Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Trówła pełna kultury

Monika Jaworska

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Warsztaty, spotkania kulturalne, gra miejska, a także Msza św. - tak prezentowały się XIII Skarby z Cieszyńskiej Trówły. Impreza kulturalna odbywała się w dniach od 18-22 września br. w Cieszynie i w Czechach.

Chociaż impreza kulturalna trwała już od środy, to trówłę, czyli drewnianą malowaną skrzynię ludową, która pierwotnie służyła do przechowywania wartościowych rzeczy, symbolicznie otwarto w piątek 20 września o godz. 19 w Domu Kultury PZKO w Mostach koło Jabłonkowa. Towarzyszył temu występ zespołu regionalnego „Górole” i folklorystycznego „Slezan” z Czeskiego Cieszyna.

Reklama

W ciągu tych kilku dni przygotowano bogaty program, zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Dzieci brały udział w warsztatach malowania na szkle, architektonicznych i tanecznych. Zobaczyły różnie pokazy czerpania papieru w Książnicy Cieszyńskiej i zwiedzały fabrykę „Olza”. Dla młodzieży i dorosłych przygotowano warsztaty introligatorskie i sznycerskie. Powodzeniem cieszyła się też gra miejska pt. „O skarbach z cieszyńskiej trówły”. A było o co zagrać, gdyż na zwycięzcę czekał rodzinny weekendowy pobyt w Beskidach.

Trówła obejmowała też cykl spotkań: z historykiem Mariuszem Makowskim, poetą Jerzym Kronholdem, kierownikiem artystycznym i choreografem ER „Równica” Renatą Ciszewską, z prof. Zofią Tarajło-Lipowską czy Józefem Michałkiem, który opowiedział o Redyku Karpackim 2013. Zainteresowani wzięli udział w 3 wernisażach: wystawy strojów regionalnych, fotoklubów Zvonek o.s. z Czeskiego Cieszyna i Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego z Cieszyna oraz wystawy Urszuli Kluz-Knopek.

Ostatni dzień zawierał w programie dużo punktów gwarowych, w tym odbywający się w Książnicy Cieszyńskiej I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych „Czytómy po naszymu”. Tam również recytowano teksty w gwarze, a prof. Daniel Kadłubiec opowiedział o historii, specyfice i znaczeniu gwary cieszyńskiej. Natomiast na Wzgórzu Zamkowym odbywał się kiermasz wydawnictw regionalnych i Cieszyński Jarmark Rzemiosła. Nie zabrakło również cieszyńskiego konkursu pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess.

Impreza zakończyła się w amfiteatrze pod Wieżą Piastowską o godz. 16.30 występem dziecięcego zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej i wspólnym śpiewaniem pieśni regionalnych pod hasłem: „Ojcowski dom to istny raj”. Po wspólnym śpiewaniu o godz. 18 w rotundzie św. Mikołaja ks. prof. Józef Budniak odprawił Mszę św., podczas której przygrywała kapela góralska.

2013-10-11 10:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję