Zgromadzeni na Mszy św. kanonicy modlili się również za papieża Piusa XII, który ustanowił kapitułę katedralną w Częstochowie, i bp. Zdzisław Golińskiego, na którego prośbę kapituła została powołana w 1951 r.
Na rozpoczęcie Mszy św. dziekan kapituły ks. Kazimierz Szymonik wyczytał imiona i nazwiska zmarłych biskupów i kanoników kapituły katedralnej. – Z głęboką czcią wspominamy tych, którzy tworzyli przed nami tę wspólnotę. Zanosimy za nich serdeczne wołanie do Ojca Miłosierdzia, aby przyjął ich do swego królestwa – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Naszym zadaniem jest ufna modlitwa o miłosierdzie Boże i pełnię radości życia wiecznego dla nich, a jednocześnie wołanie o miłosierdzie nad światem i każdym człowiekiem, zagrożonym nie tylko od strony chorób cywilizacyjnych, ale również wszelkiego rodzaju dewiacji od strony moralnej i próby zmieniania cywilizacji chrześcijańskiej na neopogańską – dodał abp Depo.
W homilii zwrócił uwagę na ostrzeżenie, które Jezus skierował do swoich uczniów: „Strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda!”. – Ten pierwszy kwas to symbol hipokryzji, która jest zakłamaniem prawdy o sobie, uznaniem siebie za lepszego i mądrzejszego od innych. Kwas Heroda to już symbol cynizmu, nienazywania zła po imieniu i wejście na drogę kolaboracji ze złem – podkreślił metropolita częstochowski.
Reklama
Zauważył, że aż nadto jest tego przykładów „w polityce i we wnętrzu działań ludzi Kościoła”. – Okazuje się, że nasza wiara, będąca łaską Chrystusa w mocy Ducha Świętego, który rozlany jest w naszych sercach, wymagająca wysiłku rozumu i woli, jest zawirusowana własnymi rozwiązaniami i projektami na życie – wskazał pasterz.
W tym kontekście wymienił „brak odwagi stawania po stronie św. Jana Pawła II we wnętrzu Kościoła i w kwestiach odpowiedzialności za grzech pedofilii” oraz „opowiadanie się po stronie tzw. kompromisu aborcyjnego, poparcie kapłanów i katolików dla Strajku Kobiet i celów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.
– Apostołowie doświadczyli łaski cierpliwości Jezusa tłumaczącego ich niewiarę. Nie pojmowali Jego miłości miłosiernej dzielącej nie tylko chleb, ale siebie w miłości przebaczającej, dlatego prośmy Boga Ojca bogatego w miłosierdzie: dla Chrystusowej i bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas, naszych braci i całego świata – zakończył abp Depo.
W rozmowie z „Niedzielą” metropolita częstochowski wyraził radość ze spotkania z kapitułą w 70. rocznicę jej powołania i przypomniał jej zadania. – Ma ona służyć bazylice archikatedralnej i troszczyć się przede wszystkim o piękno sprawowanej w niej liturgii. Ten splendor liturgiczny jest obecny chociażby w Wielkim Tygodniu, kiedy każdego dnia członkowie kapituły modlą się, rozważając różne tajemnice na progu paschalnym – wyjaśnił. Jak dodał abp Depo, bardzo jasno określony jest podział ról między kapitułę archikatedralną, która skupia się właśnie na aspekcie liturgicznym, a kolegium konsultorów, które podejmuje ważne decyzje w sprawach personalnych i administracyjnych dotyczących archidiecezji.
– Kapituła spotyka się na dorocznym spotkaniu statutowym, by wspólnie modlić się za zmarłych kanoników i by później obradować nad aktualnymi tematami dotyczącymi jej działania czy życia Kościoła częstochowskiego – powiedział „Niedzieli” ks. Teofil Siudy, prepozyt kapituły. Podczas tegorocznego spotkania kanonicy rozmawiali m.in. na temat trwającego Roku św. Józefa i rozpoczynającego się w marcu Roku Rodziny. Poruszyli również temat pandemii.
Kapituła Częstochowskiej Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa została erygowana przez papieża Piusa XII na prośbę bp. Zdzisława Golińskiego 5 sierpnia 1951 r., na mocy bulli „Peropportune sane”. Kapitułę tworzy 12 kapłanów na czele z prepozytem.