Reklama

Filozofia

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu otwiera nowy kierunek kształcenia: filozofię. Uczelnia proponuje studia dzienne dwustopniowe: licencjackie i magisterskie. Filozofia od zawsze stanowiła ważny element kształcenia na Wydziale Teologicznym, dając studentom solidną bazę humanistyczną, ideową i myślową. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów, władze uczelni postanowiły otworzyć osobny kierunek pozwalający na zgłębienie królowej nauk.

Program studiów

Reklama

Kierownikiem studiów filozoficznych został o. prof. Jerzy Tupikowski, dotychczasowy kierownik katedry historii filozofii. Program studiów został ułożony przez kadrę akademicką na potrzeby nowego kierunku i zaaprobowany zarówno przez władze świeckie jak i kościelne. „W naszym autorskim programie studiów filozoficznych będziemy bazować przede wszystkim na tych dziedzinach, które bardzo dobrze rozwinęły się w Instytucie Filozofii Chrześcijańskiej na Papieskim Wydziale Teologicznym. Głównym nurtem będzie filozofia klasyczna uprawiana w duchu realizmu kojarzona z tradycją arystotelesowsko-tomistyczną. Oczywiście jesteśmy także otwarci na te nurty filozofii, które obecnie są szczególnie żywe i dynamicznie rozwijają się także poza terytorium naszego kraju” - opowiada kierownik studiów.

Możliwości zatrudnienia

Studia filozoficzne adresowane są do osób, które chcą zgłębiać wiedzę o otaczającym świecie. Wybierając studia, młodzi kierują się nie tylko zainteresowaniem, ale także możliwościami, jakie niesie ze sobą studiowanie danego kierunku. Filozofia obecnie daje kilka opcji zatrudnienia. Studia magisterskie połączone są z blokiem pedagogicznym umożliwiającym nauczanie filozofii i etyki na poziomie szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Drugi stopień studiów jest idealnym rozwiązaniem dla katechetów, którzy kończąc 2-letnie studia mogą poszerzyć gamę nauczanych przedmiotów i zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie. Poza tym absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie w obszarach zajmujących się pracą edytorską, dialogiem społecznym czy popularyzowaniem kultury.

Kontynuowanie dzieła Edyty Stein

Wrocław może się pochwalić wielkimi współczesnymi filozofami jak Edyta Stein, których dorobek warto kontynuować. Po przyjeździe do Wrocławia abp Marian Gołębiewski od razu wyraził pragnienie, by środowisko filozoficzne Papieskiego Wydziału Teologicznego uczyniło ukłon w stronę tej wielkiej filozof i świętej, a w szerszym kontekście także w stronę całej fenomenologii - myśli uprawianej przez Edytę Stein. Filozofia na Wydziale Teologicznym zawsze stała na wysokim poziomie, jednak otwarcie osobnego kierunku zwiększy możliwości dydaktyczne i badawcze.
O. prof. Tupikowski ma nadzieję, że filozofia stanie się odpowiedzią na życzenie Księdza Arcybiskupa: „Naszym pragnieniem jest to, aby postać tej wielkiej świętej - filozof i karmelitanki, w szczególny sposób patronowała naszej inicjatywie. Dziedzictwo myśli oraz świętości Teresy Benedykty od Krzyża jest tak wielkie, iż wydaje się czymś zupełnie naturalnym, aby je popularyzować i rozwijać. Edyta Stein pokazuje drogę, której celem jest przede wszystkim prawda. Tej wierności wobec prawdy chcemy się uczyć i ją przekazywać. Odczuwamy to jako dar, ale również jako zadanie, które wciąż przed nami stoi”.

Papieski Wydział Teologiczny ma szansę stać się ważnym ośrodkiem myśli filozoficznej, wszystko jednak zależy od aktywności studentów i zaangażowania kadry wykładowców. Za kilka lat okaże się, czy Edyta Stein zyskała we Wrocławiu godnych naśladowców.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję