Reklama

Wiadomości

Koszęciński park wypięknieje

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację zadania pn.: „Prace przy zieleni w zabytkowym Zespole Pałacowo–Parkowym w Koszęcinie”. Realizację zaplanowano do grudnia 2021 roku.

[ TEMATY ]

park

Katowice

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Ireneusz Dorożański

Dokument został podpisany 18 stycznia 2021 r. między Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny reprezentowanym przez dyrektora Zbigniewa Cierniaka, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, reprezentowanym przez prezesa Zarządu Tomasza Bednarka.

Głównym celem realizacji zadania jest specjalistyczne zadbanie o zieleń zabytkową znajdującą się w parku w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie oraz zapewnienie prawidłowego wzrostu roślinności i bezpieczeństwa wszystkim przebywającym na terenie parku.

Podziel się cytatem

Bardzo ważnym celem zadania jest także zachowanie walorów zabytkowego parku z okresu neoklasycyzmu, z którego będą mogły korzystać następne pokolenia.

Wszystkie prace mają za zadanie utrzymać pierwotny układ kompozycyjny parku w stylu angielskim (naturalny ogród krajobrazowy) i zapewnić utrzymanie właściwego stanu ekosystemu. Realizacja będzie polegać na wykonaniu m.in. : cięć ponad 522 drzew, wycince 74 drzew suchych i zagrażających bezpieczeństwu, uzupełnieniu nowych nasadzeń 98 drzew, pielęgnacji trawników parkowych (4,2 ha), czyszczeniu rowów melioracyjnych i przepustów rurowych.

Reklama

Na powierzchni ponad 12-hekatarowego zespołu pałacowo-parkowego, aż 10 hektarów stanowi piękny park w stylu angielskim. Wraz z pałacem jest jednym z największych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych okresu neoklasycyzmu, wpisanym do rejestru zabytków.

W parku znajduje się obecnie ok. 900 sztuk drzew i krzewów. Na jego terenie znajduje się aż 11 pomników przyrody w tym: lipa drobnolistna, kasztanowiec, klon jawor, dąb czerwony, trzy okazy dębu szypułkowego, jesion wyniosły, dwie sztuki buka zwyczajnego i platan klonolistny.

Pierwsze założenia parkowe przy koszęcińskim pałacu sięgają XVIII wieku. Zarówno pałac jak i park były wielokrotnie przekształcane przez właścicieli. Ostatnie istotne kompozycyjnie przekształcenie parku nastąpiło po przebudowie pałacu tj. po 1830 r. przez rodzinę Hohenlohe-Ingelfingen. Wówczas nadano mu kompozycję parku angielskiego krajobrazowego, zachowując jednocześnie część układu romantycznego pochodzącego z poprzedniego okresu. W okresie powojennym park był niedoinwestowany i pozostawiony sam sobie, przez co zieleń bardzo się zagęściła i wybujała.

W czasie rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie w latach 2011- 2014 przywrócono mu dawny charakter: wykonano wycinkę drzew chorych i zagrażających bezpieczeństwu, pielęgnację drzew i krzewów oraz nowe nasadzenia. Wszystkie prace wykonywano z zamysłem odtworzenia i przywrócenia układu kompozycyjnego parku angielskiego; naturalnego, romantycznego krajobrazu oraz zachowania osi widokowej z tarasu pałacu na staw i park. Przywrócono wówczas wjazd do parku Bramą Cesarską oraz reprezentacyjne wejście do pałacu od strony parku. W parku znajduje się też staw o powierzchni 2 680,0m². W czasie rewitalizacji przeprowadzono prace związane z wyczyszczeniem jego dna z mułu i osadów, profilowaniem brzegów oraz wykonaniem nowych nasadzeń. Staw został zarybiony i wyposażony w pływającą, podświetlaną wieczorem fontannę. W czasie rewitalizacji wykonano w parku nowe nawierzchnie alejek i dróg dojazdowych, wbudowano ławki parkowe oraz kosze na śmieci. Na terenie parku znajdują się również kort tenisowy, boisko wielofunkcyjne i plac zabaw. W okresie letnim odbywa się tu wiele imprez plenerowych organizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Cały teren jest ogrodzony, wyposażony w oświetlenie i system monitoringu, stanowiąc znakomite i bezpieczne miejsce do rodzinnych spacerów.

Reklama

Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniaka w wypowiedzi dla mediów stwierdził: – Warto podkreślić, że otrzymane wsparcie to pierwsze tego typu środki pozyskane przez Zespół z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska od momentu powstania tej instytucji. Część prac zrealizowanych w ramach kilkuletniego programu rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie (zakończonego w 2014 r.) i dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zabezpieczyła najpilniejsze potrzeby dotyczące parkowej zieleni. Faktem jest jednak, że jest to przestrzeń żywa, z wieloma zabytkowymi okazami, która wymaga szczególnej troski i – z biegiem czasu – kolejnych nakładów finansowych. Dlatego bardzo się cieszymy, że wraz z pozyskaniem wsparcia ze strony WFOŚ będziemy mogli zadbać o park na najwyższym poziomie.

Mamy nadzieję, że wkrótce wrócimy do minimalnego, rocznego wskaźnika 150 tys. odwiedzających nas podczas imprez plenerowych, koncertów, festiwali, warsztatów i innych przedsięwzięć, które Zespół „Śląsk” realizuje w swojej pięknej siedzibie. Dzięki wykonanym pracom nie tylko zadbamy o urodę parku, ale także o bezpieczeństwo naszych gości korzystających z pleneru wokół pałacu.

Podziel się cytatem

Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zapewniamy, że środki w 100% zostaną wykorzystane przez „Śląsk” z sercem i najwyższą troską o materialne dziedzictwo kulturowe, które mamy pod swoją kuratelą. Jestem przekonany, że zaplanowane do końca tego roku prace rewitalizacyjne przyniosą taki efekt, że warto będzie przyjechać do siedziby Zespołu „Śląsk” specjalnie, by to zobaczyć.

2021-01-18 17:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Internetowa premiera spektaklu baletowego „EXODUS”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zaprasza 29 listopada o godz. 19 na premierę internetową spektaklu baletowego pt. „Exodus”.

Spektakl zrealizowano w ramach projektu „Taniec natchniony – od folkloru do współczesności” – prezentacja spektaklu baletowego „Exodus”, jako nowatorskiego podejścia do promocji kultury polskiej. „Exodus” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca. Będzie go można obejrzeć na oficjalnym profilu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na Facebooku oraz kanale YouTube Zespołu „Śląsk”.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję