Reklama

Jubileusze pod znakiem Opatrzności Bożej

Niedziela toruńska 28/2012

W niedzielę 10 czerwca, w 40. rocznicę święceń, ks. kan. Józef Klapiszewski zaprosił swoich parafian do stołu Pańskiego w kościele na toruńskim Rudaku. Wspólnie z nimi dziękował Bogu za łaskę powołania i 25-letnią opiekę Opatrzności Bożej podczas pracy duszpasterskiej na Rudaku. Mszę św. odprawił w koncelebrze z przyjacielem rudackiej parafii - ks. kan. Gerardem Maternickim z Gdańska. Honorowym gościem tej rodzinno-parafialnej uroczystości była pani Klara, mama ks. Józefa, której podziękował za dar przekazania wiary i modlitewne wsparcie w pełnieniu posługi kapłańskiej.
Józef Klapiszewski urodził się 3 lutego 1947 r. w Janowcu Wielkopolskim. W 1965 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Był to czas nasilonych represji władzy komunistycznej wobec Kościoła; ich przejawem było powoływanie kleryków do wojska. W 1966 r. znalazł się w koszarach garnizonu w Bartoszycach. Tam poznał również wcielonego do wojska przyszłego błogosławionego - ks. Jerzego Popiełuszkę. W 1968 r. powrócił w mury gnieźnieńskiego seminarium, a za godne odbywanie służby wojskowej został odznaczony przez rektora medalem Pawła VI. Po latach, w 2011 r. w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie, w którym pracował bł. ks. Jerzy, otrzymał medal bł. ks. Jerzego Popiełuszki ustanowiony dla uhonorowania alumnów, którzy służyli w jednostkach wojskowych.
Ks. Józef po święceniach przyjętych w katedrze gnieźnieńskiej 10 czerwca 1972 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego i Mszy św. prymicyjnej w rodzinnym Janowcu rozpoczął pracę kapłańską. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu. W 1974 r. został skierowany do miejscowości Staw. Kolejne wikariaty odbywał w Bydgoszczy i Gnieźnie. 1 lipca 1987 r. został proboszczem parafii pw. Opatrzności Bożej w Toruniu. Ze względu na wrodzoną skromność, otwarcie na ludzi, wspieranie dzieł charytatywnych i wszelkie zalety dobrego pasterza i gospodarza zyskał szacunek i serca parafian, z którymi w 1996 r. obchodził złoty jubileusz istnienia parafii, a 6 września 2009 r. - konsekrację świątyni przeprowadzoną przez biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego w stulecie jej postawienia. Wiele uczynił dla konserwacji i unowocześnienia kościoła parafialnego, przy jednoczesnym zachowaniu jego neogotyckiego charakteru. Wzbogacił go o nowe prezbiterium: ołtarz z czerwonego granitu i posadzkę z białego marmuru. Założył nowe ogrzewanie, a plac przykościelny i trasę procesyjną wokół świątyni i plebanii wyłożył kostką z polbruku i kamienia. Dużym powodzeniem cieszą się organizowane przy współpracy z parafialnym zespołem Akcji Katolickiej połączone z festynem dożynki, które w każdą odpustową pierwszą niedzielę września przyciągają rzesze uczestników nie tylko z parafii. Ks. Józef Klapiszewski łączy posługę proboszcza z funkcją wicedziekana dekanatu Toruń IV. W 1999 r. został uhonorowany godnością kanonika kapituły katedralnej toruńskiej i penitencjarza biskupiego. Jest spowiednikiem w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu.
Bł. ks. Stefan W. Frelichowski napisał w liście do rodziny: „Boża Opatrzność troszczy się o każdego, kto Jej zaufa i nie zamartwia się o przyszłość”. Niech te słowa orędownika Bożej Opatrzności umocnią ks. Józefa, proboszcza parafii pod jej wezwaniem, który przed 40 laty przyjął jako kapłańskie zawołanie słowa: „Tobie, Panie, zaufałem i nie zawstydzę się na wieki”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję