Reklama

Niedziela Świdnicka

Cenne sarkofagi rodu Hochbergów

Do par. Św. Mikołaja w Świebodzicach powrócił drugi z odrestaurowanych sarkofagów z rodziny Hochbergów dawnych właścicieli Zamku Książ, Świebodzic i okolicznych ziem.

2021-01-04 23:44

[ TEMATY ]

Świebodzice

ks. Józef Siemasz

You Tube

Ks. proboszcz Józef Siemasz podczas wywiadu dla lokalnych mediów

Ks. proboszcz Józef Siemasz podczas wywiadu dla lokalnych mediów

Współczesna historia sarkofagów sięga roku 2014, kiedy to miejscowi duszpasterze podczas remontu kościoła odkryli w bocznej kaplicy w posadzce wyłom, w którym znajdowało się inne pomieszczenie. Okazało się, że jest to krypta, w której spoczywa dziesięć trumien w różnym stanie, pochodzących z XVII wieku. Kilka z nich było wręcz nieuszkodzonych.

- Rozpoczynając remont kościoła, postanowiliśmy z radą parafialną równolegle zadbać o tę kryptę, która jest wielkim bogactwem i dziedzictwem narodowym naszej ojczyzny, miasta i parafii. Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i gminy Świebodzice w roku 2017 odrestaurowano pierwszy z sarkofagów. Koszt renowacji pierwszego sarkofagu był ogromny, wyniósł blisko 100 tys. zł. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że będzie to takie kosztowne. Odnowienie sarkofagu, który wrócił 16 grudnia 2020 roku kosztowało 205 tys. zł. To suma za którą moglibyśmy wymalować całe wnętrze kościoła - mówi ks. kan. Józef Siemasz, proboszcz parafii św. Mikołaja w Świebodzicach.

Facebook.com, @ATPracowniaKonserwacjiZabytkow

Transport odnowionego sarkofagu

Transport odnowionego sarkofagu

Reklama

W pierwszym odrestaurowanym sarkofagu spoczywała Jadwiga Schaffgotch, druga żona Hansa Heinricha I Hochberga, do którego należał z kolei drugi odnowiony sarkofag. - Jest to jedna z najważniejszych osób w rodzie Hochbergów – wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn. - W roku 1650 uzyskał dla siebie i swoich potomków tytuł barona, a 16 lat później tytuł hrabiego, dlatego wszyscy jego potomkowie noszą tytuły hrabiów, hrabianek von Hochberg, baronów i baronówien na Książu – wyjaśnia prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Facebook.com @ATPracowniaKonserwacjiZabytkow

Odrestaurowany sarkofag Hansa Heinricha I Hochberga

Odrestaurowany sarkofag Hansa Heinricha I Hochberga

Prace zostały wykonane staraniem pracowni konserwatorskiej Agnieszki i Tomasza Trzosów z Tychów, którzy na swoim koncie mają odnowę królewskich sarkofagów na Wawelu.

Odrestaurowane sarkofagi są dostępne dla zwiedzających, po wcześniejszym kontakcie z księdzem proboszczem.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec wspomina bp. Adama Dyczkowskiego

2021-01-26 00:18

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

bp Adam Dyczkowski

WSD Świdnica

Bp Adam Dyczkowski na zaproszenie bp Ignacego Deca 31 marca 2008 roku przewodniczył Mszy św. w katedrze świdnickiej w czwartą rocznicę powstania naszej diecezji

Bp Adam Dyczkowski na zaproszenie bp Ignacego Deca 31 marca 2008 roku przewodniczył Mszy św. w katedrze świdnickiej w czwartą rocznicę powstania naszej diecezji

W niedzielny poranek 10 stycznia br., w wieku 88 lat zmarł biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Adam Dyczkowski, który wcześniej był biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, a także archidiecezji wrocławskiej.

Biskup Adam wielokrotnie odwiedzał diecezję świdnicką. Na zaproszenie biskupa Ignacego Deca brał udział w różnego rodzaju uroczystościach. Ostatnio gościł w Świdnicy podczas złotego jubileuszu kapłaństwa bp Ignacego 22 czerwca 2019 roku. Na łamach Niedzieli Świdnickiej bp Ignacy Dec wspomina zmarłego pasterza.

CZYTAJ DALEJ

Andrusiewicz: jesteśmy przygotowani do transportu Polaka w śpiączce, ale decyzja jest po stronie brytyjskiej

2021-01-26 11:17

[ TEMATY ]

Polak z Plymouth

adobe.stock.pl

Ministerstwo Zdrowia jest przygotowane do transportu Polaka z Wielkiej Brytanii, który pozostaje w śpiączce, ale teraz decyzja jest po stronie brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości - powiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ był pytany na konferencji prasowej, na jakim etapie jest sprawa Polaka, który przebywa w szpitalu w Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi spoczęli w krypcie katedry gorzowskiej

2021-01-26 16:28

[ TEMATY ]

bp Adam Dyczkowski

bp Antoni Stankiewicz

katedra gorzowska

ks. Adrian Put "/Niedziela"

Ostatnia stacja pogrzebu w katedrze gorzowskiej

Ostatnia stacja pogrzebu w katedrze gorzowskiej

W katedrze gorzowskiej odbyła się trzecia, ostatnia część pogrzebu śp. bp. Adama Dyczkowskiego i śp. bp. Antoniego Stankiewicza. Obaj spoczęli w krypcie biskupów katedry gorzowskiej.

Liturgii pogrzebu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który podkreślił niezwykłość wydarzenia. Pogrzeb dwóch biskupów jest prawdziwym ewenementem na skalę całej Polski. Była to także pierwsza ceremonia religijna od czasu pożaru katedry w dniu 2 lipca 2017 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję