Reklama

Niedziela Kielecka

Wsparcie grantowe dla domów pomocy społecznej

Wsparcie grantowe dla domów pomocy społecznej

arch. ŚUM

Ponad 1, 4 mln zł w formie grantów trafi do ośmiu Domów Pomocy Społecznej z regionu świętokrzyskiego. Granty zostały przekazane w ramach projektu „Bezpieczna przyszłość”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

4 lutego wicemarszałek Renata Janik podpisała w urzędzie marszałkowskim umowy z przedstawicielami stowarzyszeń, fundacji oraz przedsiębiorstw, prowadzącymi placówki. Jak poinformowała wicemarszałek - to drugi nabór w ramach projektu „Bezpieczna przyszłość”, na realizację którego Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego pozyskał 20,7 mln złotych ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Reklama

W I naborze, we wrześniu 2020 roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przekazał Domom Pomocy Społecznej ponad 19 mln zł. - Projekt zakłada przeznaczanie środków finansowych na ograniczenie i łagodzenie skutków epidemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, w tym zabezpieczenie mieszkańców oraz personelu przebywającego w Domach Pomocy Społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie – wyjaśnia wicemarszałek R. Janik.

Drugi nabór wniosków o udzielnie grantów w ramach projektu „Bezpieczna przyszłość” dedykowany był podmiotom, które prowadzą na terenie województwa świętokrzyskiego Domy Pomocy Społecznej, posiadają wpis do rejestru wojewody, spełniając tym samym standardy w zakresie prowadzenia DPS, ale nie działają na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego.

Zostało przekazane wsparcie do ośmiu Domów Pomocy Społecznej, w których przebywa 497 mieszkańców oraz zatrudnionych jest 236 pracowników. Oprócz zakupu środków ochrony indywidualnej, sprzętu oraz wyposażenia – pracownicy placówek, którzy narażają swoje zdrowie opiekując się mieszkańcami wymagającymi szczególnej uwagi i poświęcenia otrzymają także dodatkowe wynagrodzenie.

Reklama

Wśród placówek, które otrzymały granty znalazły się: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „PROFILAKTYKA” Wiesława Piotrowska Dom Pomocy Społecznej w Osinach; Dom Pomocy Społecznej RELAX w Brodach; Nestone sp. z o.o.- Dom Seniora NESTOR w Kielcach; Dom Pomocy Społecznej w Woli Czaryskiej - prowadzony przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Charytatywnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Częstochowie; Dom Pomocy Społecznej „Helena” w Rudzie Strawczyńskiej; Dom Pomocy Społecznej w Świniarach prowadzony przez Caritas Diecezji Kieleckiej; Dom Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy; Dom Pomocy Społecznej pn. „Dom Seniora Zielone Niwy” w Niwach.

- W najbliższym czasie planujemy jeszcze dodatkowy nabór w ramach projektu „Bezpieczna przyszłość”, przeznaczony dla Domów Pomocy Społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie, w którym do rozdysponowania będzie około 3,7 mln zł. Wsparcie tego typu placówek pokazuje aktywność i efektywność Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w pozyskiwaniu środków na walkę z pandemią Covid-19 – poinformowała wicemarszałek Renata Janik.

Oprac. AD

2021-02-04 19:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję