Reklama

Seminarium - "Dom Ziarna"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedną z najważniejszych instytucji Kościoła lokalnego jest Wyższe Seminarium Duchowne. Ojciec Święty w czasie poświęcenia nowego budynku Seminarium wskazał na wielkie znaczenie naszego Seminarium, umiejscowionego u stóp Jasnej Góry: "Wśród tysięcznych rzesz pielgrzymich może i powinno wypełnić ono wyjątkową misję w skali całej Polski, a nawet świata". To tutaj, w cieniu Sanktuarium Czarnej Madonny, świętym miejscu dla każdego Polaka, Sanktuarium Narodu, znajduje się serce naszej archidiecezji, Wyższe Seminarium Duchowne. "W szkole Maryi, która przewodniczy w wierze ludowi Bożemu, winni wzrastać kapłani na miarę zbliżającego się XXI wieku" - powiedział w tym dniu Jan Paweł II. Słowa te dzisiaj stają się coraz bardziej aktualne. To tutaj "bije serce archidiecezji", tu młodzi ludzie przygotowują się do głoszenia światu orędzia Bożej miłości.

Seminarium

Seminarium to nie tylko budynek, instytucja, ale przede wszystkim wspólnota ludzi, którzy usłyszeli wołanie Jezusa: "Pójdź za Mną!", i odpowiadając na nie, chcą oddać swoje życie w służbę Bogu i Kościołowi. Tutaj wzrastają w wierze, nadziei i miłości. Wezwanie to, które jest szczególnym zaproszeniem do służby Bożej, oznacza początek drogi radykalnego opowiedzenia się za Chrystusem. Wymaga ono zdecydowanego oderwania się od środowiska, codziennych zajęć rodzinnych oraz najsilniejszych nawet więzi.

Kandydaci do kapłaństwa tajemnicę Chrystusowego zaproszenia rozważają w głębi swojego serca, trwając na modlitwie m.in. w seminaryjnym kościele pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. To szczególne wybranie realizują przez nieustanne, osobiste odkrywanie swojego Mistrza, przez obcowanie z Żywym Bogiem. We wspólnocie seminaryjnej alumni uczą się być blisko Boga, przeobrażając się w "nowych ludzi" . Wzrastają przez ciągłe uczenie się drugiego człowieka, aby pełniej być człowiekiem "dla drugich".

Formacja

Przygotowanie do kapłaństwa realizuje się przez wielokierunkową formację alumnów. Fundamentem jest formacja ludzka. Seminarium, jak mówi Jan Paweł II, "ma wychowywać młodych ludzi do ochotnego podejmowania obowiązków, ukazywać im sens bezinteresownej służby, wartość poświęcenia, bezwarunkowego oddania siebie. (PDV, 40). Kapłan, który ma być "żywym obrazem. swojego Mistrza, powinien reprezentować "osobowość zrównoważoną, silną i wolną, zdolną dźwigać ciężary duszpasterskiej odpowiedzialności" ( PDV, 43). Podstawowymi celami tej formacji są: wychowanie do wolności, która domaga się, "by człowiek rzeczywiście panował nad sobą, by był zdecydowany zwalczać i przezwyciężać różne formy egoizmu oraz indywidualizmu; ukształtowanie sumienia moralnego; osiągnięcie dojrzałości uczuciowej.

Centrum formacji do kapłaństwa stanowi formacja duchowa, bez której nie można mówić o dojrzałości ludzkiej. Ojciec Święty poucza, iż formacja ludzka "otwiera się na formację duchową i w niej znajduje dopełnienie", oraz że "dla każdego kapłana formacja duchowa jest sercem, które jednoczy i ożywia jego bycie kapłanem i jego działalność" ( PDV,45). Formacja ta realizuje się poprzez aktywne uczestnictwo w świętych tajemnicach Kościoła, jakimi są sakramenty, rozważanie Słowa Bożego i posługę miłości wobec bliźnich.

W procesie formacji duchowej bardzo ważną rolę odgrywa także więź z Maryją, Matką Jedynego i Wiecznego Kapłana, a zarazem Matką wszystkich kapłanów. Alumni odpowiadając na wezwanie Chrystusa, wpatrują się w Matkę Boga i ludzi, Nauczycielkę oraz Mistrzynię mówienia " tak" Bogu. Świadomi, że zawsze mogą liczyć na serce Matki, które każdego ochrania i wspiera w czasie całej drogi prowadzącej do uczestnictwa w Kapłaństwie Chrystusa, powierzyli Jej swoje życie, troski i radości dnia codziennego. To od Niej uczą się postawy całkowitego otwarcia się na Boga i Jego wolę. W Maryi szukają oparcia i pomocy w trudnościach i rozterkach duchowych, pozwalając Jej wziąć się za rękę. Wołamy za Ojcem Świętym: "Matko Jezusa Chrystusa i Matko Kapłanów, przygarnij powołanych, osłaniaj od początku ich wzrastanie, wspomagaj w życiu i w posłudze Twoich synów".

Aby podążać tą drogą ku doskonałości, którą jest Bóg, aby nauczyć się być w zażyłej i nieustannej łączności z Trójcą Świętą, alumn powinien "stać się zarazem solą ziemi, a także światłem świata.. Aby mógł osiągnąć te cele, niezbędne jest odbycie sześcioletniej formacji intelektualnej, poznanie całego depozytu wiary. Przez ten czas zdobywania gruntownej wiedzy filozoficznej i teologicznej alumni umacniają się w wierze i przygotowują do należytego przekazywania Dobrej Nowiny współczesnemu człowiekowi, do podjęcia skutecznego wyzwania .nowej ewangelizacji", do której Chrystus powołuje Kościół na progu Trzeciego Tysiąclecia. Jednym z owoców formacji intelektualnej jest tytuł magistra teologii, uzyskiwany po zdaniu odpowiedniego egzaminu.

Celem całego procesu kształtowania alumnów jest formacja duszpasterska. Zajmuje ona szczególne miejsce w życiu seminarzystów. Chodzi o to, by na wzór Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, stawali się prawdziwymi duszpasterzami na miarę dzisiejszych niełatwych czasów. Do stawania się wiernymi głosicielami Dobrej Nowiny o zbawieniu i świętymi kapłanami oraz przewodnikami i nauczycielami na drodze do świętości, alumni przygotowują się poprzez szereg wykładów i ćwiczeń. Służą temu również różne sekcje i zespoły zainteresowań, gdzie mogą odkrywać i rozwijać swoje talenty, grupy modlitewno-formacyjne, spotkania kulturalne. W naszym Seminarium formacja ta realizuje się m.in. przez letnie praktyki duszpasterskie w czasie wyjazdów z dziećmi i młodzieżą, praktyki katechetyczne na IV i V roku, kazania majowe, październikowe i pasyjne, udział w grupach formacyjnych, np. KSM, " Oazie", spotkaniach z dziećmi z Domu Dziecka, ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi, narkomanami oraz praktyki duszpasterskie diakonów w parafiach częstochowskich.

Cała formacja ma za zadanie tak przygotować powołanych, by zrozumieli prawdę, że najskuteczniejszym środkiem ewangelizacji jest "dawanie świadectwa poprzez życie autentycznie chrześcijańskie, złączone z Bogiem więzią, której nic nie zdoła przerwać, oraz oddane bezgranicznie bliźniemu" (Jan Paweł VI).

"Pójdź za Mną!"

Kapłaństwo to wielki dar, który otrzymują ci, których wybrał Chrystus. Ks. Twardowski pisze: "Bóg nie wybiera na kapłana tego, kto jest piękny, dobry, szlachetny. Wybiera tego, kogo chce. Wybiera świętego, aby był bardziej święty; wybiera grzesznika, aby nie był grzesznikiem" . Ten wielki dar rodzi się we wspólnocie rodzinnej, którą Ojciec Święty nazwał "pierwszym Seminarium". To tutaj młody człowiek patrząc na swoich rodziców uczy się wiary, szacunku do Boga i drugiego człowieka. Kapłaństwo to wielka tajemnica, przed którą trzeba padać na kolana. Każdy prezbiter uczestniczy w kapłaństwie Chrystusa i pełni swoje funkcje w osobie Chrystusa jako Głowy i Pasterza Kościoła. Bóg kieruje słowa powołania do młodych, którzy stoją przed problemem wyboru właściwej drogi życiowej. Na pewno dla nikogo nie jest to łatwa decyzja. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku powołania do służby Bożej, to nie my wybieramy. Jan Paweł II powiedział, że "historia każdego powołania kapłańskiego jest historią niewymownego dialogu między miłością Boga, który wzywa, a wolnością człowieka, który z miłością Mu odpowiada" ( PDV, 36).

Jeśli więc czujesz w sercu, że Bóg obdarzył cię tym pięknym darem powołania, podejmij z Nim ten cudowny dialog, który nieprzerwanie trwa w "szkole Maryi" pomiędzy uczniami, a Nauczycielem. Jeśli pragniesz powiedzieć za prorokiem Izajaszem: "Oto ja, poślij mnie" (Iz 6, 8), przyjdź do częstochowskiego Seminarium, tej "podjasnogórskiej doliny kapłańskiej".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję