Reklama

Polska

"Jan Paweł II - Papież dialogu" – w niedzielę XIII Dzień Papieski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem "Jan Paweł II - Papież dialogu" 13 października obchodzony będzie XIII Dzień Papieski. W całym kraju odbywać się będą dyskusje, koncerty i modlitwy, których głównym motywem będzie potrzeba dialogu. Przed kościołami, jak co roku, zbierane będą pieniądze na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (FDNT), która finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z uboższych rodzin.

Obchody Dnia Papieskiego przygotowywane są w wielu miastach całego kraju, oprócz Warszawy będą to m.in. Katowice, Siemianowice, Zabrze i Kraków. Odbędą się tam spotkania, dyskusyjne i koncerty oraz uroczyste Msze św. Okolicznościowe uroczystości odbędą się też w wielu parafiach polskich w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przededniu Dnia Papieskiego, w sobotę 12 października, podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczone zostaną Nagrody TOTUS przyznawane przez Fundację DNT w czterech kategoriach: za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, pracę charytatywną, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz upamiętnianie bp. Jana Chrapka.

Uroczystość wręczenia nagród będzie transmitowana o godzinie 16.50 przez Program 2 TVP. Na gali wystąpią m.in. Andrzej Piaseczny oraz finaliści „The Voice of Poland” Michał Sobierajski i Dorota Osińska. Galę poprowadzi Grażyna Torbicka.

Niedzielne obchody (13 października) rozpoczną się Mszą Św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, celebrowaną przez bp. Wojciecha Polaka, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Msza transmitowana będzie przez Program 1 Polskiego Radia o godz. 9.00.

Godzinę później odprawiona zostanie Msza Święta z udziałem stypendystów w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, którą odprawi abp Tadeusz Gocłowski. Przy sanktuarium będzie znajdował się także fundacyjny punkt informacyjny.

Galowy koncert Dnia Papieskiego rozpocznie się o o godz. 15.00 na Placu Zamkowym w Warszawie. Ma on przypomnieć postać bł. Jana Pawła II – przyjaciela młodzieży, który umiał ich słuchać i wskazywać drogę. Jego osnowę stanowi dialog Papieża z młodymi całego świata. Na koncercie wystąpią: Katy Carr z Wielkiej Brytanii, Małgorzata Ostrowska, Natalia Sikora, Natalia Szroeder, Piotr Cugowski, Darek Malejonek, Janusz Radek i zespół Pectus.

Reklama

Solistom będzie towarzyszył chór stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pod kierunkiem Huberta Kowalskiego oraz zespół instrumentalny Piotra Dziubka, kierownika muzycznego koncertu. Koncert w reżyserii Konrada Smugi poprowadzi Krzysztof Ziemiec.

Po koncercie, o godz. 16.00, odbędzie się przygotowany przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Apel Modlitewny Warszawy z Ojcem Świętym Franciszkiem.

O godz. 18.00 w kościele akademickim św. Anny w Warszawie odprawiona zostanie Msza Święta inaugurująca rok akademicki, na którą przybędą Rektorzy wyższych uczelni warszawskich.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 13 lat prowadzi program stypendialny dla uzdolnionej, a niezamożnej młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości. Z okazji XIII Dnia Papieskiego tradycyjnie odbędzie się zbiórka pieniędzy na stypendia. W okresie od 6 do 22 października około 100 tys. wolontariuszy w całym kraju, przy kościołach i na ulicach miast zbiera pieniądze na program stypendialny, który obecnie obejmuje około 2500 młodych ludzi w całej Polsce.

Kampanii Dnia Papieskiego towarzyszyć będzie także akcja SMS-owa. W dniach od 15 września do 31 października wysyłając SMS o treści „Pomoc” pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0 704 20 7250 (koszt 2,50 zł z VAT) można zasilić fundusz stypendialny Fundacji. Wesprzeć fundusz stypendialny można także poprzez stronę www.dzielo.pl gdzie znajduje się formularz do wpłat on-line.

Na Fundację można też odpisać 1 proc. podatku oraz przekazać darowiznę od organizacji i osób indywidualnych. Stałymi partnerami programu stypendialnego Fundacji są Narodowy Bank Polski, Poczta Polska Rozwoju Wsi Polskiej oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Reklama

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia opracowała konspekty zajęć lekcyjnych – dla szkół wszystkich szczebli – nawiązujące do zagadnienia dialogu, który jest głównym motywem tegorocznego Dnia Papieskiego.

Obchody Dnia Papieskiego wykroczyły już poza Polskę i są organizowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych - zwraca uwagę ks. prał. Jan Drob, przewodniczący Zarządu FDNT.

Odnosząc się do tematu tegorocznego Dnia Papieskiego ks. Drob ocenia, że dialog w Polsce jest dziś bardzo potrzebny. "Dialog zakłada umiejętność słuchania, tymczasem dziś w debacie publicznej jest to rzadkość: każdy mówi swoje, nie jest nastawiony na słuchanie" - ubolewa przewodniczący Fundacji dodając, że Jan Paweł II był nauczycielem i prawdziwym mistrzem dialogu.

Ks. Drob wyraził radość, że tegoroczny Dzień Papieski zbiega się w czasie z "Dziedzińcem dialogu" – cyklem debat wierzących, poszukujących i ateistów o relacjach nauki, kultury, społeczeństwa i wiary oraz o współodpowiedzialności za świat.

Z kolei ks. Dariusz Kowalczyk z zarządu Fundacji zwraca uwagę, że zgłębianie papieskiego nauczania w dziedzinie dialogu, "może przynieść poprawę umiejętności twórczego spotkania ludzi odmiennych poglądów czy wyznawanej wiary, ludzi głęboko religijnych i szczerze poszukujących Boga". Jana Pawła II cechował niezwykły wręcz szacunek dla każdego człowieka, z którym się spotykał, a budowany na respektowaniu jego ludzkiej godności - podkreśla ks. Kowalczyk.

Jego zdaniem, kolejny Dzień Papieski powinien zwrócić uwagę na rangę i konieczność dialogu także wewnątrz samego Kościoła. Przywołuje przy tym słowa samego papieża Wojtyły (z adhortacji Reconciliatio et paenitentia): "Kościół (...) jest świadomy, iż ze swojej natury jest sakramentem powszechnej komunii miłości; ale także jest świadom istniejących w jego łonie napięć, mogących stać się czynnikami podziału".

Papież wskazywał następnie: "Aby przezwyciężyć konflikty i sprawić, by zwykłe napięcia nie szkodziły jedności Kościoła, musimy wszyscy stanąć wobec Słowa Bożego i odrzuciwszy własne subiektywne zapatrywania, szukać prawdy tam, gdzie się ona znajduje, to jest w samym Słowie Bożym i w jego autentycznej interpretacji podawanej przez Magisterium Kościoła". Papież zachęcał do wysłuchania wzajemnych opinii, szacunku, powstrzymywania się od pospiesznych sądów i cierpliwości.

2013-10-11 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa z Papieżem Rodziny

Niedziela warszawska 41/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Artur Stelmasiak

XV Dzień Papieski zwieńczą koncert galowy przed kościołem św. Anny i Apel Modlitewny w intencji polskich rodzin

XV Dzień Papieski
zwieńczą koncert galowy
przed kościołem św. Anny
i Apel Modlitewny w intencji
polskich rodzin

Bajki czytane przez kard. Kazimierza Nycza w miasteczku rodzinnym na pl. Zamkowym, koncert przed kościołem św. Anny oraz Apel Modlitewny w łączności z papieżem Franciszkiem – tak 11 października Warszawa będzie obchodzić XV Dzień Papieski

Centralne uroczystości rozpocznie Msza św. w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu o godz. 10.30. Po Liturgii spod pomnika Mikołaja Kopernika wyruszy muzyczno-modlitewny orszak. Wezmą w nim udział stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz mieszkańcy miasta. Zgromadzeni skierują się najpierw na pl. Piłsudskiego, a następnie przejdą na pl. Zamkowy, gdzie zostanie otwarte miasteczko rodzinne.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel do nowo wyświęconych diakonów: naśladujcie wyobraźnię miłosierdzia św. Jana Kantego

2024-05-08 15:12

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

mr

Celebracja w Łagiewnikach

Celebracja w Łagiewnikach

Do naśladowania przykładu św. Jana Kantego, doskonalenia się i okazywania miłosierdzia wszystkim ludziom zachęcił bp Roman Pindel 8 maja br. w kęckim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Do uroczystości wybrano świątynię związaną miejscem urodzenia Jana Kantego. Tu też znajduje się grób założycielki sióstr zmartwychwstanek bł. Celiny Borzęckiej oraz jej córki współzałożycielki - służebnicy Bożej Jadwigi Borzęckiej.

Nowo wyświęceni diakoni nawiedzili dziś także barokowy kościół ku czci św. Jana z Kęt, wybudowany na miejscu jego domu rodzinnego. Diecezja bielsko-żywiecka przeżywa Rok Jubileuszowy związany z 550. rocznicą śmierci tego XV-wiecznego uczonego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję