Reklama

Niedziela Częstochowska

Aby święta miały wymiar nadziei

Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli rekordowa liczba paczek, czyli ok. 5100, trafiła do osób potrzebujących w Częstochowie i parafiach archidiecezji. A to wszystko po to, aby święta Bożego Narodzenia miały wymiar nadziei i szacunku.

– Radość narodzin Syna Bożego i tej miłości, która jest większa od jakiegokolwiek cierpienia, odosobnienia i śmierci, mamy przekazać światu. Chrystus narodził jest w Betlejem, czyli w Domu Chleba, teraz rodzi się w kościołach, kiedy staje się chlebem dla nas. Ten symbol białego opłatka pokazuje nam, że Bóg jest nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata i nie bójmy się tego świata, który buntuje się przeciw Bogu, a tym samym nie ma miejsca dla człowieka – mówił abp Wacław Depo 23 grudnia w Częstochowie podczas spotkania świątecznego dla osób samotnych, bezdomnych i ubogich.

Reklama

Dlaczego przyszli na spotkanie świąteczne organizowane przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej? W tym roku nie mogli połamać się opłatkiem i złożyć sobie życzeń, ale byli razem. Ktoś właśnie dla nich zorganizował spotkanie i catering na wynos. W takiej formie odbyła się tradycyjna wigilia dla osób bezdomnych, ubogich i potrzebujących z uwagi na sytuację epidemiczną, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla niektórych to jedyny akcent świąteczny, bo jak twierdzą, święta nie różnią się dla nich od innych dni w roku. – Na święta zostałem zaproszony do znajomych, a potem w samotności, jak zwykłe, można powiedzieć 10 lat – mówi Adam. Marek powiedział krótko: – Pochowałem rodziców i dlatego tutaj jestem. Wobec tych historii szczególnego znaczenia nabierają słowa ks. Marka Batora, dyrektora archidiecezjalnej Caritas: – Spotkanie świąteczne jest symbolem tego, że ludzi potrzebujących nie można zostawić bez wsparcia. Mimo przeszkód udało się, a to za sprawą tego, że widocznie Pan Bóg chciał, abyśmy w tym roku się spotkali i nie mieli przerwy w świętowaniu.

Obok Caritas Polska i archidiecezjalnej Caritas w organizację tego spotkania i przygotowanie paczek dla potrzebujących zaangażowały się m.in.: Centrum Duchowości „Święta Puszcza”, restauratorzy częstochowscy, Selgros, Servire, sieć Biedronka, Vitroszlif, Urząd Miasta Częstochowy, Rycerze Kolumba, Fundacja św. Barnaby, Fundacja Adullam, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”, MOPS, żołnierze wojsk obrony terytorialnej, wolontariusze i pracownicy częstochowskiej Caritas.

2020-12-23 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg czasu nie liczy, ale go waży

Niedziela przemyska 2/2021, str. VI

[ TEMATY ]

caritas archidiecezji przemyskiej

spotkanie świąteczne

Archiwum Caritas

Spotkanie dzieci ze świetlicy Caritas ze św. Mikołajem

Spotkanie dzieci ze świetlicy Caritas ze św. Mikołajem

Przełom starego i nowego roku dla wielu jest okazją do namysłu nad dniami, których biegu już nigdy nie odwrócimy. W perspektywie minionych miesięcy warto obiektywnie ocenić „wagę czasu” w kontekście dokonanego dobra przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Nie sposób zaprezentować wszystkich przestrzeni codziennej posługi tej kościelnej agendy, tym niemniej warto zauważyć przynajmniej niektóre. Uzasadnione jest, by w sposób szczególny eksplorować te inicjatywy i działania, które miały miejsce w czasie pandemii i dynamicznie zmieniającej się sytuacji, jaka była udziałem wielu z nas.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję