Reklama

Niedziela Świdnicka

Światowy Dzień Chorego

Braterska miłość potrafi leczyć

W Światowy Dzień Chorego 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Biskup Świdnicki podczas Mszy św. w katedrze zawierzał Maryi wszystkich chorych i pracowników służby zdrowia oraz tych, którzy troszczą się o cierpiących.

2021-02-11 19:35

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Światowy Dzień Chorego

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk, Świdnickiej Pani zawierzył wszystkich chorych i troszczących się o cierpiących

Bp Marek Mendyk, Świdnickiej Pani zawierzył wszystkich chorych i troszczących się o cierpiących

- Obchody tegorocznego Światowego Dnia Chorego to właściwy moment, by zwrócić uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot. Nasze myśli kierujemy w szczególności do tych, którzy na całym świecie cierpią z powodu skutków pandemii koronawirusa. Wszystkim, zwłaszcza najuboższym i usuniętym na margines wyrażamy naszą duchową bliskość – mówił bp Marek Mendyk, zapewniając o trosce i miłości Kościoła.

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk śpiewający orację mszalną

Bp Marek Mendyk śpiewający orację mszalną

Doświadczenie choroby

Bp Mendyk zwracając do obecnych w katedrze chorych i ich opiekunów mówił o niepewności, strachu, a nawet o przerażeniu jakie przenikają ludzkie umysły i serca, kiedy dotyka nas choroba. - Znajdujemy się w sytuacji bezsilności, ponieważ nasze zdrowie nie zależy od naszych zdolności, ani nawet od naszego „zatroskania” – mówił. Dodając za papieżem Franciszkiem, że choroba narzuca pytanie o sens, które w wierze skierowane jest do Boga: pytanie, które szuka nowego znaczenia i nowego kierunku dla egzystencji, a które niekiedy nie od razu może znaleźć odpowiedź.

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani koncelebrujący Mszę św. w intencji chorych

Kapłani koncelebrujący Mszę św. w intencji chorych

Dwa oblicza pandemii

Reklama

Pasterz diecezji zwrócił uwagę na dwa oblicza przeżywanej pandemii, która z jednej strony ujawniła wiele ludzkich słabości, zwłaszcza w udzielaniu pomocy duchowej chorym. - Wiele osób chorych i zakażonych zmarło bez możliwości przyjęcia sakramentów świętych, w samotności, pozbawieni możliwych kontaktów z najbliższymi. Odchodzili z tego świata często bez pożegnania – przypominał.

Z drugiej strony biskup podkreślił, że pandemia uwydatniła poświęcenie i wielkoduszność pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, księży, sióstr zakonnych, którzy dzięki profesjonalizmowi, ofiarności, poczuciu odpowiedzialności i miłości bliźniego pomagali, pielęgnowali, pocieszali i służyli wielu osobom chorym i ich rodzinom. - To najczęściej milcząca rzesza mężczyzn i kobiet, którzy postanowili spojrzeć na te oblicza chorych ludzi, troszcząc się o nich, zwłaszcza tych, których odczuwali brak kogoś bliskiego – zauważył hierarcha.

Ks. Mirosław Benedyk

Słynący cudami obraz Matki Bożej Świdnickiej Uzdrowienia Chorych

Słynący cudami obraz Matki Bożej Świdnickiej Uzdrowienia Chorych

Bliskość to cenny balsam

Cennym balsamem nazwał bp Marek Mendyk bliskość osób, które dają wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią w chorobie. - Jako chrześcijanie, przeżywamy bliskość jako wyraz miłości Jezusa Chrystusa, Dobrego Samarytanina, który ze współczuciem stał się bliskim każdego człowieka zranionego przez grzech. Przeżywamy tę bliskość nie tyko osobiście, ale także w formie wspólnotowej. Braterska miłość w Chrystusie rodzi bowiem wspólnotę, która potrafi leczyć, która nikogo nie opuszcza, która włącza i przyjmuje przede wszystkim najsłabszych – mówił ordynariusz.

ks. Mirosław Benedyk

Słowa podziękowania od biskupa tego dnia usłyszał ks. prał. Edward Szajda, diecezjalny duszpasterz chorych

Słowa podziękowania od biskupa tego dnia usłyszał ks. prał. Edward Szajda, diecezjalny duszpasterz chorych

Zawierzenie

Reklama

Na zakończenie, biskup przed obliczem Świdnickiej Pani w Słońcu zawierzył chorych i pracowników służby zdrowia oraz tych, którzy troszczą się o cierpiących. – Prosimy, ogarnij nas miłością Najlepszej Matki. Dopomóż, byśmy pod Twoją opieką, przez swoje cierpienia mogli uczestniczyć w cierpieniu Twojego Syna – modlił się biskup.


Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cenny dar cierpienia

W Lublinie obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczęły się już 6 lutego od Mszy św. w kaplicy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

Liturgii przewodniczył bp Mieczysław Cisło. W koncelebrze był ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ks. Grzegorz Bzdyrak, kapelan drużyny piłkarek ręcznych klubu MKS Selgros Lublin oraz ks. Marek Szołdra, kapelan szpitala.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. W tym roku nie idziemy sami. Idziemy ze św. Józefem. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

Rosja: Nawalny przekazał pierwszą wiadomość z miejsca uwięzienia

2021-03-03 19:06

[ TEMATY ]

Aleksiej Nawalny

Archiwum ŻiR

Aleksiej Nawalny, lider rosyjskiej opozycji

Aleksiej Nawalny, lider rosyjskiej opozycji

Aleksiej Nawalny przekazał w środę pierwszą wiadomość od czasu, gdy został zabrany z aresztu w Moskwie do miejsca, gdzie ma odbywać karę pozbawienia wolności. Na Instragramie opozycjonisty ukazała się informacja, że jest w areszcie w miejscowości Kolczugino.

Wcześniej media wymieniały ten areszt śledczy jako miejsce przejściowe w trakcie przewożenia Nawalnego do kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję