Reklama

Kościół

Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia nowemu ordynariuszowi radomskiemu bp. Markowi Solarczykowi

Niech bliskość wobec samotnych i odrzuconych, miłosierdzie wobec błądzących oraz prawda wobec zakłamania towarzyszą biskupowi w pełnieniu zleconej misji – życzy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki nowemu biskupowi radomskiemu Markowi Solarczykowi.

"Z wielką radością przyjąłem wczorajszy Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, w którym przekazano, iż Ojciec Święty Franciszek mianował Ekscelencję nowym Biskupem Radomskim" - napisał abp Gądecki w życzeniach przekazanych PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Nawiązując do soborowego dekretu o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele, abp Gądecki przypomniał, że otrzymując Ducha Świętego by biskup winien być "prawdziwymi i autentycznymi nauczycielami wiary, kapłanami i pasterzami".

Podziel się cytatem

Reklama

"Niech bliskość wobec samotnych i odrzuconych, miłosierdzie wobec błądzących, współczucie wobec cierpiących, a jednocześnie prawda wobec zakłamania, sprawiedliwość wobec niegodziwości i wreszcie miłość wobec egoizmu świata towarzyszą Księdzu Biskupowi w pełnieniu misji, zleconej przez Ducha Świętego" - napisał przewodniczący KEP.

Abp Gądecki życzył również bp. Solarczykowi, aby pasterskie doświadczenie, zdobyte w diecezji warszawsko-praskiej, wykorzystał dla owocnej posługi, jako biskup diecezji radomskiej, "będąc odważnym nauczycielem wiary, roztropnym przewodnikiem wspólnoty Ludu Bożego oraz gorliwym kapłanem, w wypełnianiu misji uświęcania powierzonego sobie Kościoła".

W poniedziałek w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce podała, że papież przyjął rezygnację biskupa Henryka Tomasika z posługi biskupa radomskiego i mianował biskupem radomskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka. 4 stycznia bp Tomasik skończył 75 lat osiągając tym samym - kanoniczny wiek emerytalny. Papież przyjął jego rezygnację. Duchowny przez ponad 11 lat pełnił posługę biskupa radomskiego.(PAP)

Reklama

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2021-01-05 12:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk: czas srebrnego jubileuszu diecezji to okazja do odnowienia relacji z Bogiem

[ TEMATY ]

biskup

Bp Marek Solarczyk

razem.tv

Pan nieustannie nam błogosławi - podkreślił bp Marek Solarczyk zachęcając do dostrzeżenia Bożych darów a przez to do przemiany swojego życia. Uroczystościami na szczeblu dekanalnym rozpoczęły się obchody srebrnego jubileuszu diecezji. warszawsko-praskiej. Bp pomoczy przewodniczył Mszy św. w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, gdzie licznie zgromadzili się kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy z dekanatu.

Bp Solarczyk zwrócił uwagę, że Bóg nieustannie ofiarowuje człowiekowi swoje błogosławieństwo. Stwierdził, że niezwykle wymownym tego świadectwem dla polskiego narodu jest zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej zwane ‘Cudem nad Wisła’. - W czasie pamiętnego kazania przed katedrą warszawsko-praską 13 czerwca 1999 roku Ojciec Święty powiedział, że Boża Opatrzność złożyła na naszą diecezję obowiązek podtrzymywania pamięci i szacunku dla bohaterskiego zrywu i ogromnej ceny krwi obrońców Ojczyzny z roku 1920 - przypomniał bp Solarczyk. Wyraził jednocześnie wdzięczność tym którzy na co dzień troszczą się o wychowanie młodego pokolenia w duchu szacunku dla narodowego dziedzictwa pozostawionego przez minione pokolenia rodaków.

CZYTAJ DALEJ

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Niedziela warszawska 51/2002

Radek Mokrzycki

Dorota Safjan, wiceprezydent Warszawy Wigilię spędza w domu w Aninie w gronie nie tylko rodzinnym. Przy wigilijnym stole zasiadają: mąż, syn, córka z teściami, samotna starsza ciocia, a także przyjaciele i znajomi, m.in. profesor, który pomagał państwu Safjanom zdobywać tajniki wiedzy prawniczej. Czasami są też przyjaciele córki państwa Safjanów, którzy nie założyli jeszcze własnych rodzin. Przy stole zasiada nieraz 12 osób. - Tradycje wyniesione z mojego domu i z domu mojego męża, sprawiają że Wigilia jest dla nas głęboko religijną uroczystością - mówi pani Dorota. W domu jej rodziców w taki sposób obchodzono Wigilię.

Przygotowania do wigilii wyglądają nieco nerwowo, bo wszyscy dziś są zapracowani. Uczestnicy wigilii dzielą się więc pracą i każdy ma swoją specjalność. - Ja przygotowuję zupę grzybową, według receptury mojej mamy. Zupa jest fantastyczna. Kiedy miałam więcej czasu, robiłam pierogi z grzybami i kapustą, piekłam ciasta. Teraz robię kapustę z grzybami, a z ciast tylko sernik wiedeński. Teściowa córki przygotowuje rybę. Magdusia kroi sałatki - opowiada pani Dorota. Dotychczas mąż pani Doroty zajmował się przywożeniem gości. W tym czasie pani Dorota z córką przygotowywały stół. Po wieczerzy długo siedzą przy stole i słuchają kolęd granych na pianinie przez syna państwa Safjanów. - Niestety nie podejmujemy się śpiewania kolęd. Nie mamy zdolności wokalnych - mówi pani Dorota. Potem państwo Safjanowie idą na Pasterkę. - Czasem jedziemy do katedry, ale ostatnio jeździmy do naszych lokalnych kościołów. W tym roku prawdopodobnie pojedziemy do Międzylesia. Mam szczególny sentyment do tamtejszego kościoła, tam braliśmy z mężem ślub - opowiada pani Dorota. W Święta rodzina odwiedza przyjaciół i bliskich znajomych, przyjmuje gości w domu w Aninie. Często chadza na długie spacery, do pobliskiego lasu, gdzie jest dużo ścieżek spacerowych.

CZYTAJ DALEJ

Ratowo: cykl wakacyjnych warsztatów o pszczołach w Ostoi św. Antoniego

2021-07-29 19:56

[ TEMATY ]

pszczoła

warsztaty dla dzieci

Adobe Stock.pl

W Ostoi św. Antoniego odbywa się cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem „Pszczoła - najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję