Reklama

Być czytelnym głosem

W uroczystość odpustową św. Jana Chrzciciela w bazylice mniejszej św. Jana Chrzciciela miała miejsce podniosła uroczystość 80. rocznicy urodzin, 55. rocznicy święceń kapłańskich i imienin bp. Jana Gałeckiego. Jubilat i Solenizant przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, w której uczestniczyli abp Andrzej Dzięga i 24 kapłanów. Obecni byli również bp Marian Błażej Kruszyłowicz, siostry Uczennice Krzyża i bardzo liczni wierni. Oprawę muzyczną stanowiły chóry „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego” pod dyrekcją prof. Grzegorza Handke i parafialny pod dyrekcją ks. kan. dr. Zbigniewa Woźniaka. Ksiądz Metropolita w słowie Bożym zwrócił uwagę na piękno świątyni, która została wzbogacona przez nowe stalle i obraz „Ścięcie Jana Chrzciciela”, poświęcone podczas liturgii przez arcybiskupa i biskupów - i szczególne zainteresowanie nią przez papieża Piusa XI - nazwał ją matką wszystkich kościołów Pomorza Zachodniego i papieża Benedykta XVI, który podniósł ją do godności bazyliki mniejszej, a także przez Prymasa Tysiąclecia, który tutaj przemawiał i dziękował papieżowi Piusowi XII za obdarzenie go godnością kardynalską; stąd też nazywana bywa bazyliką prymasowską. A następnie ukazał bardzo głęboko, a zarazem plastycznie biblijne opowiadanie o narodzinach Jana Chrzciciela i jego późniejszym posłannictwie. Arcybiskup zwrócił szczególną uwagę na to, że św. Jan Chrzciciel, będąc głosem na pustyni, był głosem czytelnym, jasno odróżniającym dobro od zła. Dzisiaj też nie brakuje proroków. Ale potrzeba, aby oni odczytali swoje posłannictwo, zarówno biskupi, kapłani, jak i wierni. Metropolita dziękował Jubilatowi i Solenizantowi za ten czytelny głos. Za jego odwagę przyjścia na pomorską ziemię z pięknej ziemi mazowieckiej i za długie lata pracy tutaj jako wikariusza, proboszcza i ponad 38-letnią posługę biskupią. A także za jego obecne modlitwy różańcowe, za nieustanne modlitwy za Szczecin i archidiecezję, a także za troskę o życie nienarodzonych i pierwsze w archidiecezji „okno życia”.
Wzniosłe przeżycia religijne, przygotowywane przez modlitewne triduum - a poświecone szczególnym postaciom: słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, bł. Jerzemu Popiełuszce i bł. Janowi Pawłowi II (relikwie błogosławionych są czczone w bazylice) - zostały dopełnione życzeniami Arcybiskupa Metropolity dla Jubilata wraz z obdarowaniem go płaskorzeźbą bł. Jana Pawła II przytulającego się do papieskiego krzyża, a także ogłoszeniem decyzji papieża Benedykta XVI o podniesieniu ks. kapelana Jego Świątobliwości Aleksandra Ziejewskiego do godności prałata rzeczywistego (nowemu prałatowi przysługuje fioletowa sutanna).
Bp Jan Gałecki, będąc w bardzo dobrym humorze, dziękował abp. A. Dziędze za zaproszenie na tę uroczystość, a także za jego wielką życzliwość, zapewniając metropolitę o swojej, w miarę możliwości, dyspozycyjności, a także wszystkim obecnym za wsparcie modlitewne.
Po Mszy św. abp Andrzej Dzięga w towarzystwie delegacji księży i wiernych, idąc w duchu wielowiekowej polskiej tradycji - uświęcania wód przez osobę św. Jana zw. Chrzcicielem - udał się nad Zalew Szczeciński, aby poświęcić jego wody.
Redakcja „KnOB” pragnie również życzyć bp. Janowi Gałeckiemu dużo zdrowia, obfitości łask miłosiernego Boga, opieki Maryi Matki Kościoła i wsparcia patrona św. Jana Chrzciciela. Pragniemy także do naszych redakcyjnych życzeń włączyć szczególnych tegorocznych jubilatów: kolegę rocznikowego bp. Jana Gałeckiego - ks. kan. Zenona Borodo, ks. kan. Bogdana Schmidta obchodzącego 24 czerwca 50. rocznicę święceń kapłańskich, ks. prał. Zbigniewa Wójcika (25 maja) i ks. prał. Aleksandra Jaszczura (5 października) obchodzących swoją 60. rocznicę święceń kapłańskich i ks. kan. Franciszka Morawskiego (15 listopada) obchodzącego 70. już rocznicę święceń kapłańskich. Ich dar dla Kościoła szczecińskiego-kamieńskiego już bardzo wymowny. Pozostają dla nas wspaniałym znakiem miłości Boga do swojego ludu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Ostrawie - Świątek w półfinale

2021-09-24 18:21

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

flickr.com

Najwyżej rozstawiona Iga Świątek pokonała w ćwierćfinale grającą z "siódemką" Jelenę Rybakiną z Kazachstanu 7:6 (7-5), 6:2 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA w Ostrawie (pula nagród 565 530 dol.). O finał powalczy z Greczynką Marią Sakkari.

20-letnia Polka zajmuje szóste miejsce w światowym rankingu, a dwa lata starsza urodzona w Moskwie Rybakina jest 16. Był to ich pierwszy pojedynek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję