Reklama

Niedziela Świdnicka

Śmierć kapłana diecezji świdnickiej

Ks. kan. Stanisław Majchrzak - żył i umarł dla Chrystusa

W ostatni dzień starego roku dotarła do nas wiadomość o śmierci emerytowanego kapłana naszej diecezji.

2021-01-07 21:00

[ TEMATY ]

Świdnica

ks. Stanisław Majchrzak

ks. Przemysław Pojasek - diecezja świdnicka

ks. kan. Stanisław Majchrzak (1938-2020)

ks. kan. Stanisław Majchrzak (1938-2020)

Ks. Stanisław Majchrzak był synem Władysławy i Piotra Majchrzaków, pochodzących z Biskupic – Wiśniówki, małej wioski należącej do par. św. Jana Chrzcielna w Grodziszczku w dekanacie kostrzyńskim, w archidiecezji poznańskiej. Ks. Stanisław urodził się 12 marca 1938 roku w Siekierkach Wielkich, tam też został ochrzczony. Był synem Piotra i Władysławy z domu Śmiałkowskiej. Posiadał czworo rodzeństwa: Kazimierza, Stefana, Jana i Irenę. Szkołę podstawową ukończył w pobliskim Gieczu. W wyniku życiowej zawieruchy egzamin dojrzałości zdał w Katowicach. Następnie wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, które ukończył w roku milenijnym. 24 czerwca 1966 roku w katedrze wrocławskiej z rąk biskupa Andrzeja Wronki wraz 29 innymi kolegami przyjął święcenia kapłańskie. Dwa dni później ks. Stanisław Mszę św. prymicyjną odprawił w rodzinnej parafii w Grodziszczku.

Dalszą posługę kapłańską sprawował w archidiecezji wrocławskiej, a następnie w diecezji świdnickiej. Przez dziesięć lat posługiwał jako wikariusz w następujących parafiach: pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Słupcu, pw. Ducha św. w Bielawie, w kościele garnizonowym pw. Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniej Górze oraz pw. Św. Mikołaja we Wleniu.

Reklama

Następnie jako proboszcz służył w parafiach: pw. Św. Piotra i Pawła w Zwróconej, pw. Św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach oraz Trójcy Św. w Jedlinie Zdroju. W 1993 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Św. Stanisława Biskupa w Roztoce, tam czuł się najlepiej. Odchodząc na emeryturę w 2011 roku świętował 45 lecie kapłaństwa.

Jeszcze w 2016 roku złoty kapłański jubileusz obchodził w rodzinnej parafii w Grodziszczku. W tym czasie mieszkał w Domu Księży Emerytów w Pieszycach, a następnie w Świdnicy, gdzie spędził ostatnie lata. Tam też zmarł 31 grudnia 2020 r. w godzinach porannych. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, odbyły się w czwartek 7 stycznia w kościele parafialnym w Roztoce (dekanat Bolków). 

- Niech dusza Twoja, uwolniona od schorowanego ciała, dołączy do grona niebieskich przyjaciół Boga. Niech tam odnajdzie twoich rodziców i bliskich - mówił w podczas homilii ordynariusz świdnicki.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: odmowa Komunii św. dla Joe Bidena zgodna z kościelnymi przepisami

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wiceprezydent

komunia święta

odmowa

davideucaristia/pixabay.com

Odmowa udzielenia Komunii św. byłemu wiceprezydentowi USA Joe Bidenowi była zgodna z kościelnymi przepisami. Polityk Partii Demokratycznej, który chce walczyć o urząd prezydenta w wyborach w 2020 r. od lat wspiera aborcję.

W niedzielę 27 października uczestniczył w Mszy św. w kościele św. Antoniego we Florence w stanie Karolina Południowa. Gdy chciał przyjąć Komunię, ks. Robert Morey odmówił mu jej udzielenia. Zrobił to zgodnie z obowiązującymi od 2004 r. zasadami miejscowej diecezji Charleston, stanowiącymi, że politykom wspierającym aborcję należy odmówić Komunii, gdyż w ten sposób „publicznie współpracują ze złem”. Ma to na celu zarówno „ochronę świętej godności sakramentu ołtarza”, jak i troskę o „zbawienie grzeszników”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ignacy Dec wspomina bp. Adama Dyczkowskiego

2021-01-26 00:18

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

bp Adam Dyczkowski

WSD Świdnica

Bp Adam Dyczkowski na zaproszenie bp Ignacego Deca 31 marca 2008 roku przewodniczył Mszy św. w katedrze świdnickiej w czwartą rocznicę powstania naszej diecezji

Bp Adam Dyczkowski na zaproszenie bp Ignacego Deca 31 marca 2008 roku przewodniczył Mszy św. w katedrze świdnickiej w czwartą rocznicę powstania naszej diecezji

W niedzielny poranek 10 stycznia br., w wieku 88 lat zmarł biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Adam Dyczkowski, który wcześniej był biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, a także archidiecezji wrocławskiej.

Biskup Adam wielokrotnie odwiedzał diecezję świdnicką. Na zaproszenie biskupa Ignacego Deca brał udział w różnego rodzaju uroczystościach. Ostatnio gościł w Świdnicy podczas złotego jubileuszu kapłaństwa bp Ignacego 22 czerwca 2019 roku. Na łamach Niedzieli Świdnickiej bp Ignacy Dec wspomina zmarłego pasterza.

CZYTAJ DALEJ

Misje w krakowskich pustostanach. Tak żyją dziś ludzie

2021-01-26 16:54

Przemysław Kleczkowski

Od 4 lat wolontariusze Zupy na Plantach w Krakowie odwiedzają pustostany, altanki, przyczepy, namioty i inne prowizoryczne miejsca do spania, w których żyją ludzie.

Nieopodal naszych ciepłych domów z gorącym prysznicem, zdrowym posiłkiem, czystym ubraniem mieszkają ludzie w altankach, bez ciepłej wody, z ubogą ilością ubrań i malutką kuchenką, o jednym talerzu, w którym być może znajduje się nieświeże jedzenie. Czy my jesteśmy szczęśliwi, mając dużo? Oni, nie mając prawie nic, radują się przede wszystkim z obecności drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję