Reklama

Niedziela Częstochowska

W innej formie, ale podtrzymali tradycję

Znamy laureatów XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę organizowanego na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Konkurs na Wieczernikową Choinkę

Rok bł. Euzebiusza

Jasna Góra/Twiiter

Laureaci tegorocznego konkursu wraz z opiekunami

Laureaci tegorocznego konkursu wraz z opiekunami

W tym roku konkurs przybrał inną formułę. Zadaniem jego uczestników było przygotowanie jednej ozdoby nawiązującej do paulińskiego Roku Jubileuszowego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika w 750. rocznicę śmierci jego założyciela bł. Euzebiusza.

Paulińska komisja konkursowa przyznała I miejsce Szkole Podstawowej nr 9 w Częstochowie. Na drugim stopniu podium stanęło Niepubliczne Przedszkole „Kotek Leon” w Holi Hankowskiej, a III miejsce zajęła Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie.

Reklama

W głosowaniu on-line, prowadzonym na stronie Radia Jasna Góra, internauci za najlepszą uznali ozdobę wykonaną przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Radostkowie, a podium uzupełniło Samorządowe Publiczne Przedszkole w Poraju „Leśne Skrzaty”. Internauci oddali ponad 4 tys. głosów, a w konkursie uczestniczyło ponad 80 szkół i przedszkoli z archidiecezji częstochowskiej.

Laureaci otrzymali książki, gry edukacyjne oraz pamiątkowy znaczek wydany przez Pocztę Polską z okazji Roku bł. Euzebiusza.

W finale konkursu w Sali Papieskiej wzięli udział przedstawiciele szkół i przedszkoli, uczniowie z rodzicami, przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski i o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Spotkanie było okazją do podsumowania paulińskiego jubileuszu 750. rocznicy bł. Euzebiusza, którego wspomnienie obchodzone jest 20 stycznia.

Reklama

– W minionym roku paulini próbowali na nowo odkrywać tę wielką i wspaniałą postać zakonnika, który Bogu zawierzył we wszystkim – powiedziała prowadząca galę finałową Izabela Tyras.

Rok Jubileuszy krótko podsumował o. Arnold Chrapkowski. Podkreślił, że bł. Euzebiusz ma być „przede wszystkim głęboko wpisany w naszą paulińską duchowość”. – Tak jak za życia nie zabiegał o żadne zaszczyty i wyróżnienia, tak samo teraz pozostaje zawsze gdzieś na boku i poprzez swoją duchowość pokazuje nam, że nie jest ważne to, co chcemy zrobić po ludzku, ale by w otwartości przyjąć to, co chce Bóg. Dziękujemy mu dziś za to, że nam, rozsianym po całym świecie paulinom, pokazał na nowo to, co najważniejsze – nasze przebywanie sam na sam z Bogiem. Mamy nadzieję, że dalej będzie inspirował nas, ale także liczne rzesze wiernych, w tym dzieci, które w tym roku w wyjątkowy sposób włączyły się w przepiękną akcję dekoracji jasnogórskiej choinki – przyznał generał paulinów.

Wdzięczność dla uczestników XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę, ich opiekunów i organizatorów wyraził o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. – Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny odpowiedzieliście na zaproszenie do wzięła udziału w konkursie. Tworząc tę „choinkową” wspólnotę, widzimy, że człowiek, mimo różnych ograniczeń, które są nam narzucone niezależnie od naszej woli, zawsze znajdzie sposób, żeby spotkać się z innymi, mieć z nimi relacje i dzielić radości i troski – zaznaczył.

Z kolei o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra, podkreślił, że tegoroczny konkurs, z uwagi na czas pandemii i ograniczenia w liczbie pielgrzymów, którzy nie mogli głosować na najpiękniejsze choinki w sposób tradycyjny, wrzucając głosy do urny, „dał możliwość kreatywności i wchodzenia w nowe przestrzenie działania”, czego efektem było właśnie przeprowadzenie głosowania internetowego.

Z okazji zakończenia Roku bł. Euzebiusza uczniowie uczestniczący w konkursie życzyli ojcom i braciom paulinom, „by byli dla ludzi światłem prowadzącym do Boga”.

Konkurs na Wieczernikową Choinkę zorganizowali: przeor Jasnej Góry ze wspólnotą paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie przy wsparciu częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.

2021-01-20 10:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paulini zakończyli Rok bł. Euzebiusza

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rok bł. Euzebiusza

Jasna Góra/Twiiter

– Być paulinem to przyprowadzać ludzi do Boga – powiedział o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów, 20 stycznia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze podczas Mszy św. wieńczącej obchody Roku bł. Euzebiusza związane z 750. rocznicą śmierci założyciela paulinów.

– Dziękujemy za życie, przykład świętości i charyzmat bł. Euzebiusza, który pozostał w naszej wspólnocie zakonnej. Kończąc rok jubileuszowy, dziękujemy także za wszystkie wydarzenia, które w tym czasie stały się naszym udziałem. Dziękujemy Bogu za drogę zawierzenia wskazaną przez bł. Euzebiusza, który początki nowej wspólnoty zakonnej wpisał bardzo mocno w tajemnicę Krzyża św. i orędownictwo Bożej Matki Maryi – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, którzy przewodniczył liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję