Reklama

Mamy nowego pasterza!

Po sześciu miesiącach oczekiwania, 30 czerwca br. dotarła do nas radosna wiadomość. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował nowym biskupem zamojsko-lubaczowskim dotychczasowego biskupa pomocniczego przemyskiego Mariana Rojka

Bp dr Marian Rojek urodził się 9 kwietnia 1955 r. w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1981 r. w Przemyślu z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał stopień doktora teologii. W 2001 r. został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. 21 grudnia 2005 r. na mocy decyzji papieża Benedykta XV powołany został do posługi jako biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej obrządku łacińskiego. Jego stolicą tytularną zostało Tisedi, a zawołaniem biskupim słowa: „Eucharistia Panis Vitae” - Eucharystia Chlebem Życia. Sakrę biskupią przyjął 2 lutego 2006 r. z rąk abp. Józefa Michalika i współkonsekratorów - bp. Kazimierza Górnego z Rzeszowa i bp. Jana Ozgi z Doume-Abong Mbang w Kamerunie, swojego kursowego kolegi. W Konferencji Episkopatu Polski bp Marian Rojek pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie oraz przewodniczącego Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego. Jest także członkiem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Bp Marian Rojek będzie trzecim ordynariuszem naszej młodej, bo zaledwie 20-letniej diecezji, kontynuując dzieło swoich wielkich Poprzedników bp. Jana Śrutwy i obecnego metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.
Przyjmijmy naszego nowego Pasterza otwartymi sercami i już dziś otoczmy gorącą modlitwą. Niech nasza życzliwość towarzyszy Mu od pierwszych chwil posługi w naszej diecezji, by ten Kościół zamojsko-lubaczowski, nasz Kościół - stał się dla Niego prawdziwym domem.
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela” zgłasza gotowość dalszej cennej współpracy z diecezją zamojsko-lubaczowską i z jej nowym Ordynariuszem bp. Marianem Rojkiem. Mamy nadzieję, że nasza pomoc w posłudze duszpasterskiej i w pracy w diecezji zamojsko-lubaczowskiej będzie Księdzu Biskupowi przydatna, a Rok Wiary da nam okazję do gorliwego włączania się w działania Księdza Biskupa.
Jako redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela” zgłaszamy swoją obecność w życiu Kościoła zamojsko-lubaczowskiego, jak również w posłudze Księdza Biskupa i życzymy wielu darów od naszej Jasnogórskiej Matki.

Redakcja

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję