Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: Czy Jezus był obecny w naszym życiu w mijającym roku?

– Jezus rozbił swój namiot blisko nas i zamieszkał z nami. Czy był obecny w naszym życiu w mijającym roku? – pytał biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy, który na zakończenie roku przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Nieszporom dziękczynnym.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Antoni Długosz

koniec roku

Maciej Orman/Niedziela

W kazaniu przypomniał słowa z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła: „Dzieci, jest już ostatnia godzina”. Przywołał również fragment listu, który laureat Literackiej Nagrody Nobla Gabriel García Márquez pod koniec życia rozesłał do swoich bliskich i przyjaciół: „Jutro nie jest zagwarantowane nikomu. Bądź zawsze blisko tych, których kochasz. Proś Pana o siłę i mądrość, okaż im miłość”. – Ewangeliczne przypomnienie o końcu czasu jest wezwaniem do życia, którego piękno i cel spełniają się w miłości Boga i bliźnich – podkreślił.

Biskup zauważył, że w ostatni wieczór roku „czynimy bolesny i szczery rachunek sumienia”. – Dziękujemy za wszystko, co było dobre i wartościowe. Z głęboką pokorą i sercem skruszonym przepraszamy za grzechy ludzi Kościoła. Oczyśćmy sumienia w spowiedzi św., abyśmy mogli powiedzieć Jezusowi: Nie było miejsca dla Ciebie w Betlejem. Przyjdź do naszych serc i domów.

Reklama

Duchowny przypomniał najważniejsze wydarzenia 2020 r. Wymienił wśród nich 100. rocznicę zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej, 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, jubileusz 750-lecia śmierci bł. Euzebiusza, założyciela paulinów, oraz 102. rocznicę urodzin o. Jerzego Tomzińskiego, „żywej historii Jasnej Góry”.

Biskup Długosz wspomniał pożary kościołów we Francji, w tym katedry w Nantes, ponad 1000 antychrześcijańskich przestępstw, które popełniono w tym kraju, obronę świątyń przez młodych przed profanacją oraz modlitwę tysięcy osób przed zamkniętymi kościołami przed świętami Bożego Narodzenia.

Mówił o tragicznym wybuchu w Bejrucie, w wyniku którego zginęło 160 osób, 6 tys. zostało rannych, a 300 tys. straciło dach nad głową. Przypomniał o demonstracjach na Białorusi po wyborach prezydenckich uznanych przez opozycję za sfałszowane oraz o wielkich pożarach w Australii.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w Irlandii podzielonej na 26 diecezji katolickich wyświęcono tylko jednego kapłana. Przytoczył także stanowisko ministerstwa szkolnictwa w Hiszpanii, które stwierdziło, że „dzieci w Unii Europejskiej nie należą do rodziców. Tylko państwo może decydować o programie nauczania”. Wspomniał o wprowadzeniu w Hiszpanii edukacji seksualnej od 6. roku życia.

Przypomniał postać chińskiego lekarza Li Wenlianga, który jako pierwszy ostrzegał przed epidemią koronawirusa, a niedługo po zdiagnozowaniu go u pacjenta, sam zakaził się i zmarł.

Biskup Długosz wyliczał również ważne wydarzenia w Polsce, którymi były m.in. wybór na prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję oraz przyznanie Robertowi Lewandowskiemu tytułu najlepszego piłkarza świata.

Duchowny mówił o poważnych konsekwencjach pandemii COVID-19 nad Wisłą, ale wyszczególnił także inne zagrożenie. – Narzuca się nam ideologię marksistowską i ateistyczną, bezbożną wizję świata i człowieka. Pamiętajmy o sile wiary i Bożej prawdy, która zawsze była dla nas światłem i mocą – wzywał.

Przypomniał o Strajku Kobiety, który domaga się prawa do nieograniczonej aborcji, ataku „lewactwa” na polskie kościoły oraz o wulgarnych i agresywnych protestach, w których uczestniczyli niektórzy posłowie. Mówił również o profanacji krzyży i pomników św. Jana Pawła II oraz o przekleństwach, obelgach, wyzwiskach i „bluźnierstwach niegodnych człowieka ochrzczonego”. – Strajk przeraża udziałem młodzieży szkolnej. Co uczyniłeś ze swoim chrztem i sakramentem bierzmowania, młody człowieku? – pytał bp Długosz.

W odniesieniu do żądania uczestników Strajku Kobiet dotyczących nieograniczonego dostępu do aborcji, przywołał słowa Franciszka: „Aborcja nie jest prawem kobiety, ale karą śmierci dla niewinnego dziecka”. – Narody, które mają dziś nowe obozy zagłady, to te narody, które dopuszczają się zbrodni na nienarodzonych. Okrucieństwem jest dać dziecku klapsa, a już nie jest nim zabicie go – dodał.

Odniósł się również do niedawnej decyzji Parlamentu Europejskiego, który odmówił deputowanej z Hiszpanii pozwolenia na postawienie szopki w budynku instytucji. Zgodnie z orzeczeniem religijny charakter szopki może być obraźliwy dla pracowników. – Co powiedzieliby na to wielcy twórcy zjednoczonej Europy: Schuman, Gaspari i Adenauer? – zastanawiał się bp Długosz. Jak dodał, jeżeli cywilizacja chrześcijańska zostanie zniszczona, nadejdą barbarzyńcy.

Przypomniał także o decyzji papieża Franciszka, który ogłosił Rok św. Józefa. W tym kontekście przytoczył fragment wiersza Andrzeja Bursy: „Ze wszystkich świętych katolickich / najbardziej lubię Józefa / bo to (...) / fachowiec / zawsze z tą siekierą / (...) i chociaż ciężko mu było / wychowywał Dzieciaka / o którym wiedział / że nie jest jego synem / tylko Boga / (...) a jak uciekali przed policją / nocą / w sztafażu nieludzkiej architektury Ramzesów / (...) niósł Dziecko / i najcięższy koszyk”.

– Szczęśliwy, kto sobie Patrona Józefa ma za Opiekuna – zakończył bp Długosz.

Podczas Nieszporów paulini i wierni dziękowali za łaski otrzymane w mijającym roku, przepraszali za wszystkie grzechy – swoje i świata oraz prosili o błogosławieństwo na 2021 r. Nabożeństwo zwieńczyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Następnie o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, przedstawił sprawozdanie z działalności sanktuarium w 2020 r.

Jasną Górę odwiedziło w tym czasie niespełna 1 mln pielgrzymów.

Przybyło 120. ogólnopolskich pielgrzymek. Część z nich odbyła się w sposób tradycyjny, część z udziałem reprezentacji wiernych oraz na sposób duchowy, w łączności z Jasną Górą przez media.

Było 789 parafialnych grup pielgrzymkowych, 51 grup młodzieży maturalnej, 64 grupy dzieci pierwszokomunijnych i 172 grupy pielgrzymek zawodowych, modlitewnych i stanowych.

Na Jasną Górę przyszło 160 pieszych (oficjalnie zarejestrowanych) pielgrzymek, 130 pielgrzymek rowerowych 20 biegowych i pielgrzymka konna.

Kapłani sprawowali tajemnicę Eucharystii 45 tys. 481 razy. Rozdzielono 470 tys. Komunii św. Sakrament małżeństwa zawarły 32 pary, ochrzczono 28 dzieci.

Jasnogórscy spowiednicy sprawowali sakramenty pokuty i pojednania przez 19 tys. 957 godzin.

Różne grupy modlitewne odbyły 165 czuwań nocnych.

W Księdze Wotywnej zarejestrowano 703 wota dziękczynno-błagalne.

W sobotniej nowennie do Matki Bożej Jasnogórskiej złożono 261 tys. 361 kartek z prośbami i podziękowaniami.

Kancelarie o. przeora, o. kustosza i inne wysłały ponad 200 tys. listów i ok. 36 tys. e-maili.

Z posługi jasnogórskiego egzorcysty w sanktuarium skorzystało blisko 350 osób.

Do Księgi Modlitwy Apelowej wpisano 38 tys. 968 próśb.

Jasnogórski Punkt Charytatywny udziela tygodniowo pomocy finansowej, odzieżowej i żywnościowej 180 osobom biednym, bezdomnym, bezrobotnym i samotnym. Pod stałą opieką jest 300 rodzin. Od darczyńców indywidualnych przyjęto i rozdano 30 ton używanych ubrań. W związku z trwająca pandemią nie odbyła się tradycyjna Wigilia dla samotnych, a potrzebującym rozdano 50 paczek żywnościowych. Dla 280 osób udzielono wsparcia w wykupieniu leków.

W Jasnogórskim Punkcie Pomocy Medycznej udzielono doraźnej pomocy 4 tys. 615 osobom.

Transmisje nabożeństw z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej łącznie oglądało 23 mln 154 tys. 380 osób.

Wykorzystano informacje Biura Prasowego Jasnej Góry.

2020-12-31 20:01

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz poświęcił Poradnię Rodzinną im. Świętej Rodziny

W parafii i sanktuarium św. Józefa w Częstochowie bp Antoni Długosz poświęcił 9 czerwca Parafialną Poradnię Rodzinną im. Świętej Rodziny. Uroczystość poprzedziła Msza św. w sanktuarium połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania 24 młodym ludziom.

W homilii bp Długosz przypomniał osobę i nauczanie św. Jana Pawła II. – Szczególnym wyrazem miłości Ojca Świętego do Polski były jego pielgrzymki do Ojczyzny. Pielgrzymował, aby umacniać nas w wierze – mówił bp Długosz i podkreślił, jak ważne wciąż są słowa z początku pontyfikatu Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję