Reklama

Święcenia diakonatu i prezbiteratu

Niedziela toruńska 28/2012

I usłyszałem głos Pana mówiącego: „Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?”
Iz 6,8

Jak prorok Izajasz (por. Iz 6, 8), co roku w całej Polsce setki młodych mężczyzn słyszą w swym sercu głos powołania do szczególnej służby w Kościele i wstępują do seminarium. Po 5 latach formacji nadchodzi czas żniw: owi młodzi ludzie przez obrzęd święceń diakonatu są włączani do stanu duchownego, aby umocnieni darem Ducha Świętego pomagali biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa i ołtarza. Jako słudzy słowa na polecenie biskupa będą głosić Ewangelię, będą mogli głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom. Jako słudzy ołtarza będą przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską oraz nosić Wiatyk do ciężko chorych. Dodatkowo będą udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich i je błogosławić oraz przewodniczyć obrzędom pogrzebu.
10 czerwca w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu bp Józef Szamocki podczas uroczystej Mszy św. udzielił święceń diakonatu ośmiu alumnom V roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej. Do święceń przystąpili: Mateusz Cyrklaff (pochodzący z parafii pw. św. Mikołaja Biskupa przy bazylice konkatedralnej Trójcy Świętej w Chełmży), Marcin Jędraszek (z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Jastrzębiu), Paweł Murawski (z parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej i św. Jerzego w Toruniu), Krzysztof Olaś (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu), Kamil Pańkowiec (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu), Krzysztof Rozynkowski (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie), Karol Wierzchowski (pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie) oraz Artur Żurawski (pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu).
W homilii Biskup Józef przypomniał, że Jezus Chrystus woła do każdego z miłością i nikt nie może ukryć się przed tym wezwaniem. Zadaniem człowieka jest odpowiedzieć na głos Boga. Każdy z kandydatów do święceń wobec biskupa, zgromadzonych kapłanów i całego ludu Bożego wyraził wolę przyjęcia posługi diakonatu oraz złożył przyrzeczenie celibatu i sprawowania Liturgii Godzin. Wieczorem w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego nowo wyświęceni diakoni otrzymali dokument potwierdzający święcenia oraz zostali skierowani do posługi w parafiach toruńskich.
Tydzień później, w sobotę 16 czerwca, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu bp Andrzej Suski w czasie Mszy św. udzielił święceń prezbiteratu 12 diakonom. Przez miniony rok przygotowywali się do tego wielkiego dnia, zaś bezpośrednio przed święceniami uczestniczyli w 6-dniowych rekolekcjach.
Do święceń prezbiteratu przystąpili: dk. Krzysztof Adamski (pochodzący z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu), dk. Dawid Gapiński (z parafii pw. św. Wojciecha w Lidzbarku Welskim), dk. Tomasz Jankowski (pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy), dk. Leszek Kopczyński (pw. św. Marcina Biskupa we Wrockach), dk. Michał Kossowski (pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie), dk. Michał Oleksowicz (pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu), dk. Michał Rogoziński (pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku Welskim), dk. Wojciech Skolmowski (pw. św. Barbary i św. Rocha w Rumianie), dk. Przemysław Skowroński (pw. św. Jakuba w Toruniu), dk. Przemysław Syrkowski (pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu), dk. Łukasz Światowski (pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubiczu Dolnym) oraz dk. Łukasz Waśko (pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu).
„Zostali wyświęceni na prawdziwych kapłanów Nowego Przymierza, aby upodobnieni do Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, i złączeni z kapłaństwem biskupów, głosili Ewangelię, kierowali ludem Bożym i oddawali cześć Bogu przede wszystkim przez składanie Ofiary Chrystusowej” (por. Obrzęd święceń prezbiteratu) na ołtarzu w sposób bezkrwawy i sakramentalny. Jako kapłani przez chrzest będą włączać ludzi do ludu Bożego; w sakramencie pokuty będą odpuszczać grzechy w imieniu Chrystusa i Kościoła; będą umacniać chorych, namaszczając ich świętym olejem.
Po wyrażeniu woli przyjęcia święceń prezbiteratu oraz przyrzeczeniu posłuszeństwa biskupowi i jego następcom kandydaci padli na twarz, aby, leżąc krzyżem, modlić się Litanią do Wszystkich Świętych. Po śpiewie litanii Biskup Andrzej włożył na każdego ręce oraz odmówił modlitwę konsekracyjną.
Nowo wyświęceni kapłani założyli stuły na sposób właściwy prezbiterom oraz ornaty, po czym biskup konsekrator namaścił ich dłonie olejem Krzyżma św. Wręczenie chleba i kielicha z winem zakończyło obrzęd święceń. Po zakończeniu Mszy św. na spotkaniu w Wyższym Seminarium Duchownym bp Andrzej Suski wręczył każdemu neoprezbiterowi dekret kierujący go do posługi w parafii naszej diecezji.

Neoprezbiterzy zostali posłani do następujących parafii:

Reklama

ks. Krzysztof Adamski - pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Boluminku
ks. Dawid Gapiński - pw. św. Mikołaja Biskupa w Chełmży
ks. Tomasz Jankowski - pw. św. Wojciecha w Działdowie
ks. Leszek Kopczyński - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu
ks. Michał Kossowski - pw. św. Mikołaja Biskupa w Papowie Toruńskim
ks. Michał Oleksowicz - pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie
ks. Michał Rogoziński - pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim
ks. Wojciech Skolmowski - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie
ks. Przemysław Skowroński - pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy
ks. Przemysław Syrkowski - pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie
ks. Łukasz Światowski - pw. św. Marii Magdaleny w Kurzętniku
ks. Łukasz Waśko - pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Grudziądzu

Diakoni zostali posłani do następujących parafii toruńskich:

dk. Mateusz Cyrklaff - pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty
dk. Marcin Jędraszek - pw. św. Jakuba Apostoła
dk. Paweł Murawski - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego
dk. Krzysztof Olaś - pw. św. Antoniego
dk. Kamil Pańkowiec - pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
dk. Krzysztof Rozynkowski - pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny
dk. Karol Wierzchowski - pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
dk. Artur Żurawski - pw. Matki Bożej Królowej Polski

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję