie spędzać czas po szkole i znaleźć wzorce do naśladowania” - wyjaśnia ks. Lizończyk.
To właśnie tutaj, niejako w drugim domu, dzieci rozmawiają nieraz o przerażających sytuacjach z domu rodzinnego, ale rozmawiają też o rzeczach zupełnie zwyczajnych. Rozmowy te pokazują wychowawcom, jak wiele jest samotnych dzieci, które nie mają się z kim podzielić swoimi problemami. „To pokazuje, że dziecko jest na samotnej wyspie, że mimo to, iż żyje w rodzinie, w szkole, na Facebooku czy na Naszej Klasie, to tak naprawdę nie ma z kim o swoim życiu porozmawiać” - uważa ks. Mariusz.
W świetlicy realizowane są zaplanowane działania opiekuńcze, wychowawcze i kształcące, dostosowane do możliwości psychofizycznych dzieci. Wychowankowie różnią się od siebie, dlatego trzeba podejmować wobec każdego z nich zróżnicowane działania. Ich charakter determinowany jest przez warunki, w jakich wzrasta dziecko, tj. warunki panujące w środowisku rodzinnym, funkcjonowanie w grupie rówieśniczej, stan zdrowia dziecka i jego możliwości psychofizyczne. Należy zauważyć, że zajęcia pozalekcyjne, a przede wszystkim zajęcia świetlicowe stanowią niewyczerpane źródło możliwości wychodzenia naprzeciw potrzebom rozwojowym dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dzieci wychowujących się w rodzinach z problemem alkoholowym. Podczas zajęć w świetlicy parafialnej wychowawca wykorzystuje czas na indywidualną pracę z wychowankiem, koncentrując się przede wszystkim na kształtowaniu i pogłębianiu właściwego kontaktu z dzieckiem oraz zapewnieniu wychowankowi atmosfery bezpieczeństwa i zrozumienia. To wychowawca stwarza każdemu dziecku możliwie optymalne warunki uczestnictwa w życiu nowej społeczności i rozwoju, poprzez wcześniejszą wnikliwą i wszechstronną obserwację oraz poznanie słabych i mocnych stron każdego z wychowanków. Wyjątkowo korzystne warunki do rozwoju dzieci w świetlicy parafialnej zapewnia swoboda, jaką posiadają zatrudnieni w niej wychowawcy w zakresie doboru treści i form zajęć, możliwości zaprezentowania twórczości dziecka (plastycznej, muzycznej, literackiej) oraz wykorzystania umiejętności dziecka, jego talentów i zainteresowań.

Pieczyska górą!

Pomysł powstania świetlicy zrodził się z potrzeby. Najpierw była to jedna salka ze stołem do tenisa stołowego. Po rozbudowie powstało Parafialne Centrum Edukacja, Kultura, Sport „Tabor”. W kilku pomieszczeniach można skorzystać z darmowego internetu, opieki dwóch pedagogów, którzy m.in. pomagają odrabiać lekcje; są też gry planszowe i dobrze wyposażona w sprzęt siłownia. Działalność świetlicy została dostrzeżona podczas konkursu Zmagania Świetlic 2011, kiedy to jaworznicki „Tabor” okazał się najlepiej działającą placówką i otrzymał Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna, wielki karton wypełniony słodyczami oraz czek na 500 zł.
Dzieciom i młodzieży oraz całym sercem zaangażowanym w dzieło wychowawcom świetlicy na czele z Księdzem Proboszczem życzymy wspaniałych wakacyjnych przeżyć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję