Reklama

Niedziela Świdnicka

Jak idzie budowa kościoła na Konradowie?

- Każdy z nas może się dołożyć do oszklenia okna budowanego kościoła - zachęca proboszcz najmłodszej parafii diecezji świdnickiej.

2021-02-13 08:46

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Wałbrzych Konradów

ks. Marek Zołoteńki

Ryszard Wyszyński

Kościół na na wałbrzyskim Konradowie

Kościół na na wałbrzyskim Konradowie

W wałbrzyskiej dzielnicy Konradów od 6 lat staraniem wiernych i proboszcza ks. kan. Marka Zołoteńkiego powstaje kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Sama parafia została wydzielona z parafii pw. św. Jerzego i Matki Boskiej Różańcowej w Wałbrzychu i erygowana 24 czerwca 2010 r. Do czasu wybudowania kościoła wierni gromadzą się w dawnej świetlicy, która została adaptowana na tymczasową kaplicę.

Pandemia utrudnia budowę

Reklama

Budowa świątyni przebiega powoli, ale sukcesywnie. Zabudowania kościoła rosną i w dużej części dach został już przykryty dachówką. Równocześnie szklone są okna. Niestety pandemia utrudnia budowę. - Pomimo moich starań z powodu pandemii mam mniej wyjazdów na rekolekcje w kraju, co stanowiło poważne źródło finansowania budowy kościoła. Na zakończenie głoszonych przeze mnie nauk w różnych parafiach mogłem kwestować – mówi ks. Marek Zołoteńki. Zauważa, że parafianie skonsolidowali się wokół dzieła budowy, ale to jest jednak mała parafia i gdyby nie pomoc, księży z całej diecezji, proboszczów z parafii z małopolskich, w tym jakże życzliwych – góralskich oraz parafii polonijnych, prace by się nie rozwinęły. Ksiądz proboszcz przypomina, że gdy były przed pandemią możliwe wyjazdy na rekolekcje to w miejscach, gdzie głosił kazania, wierni odwzajemniali jego trud – swoim datkiem w zbiórce do puszki, z którą stawał po Mszy świętej, na zakończenie rekolekcji. Tak było nie tylko w parafiach w kraju, ale też za granicą, np. w Irlandii.

Zachęta do wsparcia budowy

- Każdego dnia modlimy się w kaplicy parafialnej w intencji wszystkich naszych darczyńców – podkreśla proboszcz. - Zachęcamy mieszkańców Wałbrzycha, Szczawna - Zdroju i innych miejscowości diecezji, którzy będą się w najbliższych tygodniach rozliczać w ramach PIT, aby skorzystali z możliwości przekazania swojego 1 procentu z rozliczenia rocznego - na rzecz naszej parafii budującej nasz kościół Matki Bożej Częstochowskiej– podkreśla gospodarz parafii. Do oszklenia pozostało nam jeszcze bardzo dużo okien i to chcielibyśmy zrobić, tak szybko jak to możliwe, bez czynienia przerw. Jedyne nasze ograniczenia to brak środków – dodaje. Wiernym z całej diecezji, którzy postanowią wspomóc dzieło budowy kościoła na wałbrzyskim Konradowie przypominamy, nr konta parafii PL. 43 1240 1952 1111 0010 3845 2436; Bank PKO SA. Al. Sienkiewicza 8, 58-300 Wałbrzych. Zapraszamy też do śledzenia, co się dzieje na budowie, na stronie internetowej www.parafiakonradow.walbrzych.pl

Wizytacja biskupa Marka

2 lutego w ramach wizytacji kanonicznej miejscową wspólnotę odwiedził bp Marek Mendyk. Tego dnia zostały wprowadzone do kaplicy relikwie św. Jadwigi Śląskiej, a grupa młodzieży przyjęła sakrament bierzmowania. Pasterz diecezji wyraził podziw, szacunek i wdzięczność całej społeczności Konradowa oraz dla ks. proboszcza w dziele Nowej Ewangelizacji i budowy kościoła. Biskup wyraził chęć przybywania na Konradów, tak często, jak to tylko będzie możliwe. Przypomnijmy, że przy kościele powstaje także ośrodek duszpasterski, który w przyszłości będzie doskonałym miejscem do parafialnych spotkań.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkanocna Akcja Caritas: Zakup świece i wspomóż dzieła Caritas

2021-03-03 10:35

[ TEMATY ]

Wielkanocna Akcja Caritas

Karolina Krasowska

Diecezjalna Caritas w ramach akcji od 7 marca będzie rozprowadzać świece na stół wielkanocny

Diecezjalna Caritas w ramach akcji od 7 marca będzie rozprowadzać świece na stół wielkanocny

Po raz kolejny rozpoczyna się Wielkanocna Akcja Caritas.

Diecezjalna Caritas w ramach akcji będzie rozprowadzać świece na stół wielkanocny, które podobnie jak w latach ubiegłych mają kształt świecy ozdobnej. - Bardzo dziękujemy za dotychczasową współpracę i życzliwość, bo dzięki wspólnej akcji m.in. pomogliśmy dzieciom w Rwandzie, którymi na co dzień opiekują się Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów oraz naszym seniorom w zakupie lekarstw i żywności – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik prasowy Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. - W tym roku planujemy, aby część ofiar z dystrybucji świec przeznaczona została na remont i doposażenie Schroniska Aktywizującego z usługami opiekuńczymi dla bezdomnych mężczyzn w Żukowicach, które od styczna tego roku jest nasza placówką oraz tradycyjnie już w naszej diecezji dla seniorów, którzy potrzebują wsparcia – dodaje. Świece będą do nabycia we wszystkich kościołach na terenie naszej diecezji oraz w Księgarniach Św. Antoniego od niedzieli 7 marca. Ofiara za świecę to 15 zł.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Aniela od Krzyża

2021-03-01 22:00

[ TEMATY ]

patron

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Zanim nazwano ją świętą Anielą od Krzyża, nazywała się María de los Ángeles Guerrero González. Przyszła na świat w Hiszpanii, w Sewilii 30 stycznia 1846 r. Jej rodzina nie należałą do najbogatszych. Rodzice mieli skromną pozycję społeczną, jednak ich cehcą charakterystyczną była duża wrażliwość chrześcijańska.

Kiedy miała 12 lat musiała zrezygnować ze szkoły i nauki, ponieważ sytuacja w domu ją do tego zmusiła. Wtedy podjęła pracę w warsztacie szewskim, aby wesprzeć finansowo swoich njabliższych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: pokora uwalnia od dwuznaczności i szukania własnych celów

2021-03-03 21:42

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

parafia św. Zygmunta

kościół stacyjny

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Postawa pokory bywa daleko od wielu przejawów współczesnej umysłowości. Często lubimy być zafascynowani pozorną wielkością – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 3 marca przewodniczył Mszy św. w kościele św. Zygmunta w Częstochowie. Eucharystia celebrowana była w ramach modlitwy w kościołach stacyjnych Wielkiego Postu.

– W świątyni znajduje się obraz św. Józefa z 1901 r. namalowany przez s. Paulę, nazaretankę. Za wstawiennictwem św. Józefa polecamy Bogu wszystkie nasze trudne sprawy – mówił na początku Mszy św. ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję