Reklama

Niedziela Częstochowska

Żył jak wierzył

– Nasz brat prof. Jerzy Filip Sztuka to człowiek wiary, praktykujący katolik, żyjący codziennie Słowem Bożym, Ewangelią, to kochający mąż, mądry ojciec i dziadek, to przyjaciel, nauczyciel, artysta, obdarowany talentami, a wśród wszystkich darów najpiękniejszym jest wiara – mówił ks. prał. Andrzej Sobota 28 grudnia podczas Mszy św. pogrzebowej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Msza św. pogrzebowa

prof. Jerzy Filip Sztuka

Beata Pieczykura/Niedziela

Chrześcijaństwo jest drogą. Profesor Jerzy był w drodze, w drodze do domu Ojca. Teraz jest w lepszym świecie. Rodzina, przyjaciele i wszyscy, którzy go znali, wierzą w wieczność, ale mają świadomość, że wraz z jego odejściem tracili to, kim był. – A był jak solidarny znak, który wskazywał na niebo i krzyż – powiedział ks. prał. Andrzej Sobota, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Przewodniczył on Mszy św. pogrzebowej za śp. prof. Jerzego Filipa Sztukę 28 grudnia oraz wygłosił homilię. Przypomniał w niej, że każdy człowiek jest niepowtarzalny i to, co tracimy, nie da się uzupełnić. – Nie wszystko przemija wraz z odchodzącym człowiekiem, pozostaje on w swoim dorobku, w tym, co stworzył – podkreślił kaznodzieja. Twórczość jest istotnym wymiarem ludzkiej egzystencji, a życie człowieka to nie tylko przemijanie, ale przede wszystkim tworzenie dobra i kultury, to dynamiczny rozwój. – Prof. Jerzy był człowiekiem integralnym. Do końca był wierny Chrystusowi. Żył jak wierzył. Człowiek jest powołany do tworzenia szeroko rozumianego humanizmu na miarę Chrystusa, bez Chrystusa nie ma humanizmu – przypomniał ks. Sobota.

Reklama

Jego charakter, twórczość, modlitwa, całe bogate przesłanie, piękne optymistyczne spojrzenie i zorientowanie na przyszłość są darem i testamentem dla tych, którzy wciąż są w drodze. W tym kontekście kaznodzieja mówił, że prof. Sztuka zdaje się mówić do swoich najbliższych: – Nie płaczcie, nie opuszczam was, to chwilowe rozstanie, kocham was, cieszcie się życiem, każdą chwilą dnia, nie traćcie czasu na karmienie się pretensją, żalem, bądźcie czujni i przebaczajcie, spieszcie się tylko w jednej rzeczy, „śpieszcie się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą”. Chce nam powiedzieć: Do zobaczenia, ale trzeba nam czasu, by ukoić ból rozstania.

W pogrzebie uczestniczyli m.in. przedstawiciele środowisk, z którymi był związany, m.in. rodziny i zespołu Trebunie Tutki. Ich muzyka towarzyszyła uroczystości pogrzebowej prof. Jerzego, który był przyjacielem Władysława Trebuni-Tutki (zmarł 3 grudnia 2012 r.). Duchowo łączył się ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Ciało prof. Jerzego Filipa Sztuki spoczęło na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

2020-12-28 16:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Stefan Regmunt: Biskup Adam kochał Kościół

[ TEMATY ]

bp Adam Dyczkowski

Msza św. pogrzebowa

Karolina Krasowska

W zielonogórskim kościele pw. Ducha Świętego została odprawiona Msza św. pogrzebowa śp. bp. Adama Dyczkowskiego. Mszy św. z homilią bp. Stefana Regmunta przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

- Pożegnania nie należą do łatwych i radosnych doświadczeń człowieka. Dzisiaj pragniemy modlitwą podziękować Bogu za życie i posługę kapłańską, biskupią śp. bp. Adama Dyczkowskiego, z woli Boga i Kościoła biskupa zielonogórsko-gorzowskiego w latach 1993-2007, od 2007 roku seniora, ale jakże pełnego ofiarnej modlitwy i pracy. Niech Bóg wynagrodzi wszelki trud, a miłosierdzie Boże niech ogranie całe ludzkie życie księdza biskupa Adama - mówił na początku liturgii bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Sprzeciw wychowanków ks. A. Zienkiewicza wobec Nagrody Wrocławia dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

2021-06-21 12:40

Karol Porwich/Niedziela

Nie milkną echa po kontrowersyjnej decyzji Rady Miejskiej Wrocław związanej z przyznaniem Nagrody Wrocławia za rok 2021 - Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet . Swoje oburzenie wyraża wiele środowisk działających w mieście. Protest w tej sprawie wyrazili także Wychowankowie Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Złożyli go na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej, Bohdana Aniszczyka.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Mołdawii z wizytą w Warszawie

2021-06-21 19:50

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Mołdawia

prezydent.pl

Spotkanie prezydenta RP z prezydent Mołdawii

Spotkanie prezydenta RP z prezydent Mołdawii

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z goszczącą w Polsce Prezydent Mołdawii Maią Sandu zapewnił, że ten kraj może liczyć na wsparcie na wszystkich forach międzynarodowych, na których Polska jest obecna. Zaoferował też, że Polska może podzielić się doświadczeniami z przemian demokratycznych, budowania samorządu terytorialnego, czy walki z korupcją.

Wizyta rozpoczęła się od powitania Prezydent Mołdawii przez Prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. To jej pierwsza wizyta od zwycięstwa w ubiegłorocznych wyborach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję