Reklama

Niedziela Częstochowska

Dziękujemy za kapelanów

– Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za to, że mamy takich kapelanów, oddanych od lat tej służbie miłości miłosiernej – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo 12 lutego podczas spotkania z księżmi kapelanami szpitali i domów opieki społecznej z terenu archidiecezji częstochowskiej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Spotkanie kapelanów

Beata Pieczykura/Niedziela

O radościach chorych i trudnościach w posłudze kapelana mówi ks. Józef Mazur, kapelan Powiatowego Szpitala w Radomsku: – Najtrudniejsze są prośby o rozmowę. Nie zapomnę rozmowy, która trwała 3,5 godz. Wyszedłem z sali prawie na kolanach, a za mną pacjentka wyszła z uśmiechem. Pani doktor zapytała: Co ksiądz jej powiedział, bo była załamana, a po wizycie jest pełna radości? Wszystkie trudy wynagradzają właśnie takie zdarzenia, dają one siłę. Jestem bliżej człowieka cierpiącego, który niejednokrotnie kończy życie i jest tego świadomy, a ja może ukazać im trochę serdeczności, dobrości, a przede wszystkim daje im swój czas. Teraz posługa jest bardzo trudna, szczególnie wtedy kiedy jest wezwanie na oddziały covidowe. Są niektóre takie oddziały, na których nie byłem prawie przez cały czas pandemii, bo nie ma na nie wstępu poza personelem.

Ojciec Bogusław Zabłocki z klasztoru Ojców Bernardynów w Częstochowie, kapelan w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej i więzienia, twierdzi, że ta posługa jest bardzo potrzebna, „bo człowiek widzi radość w oczach chorych po udzieleniu Komunii św.”. – Jestem potrzebny dla nich jako kapłan szczególnie teraz, kiedy chorzy są sami, z dala od bliskich – mówi. Wyjaśnia też, dlatego wielu ludzi zwleka z posługą sakramentalną: – Bolesne jest to przeświadczenie, że sakrament chorych oznacza zagrożenie życia, a nie jest umocnieniem.

Reklama

Ksiądz Sławomir Bednarski, kapelan w DSP w Kleszczowie, wyjaśnia, jak towarzyszy ludziom w ostatnim odcinku ich życia: – Na różne sposoby staram się to czynić, przez obecność, rozmowę i posługę sakramentalną. Obecność w ośrodku ludzi starsi bardzo sobie cenią, czekają na spotkanie z kapłanem i dziękują. To inna forma pracy niż w młodzieżą czy dziećmi. Osoby starsze oczekują, by kapłan był i z Panem Jezusem, i Bożym Słowem przychodził.

Podczas spotkania był czas na wspólną modlitwę pod przewodnictwem pasterza archidiecezji, a przede wszystkim kapelani (ok. 20) usłyszeli wielkie słowo „dziękuję” ze strony księdza arcybiskupa Wacława. Opowiedzieli też o swoich problemach i radościach. O trosce o chorych, która jest integralną misją Kościoła, mówił „Niedzieli” abp Depo: – Dlatego nie można sobie wyobrazić wspólnoty Kościoła jako troski, odpowiedzialności za ludzi na drodze ich życia i zbawienia bez pochylenia się nad człowiekiem cierpiącym niezależnie od jego wieku, stanu. Dzisiejsze spotkanie odczytuję również w misji mojego posługiwania w kapłaństwie, kiedy przez kilka dobrych lat byłem współpracownikiem abp. Zygmunta Zimowskiego, który był w Papieskiej Radzie ds. Służby Zdrowia i Ludzi Chorych. Jego zaangażowanie mimo późniejszej choroby i cierpienia i jego świadectwo jest dla mnie potrzebne. Ufam, że z tamtej strony życia w pewnością wspomaga naszą biskupią i kapłańską posługę.

O zadaniach, podejmowanych podczas spotkania, mówił bp Andrzej Przybylski: – Wiemy, że czas jest bardzo trudny także dla kapelanów szpitalnych i domów opieki społecznej, czas pandemii, ograniczeń jeżeli chodzi o dostępność do chorych, a naszą misją jest to, by towarzyszyć chorym, nieść im sakramenty i słowo pocieszenia. Jesteśmy tu po to, bo posłuchać kapelanów i ich problemów relacji z dyrekcjami szpitali. Chcemy też zaproponować inicjatywę w archidiecezji wzmocnienia kapelanów księżmi wolontariuszami z zachowaniem swoich prac duszpasterskich. Dlatego, że wielu kapelanów pracuje w pojedynkę.

2021-02-12 19:01

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek będzie w Częstochowie

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

ŚDM w Krakowie

Ania i Artur Nowaccy / photo on flickr

Światowe Dni Młodzieży 2016

CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków

2021-07-26 14:24

[ TEMATY ]

premier

Kancelaria Premiera

Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że obecnie rząd rozważa obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia.

Morawiecki na konferencji prasowej w Gdańsku został zapytany o to, czy rząd już rozważa, jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku pojawienia się kolejnej fali epidemii Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję